Blog ifirma.pl

Korekta kosztów w przypadku zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt

|
|
2 minut czytania
Zmieniłeś formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt? Sprawdź, w jaki sposób dokonywać korekty kosztów w okresie przejściowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W podatku dochodowym od osób fizycznych praktycznie co roku przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania swoich dochodów. Wybór zależy przede wszystkim od profilu prowadzonej działalności gospodarczej, ale również od tego, czy ponosimy wysokie, czy niskie koszty podatkowe. Przed podjęciem decyzji o zmianie wskazane jest dokonanie symulacji, który rodzaj opodatkowania będzie dla nas atrakcyjniejszy. W dzisiejszej publikacji nie będziemy jednak rozstrzygać tego typu dylematów, tylko zastanowimy się, w jaki sposób korygować koszty w przypadku zmiany formy opodatkowania.

W jakich okolicznościach dochodzi do korekty kosztów?

Przyczyn jest kilka, ale najbardziej powszechne to zwrot zakupionych towarów, otrzymana bonifikata lub skonto, a niekiedy pomyłka na wystawionym dokumencie sprzedaży. W takich przypadkach przedsiębiorca otrzymuje od dostawcy fakturę korygującą, którą ujmuje w kosztach uzyskania przychodów.

W jaki sposób należy skorygować koszty po zmianie formy opodatkowania?

Korekty kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczynę korekty.

Przy zmianie formy opodatkowania korekty dokonuje się na nieco odmiennych zasadach, a wynika to z ustawy o podatku PIT. Zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania przychodów/dochodów.

Przykład

Pan Marek Nowak do końca 2020 roku był opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zmiana ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym dała panu Markowi zielone światło do wybrania tej formy opodatkowania, co w jego przypadku jest atrakcyjne. W miesiącu grudniu 2020 r. pan Marek zakupił znaczną partię towarów, której część postanowił zwrócić w miesiącu styczniu 2021 r. Sprzedawca wystawił fakturę korygującą w miesiącu styczniu 2021 r., ale z uwagi na zmianę formy opodatkowania pan Marek korektę zaksięguje w miesiącu grudniu 2020 r.

Podsumowując należy zauważyć, że w przypadku zmiany formy opodatkowania przychodów/dochodów, bez względu na przyczynę korekty kosztów, dokument korygujący wykazuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą. Jeżeli korekta kosztów wystąpi po złożeniu zeznania podatkowego za rok ubiegły, to wówczas przedsiębiorca będzie musiał również złożyć korektę zeznania rocznego do urzędu skarbowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie