Bilet autobusowy a koszty podatkowe i VAT

bilet autobusowy

Czy bilet autobusowy to wystarczający dowód pozwalający na zaliczenie wydatku do kosztów podatkowych i odliczenie VAT? Kliknij po pakiet praktycznych wskazówek na ten temat!

Zarówno dla celów zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych, jak i odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, niezwykle istotne jest właściwe jego udokumentowanie. Jak jest z biletem autobusowym? Czy jest to wystarczający dowód poniesienia kosztu dla celów PIT i VAT?

Bilet autobusowy jak faktura

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy (także wówczas gdy jest on wystawiony w formie paragonu) obejmuje trasę dłuższą niż 50 km, wówczas może być traktowany jak faktura – zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.

Istotne jest jednak, by poza spełnieniem warunku długości trasy, posiadał on także dane określone w par. 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur.

Jeśli bilet autobusowy spełnia powyższe wymagania i obejmuje przejazd związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by na jego podstawie przedsiębiorca ujął koszt podatkowy (w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz odliczył VAT.

Bilet autobusowy – brak możliwości zaliczenia w koszty i odliczenia VAT

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy nie spełnia ww. warunków (np. nie posiada kompletu danych lub obejmuje trasę krótszą niż 50 km), wówczas nie jest możliwe ujęcie danego wydatku w kosztach i odliczenie od niego VAT. W takim wypadku, przedsiębiorca powinien wystąpić do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej dany przejazd. Brak możliwości odliczenia VAT i zaliczenia do kosztów podatkowych dotyczy także biletów autobusowych za przejazd komunikacją miejską. Po pierwsze – nie jest możliwe, by trasa takiego autobusu obejmowała więcej niż 50 km. A po drugie – bilety na przejazd MPK nie posiadają wszystkich niezbędnych danych.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy bilet autobusowy może być traktowany jak faktura?

  Tak.

 2. 🔸Jakie warunki musi spełnić bilet autobusowy?

  Trasa przejazdu musi być dłuższa niż 50km. Na bilecie muszą się znaleźć następujące dane: kolejny numer oraz data wystawienia, dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP, informacja o tym, jaka usługa została wykonana, kwota VAT oraz kwota należności ogółem.

 3. 🔸Czy bilet autobusowy za przejazd komunikacją miejską, można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Nie. Ponieważ nie ma możliwości, aby trasa przekroczyła 50 km jak również bilety MPK nie posiadają kompletu niezębnych danych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

 1. Dariusz

  Dzień dobry.
  A co z biletami np: miesięcznymi wykorzystywanymi do przejazdu do miejsca wykonywanej działalności gospodarczej. Korzystam z komunikacji miejskiej i w taki sposób muszę dojechać do pracy ( pokonuje 32 km w jedną stronę i wracam tego samego dnia 32 km ) i jestem zapewne w stanie otrzymać f-rę VAT. W moim mniemaniu jestem zdyskwalifikowany tzn nie mogę wrzucić ceny biletu w koszt ze względu na brak ustalonych km, to co że jak ktoś dojeżdża 35 km, 40 lub 10 km to traktowany gorzej niż ten co jedzie 50 km. Przecież obaj jadą do pracy, a że ten co jedzie 50 km najprawdopodobniej ma wyższy kosztu obsługi tej trasy czyli wyższą kwotę odpisze od przychodów niż ten co jedzie 10 km. To ja tego ogóle nie rozumiem.
  Proszę o wyjaśnienie.
  Dziękuje.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość