Bilet autobusowy a koszty podatkowe i VAT

Zarówno dla celów zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych, jak i odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, niezwykle istotne jest właściwe jego udokumentowanie. Jak jest z biletem autobusowym? Czy jest to wystarczający dowód poniesienia kosztu dla celów PIT i VAT?

Bilet autobusowy jak faktura

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy (także wówczas gdy jest on wystawiony w formie paragonu) obejmuje trasę dłuższą niż 50 km, wówczas może być traktowany jak faktura – zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, by poza spełnieniem warunku długości trasy, posiadał on także dane określone w par. 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur. Co musi znaleźć się na bilecie autobusowym, by można było zaliczyć go do kosztów podatkowych i odliczyć zawarty na nim VAT?

W tym wypadku niezbędnymi elementami są:

  • kolejny numer oraz data wystawienia,
  • dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP,
  • informacja o tym, jaka usługa została wykonana (np. przewóz na trasie z X do Y),
  • kwota VAT oraz kwota należności ogółem.

Jeśli bilet autobusowy spełnia powyższe wymagania i obejmuje przejazd związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by na jego podstawie przedsiębiorca ujął koszt podatkowy (w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz odliczył VAT.

Bilet autobusowy – brak możliwości zaliczenia w koszty i odliczenia VAT

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy nie spełnia ww. warunków (np. nie posiada kompletu danych lub obejmuje trasę krótszą niż 50 km), wówczas nie jest możliwe ujęcie danego wydatku w kosztach i odliczenie od niego VAT. W takim wypadku, przedsiębiorca powinien wystąpić do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej dany przejazd. Brak możliwości odliczenia VAT i zaliczenia do kosztów podatkowych dotyczy także biletów autobusowych za przejazd komunikacją miejską. Po pierwsze – nie jest możliwe, by trasa takiego autobusu obejmowała więcej niż 50 km. A po drugie – bilety na przejazd MPK nie posiadają wszystkich niezbędnych danych.

Czy bilet parkingowy dla samochodu niefirmowego można ująć w kosztach? Sprawdź tutaj!

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Najważniejsze pytania


Czy bilet autobusowy może być traktowany jak faktura?

zapytano
1 odpowiedź

Tak.

odpowiedziano


Jakie warunki musi spełnić bilet autobusowy?

zapytano
1 odpowiedź

Trasa przejazdu musi być dłuższa niż 50km. Na bilecie muszą się znaleźć następujące dane: kolejny numer oraz data wystawienia, dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP, informacja o tym, jaka usługa została wykonana, kwota VAT oraz kwota należności ogółem.

odpowiedziano


Czy bilet autobusowy za przejazd komunikacją miejską, można zaliczyć do kosztów podatkowych?

zapytano
1 odpowiedź

Nie. Ponieważ nie ma możliwości, aby trasa przekroczyła 50 km jak również bilety MPK nie posiadają kompletu niezębnych danych.

odpowiedziano

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI