Blog ifirma.pl

Czy potrzebna jest zgoda nabywcy na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych w KSeF?

|
|
3 minut czytania
Wystawiając faktury w KSeF można liczyć m.in. na zwrot VAT w terminie 40 dni, przy spełnieniu pewnych warunków.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

A czy potrzebna jest zgoda nabywcy na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych?

KSeF w pigułce – kluczowe informacje o KSeF w formie video:

 

Czy nabywca musi wyrazić zgodę na otrzymywanie faktur w KSeF?

Do samego wystawiania faktur w KSeF nie jest wymagana zgoda kontrahenta. Natomiast akceptacji odbiorcy wymaga już otrzymanie faktury przy użyciu KSeF. A zatem nabywca może zgodzić się, jak i nie wyrazić zgody, aby otrzymywać fakturę ustrukturyzowaną w KSeF.

W jaki sposób nabywca powinien wyrazić zgodę na otrzymanie e-Faktury?

Przepisy aktualnie nie określają konkretnego sposobu, w jaki nabywca powinien wyrazić akceptację otrzymywania faktury w KSeF. Ministerstwo pozostawia tę kwestię do uzgodnień między kontrahentami wedle zasady swobody zawierania umów.

Przekazanie klientowi faktury za pomocą KSeF nie stoi na przeszkodzie, aby taką fakturę dostarczyć dodatkowo innym sposobem, poza system (już po przesłaniu faktury ustrukturyzowanej do Krajowego Systemu e-Faktur), np.e- mailowo, czy osobiście.

Brak zgody nabywcy na otrzymanie faktury przy użyciu KSeF

Jeśli nabywca nie wyrazi zgody na otrzymanie faktury ustrukturyzowanej, to wystawca wciąż może ją wystawić z użyciem KSeF (i co za tym idzie skorzystać z przywilejów dla przedsiębiorcy korzystającego z Krajowego Systemu e-Faktur), ale tak wystawioną fakturę musi przekazać klientowi poza systemem KSeF – w sposób uzgodniony z kontrahentem, np. poprzez e-mail, pocztę itd.

Wystawiona w KSeF i przekazana w inny sposób faktura zachowuje walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ posiada jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie KSeF).

Jak zgoda nabywcy wpływa na korektę faktury in minus w KSeF?

Jeśli nabywca wyrazi zgodę na otrzymywanie faktur z użyciem KseF – wtedy podatek VAT z faktury korekty podlega rozliczeniu w tym samym czasie (tożsamym) u nabywcy, jak i sprzedawcy. Nabywca w takim przypadku będzie miał obowiązek rozliczenia korekty podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktury w KSeF.

Natomiast brak akceptacji nabywcy na otrzymywanie faktur w systemie KSeF nie wpływa na zasady korekty podatku należnego u wystawcy faktury. Sprzedawca ma prawo rozliczyć korektę in minus w miesiącu wystawienia faktury korygującej w KSeF, o czym więcej przeczytasz w artykule: Księgowanie faktury korygującej dla korzystających z KSeF. Nabywca zaś musi rozliczyć korektę, zgodnie z ogólnymi zasadami, o których piszemy w artykule: Faktury korygujące – zmiany w roku 2021

Podsumowując, akceptacja odbiorcy faktury została ograniczona jedynie co do sposobu jej odbioru (a nie wystawienia). Ustawodawca wyjaśnia, że regulacja ta została zaproponowana w celu zachowania prawa wystawcy faktury ustrukturyzowanej do uzyskania zwrotu VAT w 40 dni, nie zmuszając jednocześnie nabywcy faktury do obowiązku jej odbioru przez KSeF, jeśli nie chce tego zrobić.

Zgoda nabywcy na otrzymanie faktury przy użyciu KSeF

Prawo do wystawienia faktury w KSeF

Preferencje dla wystawcy faktury w KSeF

TAK
TAK
TAK
NIE
TAK (ale trzeba przesłać fakturę w postaci elektronicznej lub papierowej poza KSeF)
TAK

Na koniec zaznaczymy, że powyższe rozwiązania są przewidziane w czasie dobrowolnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Zobaczymy, czy obligatoryjny KseF, który ma wejść w życie w II kwartale 2023 roku, przyniesie nowe rozstrzygnięcia, czy utrzyma obecne.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce