Blog ifirma.pl

Krajowy Rejestr Zadłużonych – czym jest i jakie informacje zawiera?

|
|
3 minut czytania
Twój kontrahent przestał opłacać faktury lub chcesz sprawdzić firmę, zanim nawiążesz z nią współpracę? Zobacz, czym jest założony w 2021 r. Krajowy Rejestr Zadłużonych i jakie informacje uzyskasz za jego pośrednictwem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dnia 1 grudnia 2021 r. uruchomiony został Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Jest to elektroniczny katalog zawierający informacje o firmach i osobach fizycznych niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie dokładnie informacje znajdziesz w rejestrze i jak z niego skorzystać.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – podstawa prawna

KRZ zastąpił Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Podstawę jego funkcjonowania określają przepisy Ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. KRZ powstał w odpowiedzi na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego. Nałożyło ono na każdy kraj członkowski UE stworzenie co najmniej jednego rejestru informacji o postępowaniach upadłościowych.

Jakie informacje zawiera Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Art. 2 ust. 1 ustawy o KRZ wskazuje, że rejestr zawiera informacje o:

 • podmiotach i osobach, wobec których prowadzone jest postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
 • podmiotach i osobach, wobec których prowadzono bezskuteczne egzekucje sądowe lub administracyjne,
 • osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tego obowiązku za okres dłuższy niż 3 miesiące,
 • składnikach majątku wchodzącego w skład masy upadłościowej.

Ponadto w rejestrze można znaleźć dane doradców restrukturyzacyjnych oraz obwieszczenia o prowadzonych postępowaniach restrukturyzacyjnych, upadłościowych i w sprawie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uprawnionymi do przekazywania informacji do KRZ są: komornik, Szef KAS, naczelnik urzędu skarbowego, dyrektor oddziału ZUS i sąd. Rejestr zawiera wyłącznie sprawy, które zostały wszczęte po uchwaleniu ustawy o KRZ, czyli od 1 grudnia 2021 r.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – jaki zakres informacji ujawnia?

Dane ujawniane poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych zależą od rodzaju sprawy, ale w każdym przypadku wyświetlą się:

 • nazwa firmy (lub imię i nazwisko, jeśli wyszukiwany jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej),
 • adres,
 • nr KRS lub NIP (lub nr PESEL),
 • sprawa, która jest podstawą wpisu do KRZ.

Jawność danych to przede wszystkim korzyść dla wierzycieli, którzy mogą się szybko dowiedzieć o prowadzonych postępowaniach, co ułatwi im odzyskanie wierzytelności z majątku dłużnika.

Z jakich części składa się rejestr?

W ramach KRZ istnieją cztery różne portale przeznaczone dla różnych grup odbiorców.

 • Portal Publiczny – ma do niego dostęp bez logowania każda zainteresowana osoba.
 • Portal Użytkownika Zarejestrowanego – po założeniu konta zalogowany użytkownik może składać pisma i wnioski, przeglądać akta i odbierać korespondencję w sprawie prowadzonych postępowań.
 • Rejestr dla Organów Administracji Publicznej – dedykowany dla organów zobowiązanych do zamieszczania w KRZ informacji o firmach i osobach.
 • Portal Użytkowników Branżowych – przeznaczony dla syndyków, nadzorców oraz zarządców wykonujących czynności w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Jak sprawdzić kontrahenta lub wierzyciela?

KRZ to bezpłatny system teleinformatyczny Ministerstwa Sprawiedliwości. Każda zainteresowana osoba może sprawdzić w KRZ przedsiębiorcę, firmę lub osobę nieprowadzącą działalności za pośrednictwem strony: krz.ms.gov.pl. W zależności od rodzaju szukanych informacji, będzie można je znaleźć za pomocą:

 • nr NIP, KRS, nazwy rejestrowej firmy, imienia i nazwiska w przypadku przedsiębiorców,
 • nr PESEL (lub NIP) w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
 • sygnatury postępowania.

Wyszukując informacji o składnikach masy upadłościowej, jako kryterium można przyjąć rodzaj składnika (np. Ruchomość), typ (np. Maszyny Rolnicze), status (Aktualny lub Usunięty), podmiot pełniący funkcję syndyka masy upadłościowej.

W portalu można także założyć konto za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zalogowany użytkownik, który jednocześnie jest uczestnikiem postępowania upadłościowego bądź restrukturyzacyjnego, może przeglądać akta sprawy i monitorować korespondencję sądową.

Podsumowanie

KRZ ma szereg pozytywnych skutków. Zwiększa transparentność wypłacalności finansowej kontrahenta, co jest korzystne dla biznesu i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ponadto umożliwia wierzycielom szybki i łatwy dostęp do istotnych informacji.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie