Blog ifirma.pl

Korekta przychodów w przypadku zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt

|
|
3 minut czytania
Zmieniłeś formę opodatkowania w podatku dochodowym? Sprawdź, w jaki sposób powinno się korygować przychody uzyskane przed zmianą.

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy mają przywilej zmiany formy opodatkowania swoich przychodów w działalności gospodarczej co roku. Jedyną barierą są zapisy w ustawach podatkowych, które w niektórych przypadkach wykluczają opodatkowanie w tej, czy w innej formie. Rok 2021 był szczególnie istotny dla osób, które z uwagi na rewolucyjną zmianę przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym, zdecydowały się na opłacanie podatków w tej formie. W publikacji odpowiemy na wątpliwości dotyczące korygowania przychodów po zmianie formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt.

Kiedy dochodzi do korekty przychodów?

Korygowanie przychodów jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Najczęściej przyczyną korekty jest zwrot towarów, udzielanie bonifikat, rabatów i skont, ale może to być również błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka. W takim przypadku przedsiębiorca ma obowiązek na taką okoliczność wystawić fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty, w zależności od formy dokumentowania transakcji pierwotnej.

Jak korygować przychody przy zmianie formy opodatkowania?

Jak już wspomnieliśmy na początku, sposób opodatkowania przychodów/dochodów może być zmieniany z początkiem każdego roku. Rodzi się pytanie, jak postępować z dokumentami korygującymi przychody w okresie przejściowym. Otóż ta kwestia została uregulowana wprost w ustawie o PIT. Z zapisu wynika, że zmniejszenia lub zwiększenia przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania.

Przykład 1

Pani Krystyna Nowak prowadzi działalność usługową i od 2021 roku może skorzystać z opodatkowania swoich dochodów w sposób zryczałtowany. Do końca 2020 roku pani Krystyna obliczała zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W styczniu 2021 r., a więc już w okresie stosowania ryczałtu pani Krystyna wystawiła fakturę korygującą do usługi wykonanej w miesiącu grudniu 2020 r. W takim przypadku pani Krystyna musi skorygować przychody miesiąca grudnia 2020 r.

Korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kwoty przychodów. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym kwota osiągniętych przychodów jest niewystarczająca, wówczas należy zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.

Przykład 2

Pan Jan Kowalski prowadzi działalność handlową. W 2020 roku opodatkowywał swoje dochody na zasadach ogólnych, ale od stycznia 2021 r. przeszedł na ryczałt. W styczniu 2021 r. jego kontrahent dokonał zwrotu zamówienia na kwotę 10.000 zł netto. W miesiącu grudniu pan Jan chorował i jego przychody wyniosły tylko 5.000 zł. W takim przypadku w PKPiR należy dokonać następujących księgowań:

 • zmniejszyć przychód 12/2020 r. o kwotę 5.000 zł – po zmianie przychód będzie zerowy,
 • zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę 5.000 zł.

Tym sposobem cała faktura korygująca zostanie rozliczona w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą formy opodatkowania.

 

W przypadku korygowania przychodów powstałych przed zmianą formy opodatkowania nie będzie miała znaczenia przyczyna korekty, bo i tak każda korekta będzie księgowana w ostatnim okresie rozliczeniowym przed zmianą. Jeżeli korekta sprzedaży nastąpi po złożeniu zeznania podatkowego za rok ubiegły, to wówczas przedsiębiorca będzie musiał również złożyć korektę zeznania rocznego do urzędu skarbowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 1 marca 2024 o 12:07
   Greg

   A co z fakturami korygującymi, zakupowymi i kosztowymi wystawionymi w styczniu ?? Do księgować do KPiR grudniu ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie