Blog ifirma.pl

Korekta JPK bez czynnego żalu – Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Obawiasz się kar przy składaniu korekty JPK? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przesyłanie plików JPK_V7 po zmianie przepisów od 1 października 2020 roku obwarowane zostało licznymi obowiązkami, szczególnie w zakresie właściwego przygotowania części ewidencyjnej pliku. Nic więc dziwnego, że w wielu sytuacjach może dojść do niecelowego popełnienia błędu przy składaniu JPK. Kontrowersyjne stało się składanie tzw. czynnego żalu z deklaracją. Sprawdźmy, jakie rozwiązanie dotyczące korekty JPK wprowadza Polski Ład.

Kiedy może być konieczność złożenia czynnego żalu?

W kontekście plików JPK VAT potrzeba złożenia czynnego żalu może dotyczyć sytuacji, w której:

 • plik JPK zostanie nieprzekazany lub przekazany po terminie do jego złożenia,
 • w pliku JPK znajdą się błędy, które należy skorygować.

Bardzo duże zamieszanie wprowadził nowy przepis, jaki się pojawił w ustawie Kodeks Karny Skarbowy od 1 października 2020 roku. Mianowicie pojawiły się sankcje za przesyłanie nierzetelnej lub wadliwej księgi, co w rezultacie odnosi się również do plików JPK w części ewidencyjnej.

W świetle odpowiedzi Ministerstwa Finansów udzielanych na łamach czasopism branżowych padały wyjaśnienia, z których wynikało, że do każdej korekty JPK VAT bez względu na to, czy dotyczy tylko części ewidencyjnej, czy ewidencyjnej i deklaracyjnej, należy składać czynny żal, który ma uchronić przedsiębiorcę przed dodatkowymi karami.

Co zmienia Polski Ład w zakresie czynnego żalu?

Z uwagi na wiele krytycznych uwag pod adresem instytucji czynnego żalu w kontekście korekty JPK, po licznych apelach o odstąpienie od takich praktyk, Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmianę przepisu art. 16a ustawy Kodeks Karny Skarbowy.

Zmiana ta została uwzględniona w Polskim Ładzie i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Przykładowa sytuacja
2021 rok
2022 rok
W miesiącu czerwcu przedsiębiorca przez nieuwagę nie wykazał w ewidencji sprzedaży VAT dwóch faktur. Pomyłkę zauważył w miesiącu sierpniu danego roku kalendarzowego Przedsiębiorca złożył korektę pliku JPK_V7 za czerwiec 2021 roku, zarówno części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Dodatkowo do korekty załączył czynny żal Jeżeli taka sama sytuacja będzie miała miejsce w odniesieniu do transakcji 2022 roku, to wówczas przedsiębiorca złoży jedynie korektę JPK_V7 bez załączania czynnego żalu

Wprowadzana zmiana uwolni przedsiębiorców i księgowych od dodatkowych obowiązków.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 4 stycznia 2022 o 21:22
   Marek

   To ,ze zmiana w zakresie czynnego żalu dotyczy “błędów” JPK w części ewidencyjnej które powstały od 2022 to jasne -ale pytanie zasadnicze czy w/w zmiana dotyczy też “starych” błędów z przed 01.01.2022 ujawnionych w korektach JPK złożonych po 31.12.2021 – Moim zdaniem wydaje się ,że skoro obecnie w 2022 znowelizowano przepis art 16 a KKS mówiący o niekaraniu podatnika po złożeniu skutecznej korekty deklaracji lub księgi to w związku z tym ,ze w dacie złożenia korekty JPK dot np księgi ( części ewidencyjnej ) obowiązuje nowy przepis – to nie jest ważne kiedy ten czyn popełniono -co by oznaczało ,ze bez obawy sankcji można tez obecnie składać korekty JPK np za rok 2021 – w artykule ostrożnie podano tylko przykład transakcji dot roku 2022. Prosze redakcje o zajęcie stanowiska.

  2. 11 stycznia 2022 o 11:54
   Ifirma

   MF wskazywało w udzielonych przez siebie odpowiedziach, iż temat dotyczyć będzie korekt również lat ubiegłych. Odpowiedzi udzielone i opublikowane przez MF dostępne są tutaj.

  3. 3 lutego 2022 o 14:37
   katarzyna

   Bardzo proszę o wskazanie, w której konkretnie odpowiedzi Ministerstwo poinformowało, że brak konieczności składania czynnego żalu będzie dotyczyło również lat ubiegłych?

  4. 4 lutego 2022 o 09:30
   Ifirma

   “Po 1 stycznia 2022 roku w związku ze zmianą wprowadzoną art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. (Dz. U. z 2021 poz. 408 i 694) – Kodeksu karnego skarbowego zawartą w art. 11 ustawy z 29 października 2021 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 2105) przy składaniu korekty części ewidencyjnej JPK_VAT nie będzie potrzeby składania czynnego żalu z art. 16 kks przez podatnika. Chcąc uniknąć odpowiedzialności karno skarbowej z art. 16a kks należy spełnić warunki określone w przedmiotowym artykule.”

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie