Korekta kosztów w przypadku zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt

korekta kosztów po zmianie formy opodatkowania na ryczałt

Zmieniłeś formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać korekty kosztów w okresie przejściowym.

W podatku dochodowym od osób fizycznych praktycznie co roku przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania swoich dochodów. Wybór zależy przede wszystkim od profilu prowadzonej działalności gospodarczej, ale również od tego, czy ponosimy wysokie, czy niskie koszty podatkowe. Przed podjęciem decyzji o zmianie wskazane jest dokonanie symulacji, który rodzaj opodatkowania będzie dla nas atrakcyjniejszy. W dzisiejszej publikacji nie będziemy jednak rozstrzygać tego typu dylematów, tylko zastanowimy się, w jaki sposób korygować koszty w przypadku zmiany formy opodatkowania.

W jakich okolicznościach dochodzi do korekty kosztów?

Przyczyn jest kilka, ale najbardziej powszechne to zwrot zakupionych towarów, otrzymana bonifikata lub skonto, a niekiedy pomyłka na wystawionym dokumencie sprzedaży. W takich przypadkach przedsiębiorca otrzymuje od dostawcy fakturę korygującą, którą ujmuje w kosztach uzyskania przychodów.

W jaki sposób należy skorygować koszty po zmianie formy opodatkowania?

Korekty kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczynę korekty.

Przy zmianie formy opodatkowania korekty dokonuje się na nieco odmiennych zasadach, a wynika to z ustawy o podatku PIT. Zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania przychodów/dochodów.

Przykład

Pan Marek Nowak do końca 2020 roku był opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zmiana ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym dała panu Markowi zielone światło do wybrania tej formy opodatkowania, co w jego przypadku jest atrakcyjne. W miesiącu grudniu 2020 r. pan Marek zakupił znaczną partię towarów, której część postanowił zwrócić w miesiącu styczniu 2021 r. Sprzedawca wystawił fakturę korygującą w miesiącu styczniu 2021 r., ale z uwagi na zmianę formy opodatkowania pan Marek korektę zaksięguje w miesiącu grudniu 2020 r.

Podsumowując należy zauważyć, że w przypadku zmiany formy opodatkowania przychodów/dochodów, bez względu na przyczynę korekty kosztów, dokument korygujący wykazuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą. Jeżeli korekta kosztów wystąpi po złożeniu zeznania podatkowego za rok ubiegły, to wówczas przedsiębiorca będzie musiał również złożyć korektę zeznania rocznego do urzędu skarbowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość