Korygowanie transakcji gospodarczych jest ich integralną częścią. Nigdy nie wiadomo, czy dana sprzedaż będzie skorygowana, czy też nie. Wystawienie faktury korygującej nie sprawia problemów, ale zaksięgowanie takiej faktury w ewidencjach podatkowych we właściwym okresie sprawozdawczym może już być problematyczne. Głośno było o wprowadzeniu pakietu SLIM VAT, w którym znalazły się zmiany dotyczące faktur korygujących. Właśnie na ten temat napiszemy w artykule.
Faktury korygujące in minus – zmiany w 2021 roku
Pod pojęciem faktur in minus należy rozumieć faktury, których podstawa opodatkowania w podatku VAT po korekcie będzie zmniejszona. Będzie to zarówno pomniejszenie podatku VAT należnego od sprzedaży, jak również podatku VAT naliczonego od zakupów.
Zmiana przepisów od 2021 roku pozwala przedsiębiorcy na odejście od potwierdzenia odbioru faktury korygującej na rzecz dokumentowania uzgodnień. 2021 rok traktowany jest jako okres przejściowy, w którym można rozliczać korekty na starych lub nowych zasadach pod pewnymi warunkami.
Forma dokumentowania uzgodnień nie została doprecyzowana w przepisach, ale pojawił się projekt objaśnień SLIM VAT, w którym znalazło się nieco więcej informacji. Jak rozliczyć faktury korygujące in minus w roku 2021 – można przeczytać w dedykowanej publikacji.
Faktury korygujące in plus – zmiany w 2021 roku
Pod korektą faktury in plus należy rozumieć sytuację, w której po korekcie podstawa opodatkowania ulega podwyższeniu. W tym zakresie wprowadzone zmiany mają charakter porządkujący, a mianowicie potwierdzona została dotychczas stosowana praktyka okresów ujmowania faktur korygujących in plus. Ogólnie można uznać, że:
- Jeżeli przyczyna korekty jest znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej – wówczas należy dokonać korekty wstecz, a więc w okresie wystawienia faktury pierwotnej.
- Jeżeli przyczyna korekta nie jest znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej – wówczas należy dokonać korekty należy dokonać na bieżąco, a więc w okresie wystawienia faktury korygującej.
Jak rozliczyć faktury korygujące in plus w roku 2021 – można przeczytać więcej w proponowanym artykule.
Pewne wątpliwości wzbudza sposób dokumentowania uzgodnień dla faktur korygujących na minus. Nie ma takiego obowiązku dla faktur korygujących na plus. Wyjaśnienia na przykładach pojawiły się w projekcie objaśnień MF. Obecnie trwają prace nad interpretacją wprowadzonych zmian w ramach SLIM VAT, w tym również faktur korygujących. W momencie pojawienia się ostatecznego kształtu przedmiotowego dokumentu, na pewno powrócimy do tematu z informacjami na temat najważniejszych ustaleń.