Bilet autobusowy a koszty podatkowe i VAT

Zarówno dla celów zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych, jak i odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, niezwykle istotne jest właściwe jego udokumentowanie. Jak jest z biletem autobusowym? Czy jest to wystarczający dowód poniesienia kosztu dla celów PIT i VAT?

Bilet autobusowy jak faktura

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy (także wówczas gdy jest on wystawiony w formie paragonu) obejmuje trasę dłuższą niż 50 km, wówczas może być traktowany jak faktura – zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, by poza spełnieniem warunku długości trasy, posiadał on także dane określone w par. 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur. Co musi znaleźć się na bilecie autobusowym, by można było zaliczyć go do kosztów podatkowych i odliczyć zawarty na nim VAT? W tym wypadku niezbędnymi elementami są:
  • kolejny numer oraz data wystawienia,
  • dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP,
  • informacja o tym, jaka usługa została wykonana (np. przewóz na trasie z X do Y),
  • kwota VAT oraz kwota należności ogółem.
Jeśli bilet autobusowy spełnia powyższe wymagania i obejmuje przejazd związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by na jego podstawie przedsiębiorca ujął koszt podatkowy (w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz odliczył VAT.

Bilet autobusowy – brak możliwości zaliczenia w koszty i odliczenia VAT

Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy nie spełnia ww. warunków (np. nie posiada kompletu danych lub obejmuje trasę krótszą niż 50 km), wówczas nie jest możliwe ujęcie danego wydatku w kosztach i odliczenie od niego VAT. W takim wypadku, przedsiębiorca powinien wystąpić do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej dany przejazd. Brak możliwości odliczenia VAT i zaliczenia do kosztów podatkowych dotyczy także biletów autobusowych za przejazd komunikacją miejską. Po pierwsze – nie jest możliwe, by trasa takiego autobusu obejmowała więcej niż 50 km. A po drugie – bilety na przejazd MPK nie posiadają wszystkich niezbędnych danych.

Czy bilet parkingowy dla samochodu niefirmowego można ująć w kosztach? Sprawdź tutaj!

Najważniejsze pytania

Czy bilet autobusowy może być traktowany jak faktura?

Tak.

Jakie warunki musi spełnić bilet autobusowy?

Trasa przejazdu musi być dłuższa niż 50km. Na bilecie muszą się znaleźć następujące dane: kolejny numer oraz data wystawienia, dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP, informacja o tym, jaka usługa została wykonana, kwota VAT oraz kwota należności ogółem.

Czy bilet autobusowy za przejazd komunikacją miejską, można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Nie. Ponieważ nie ma możliwości, aby trasa przekroczyła 50 km jak również bilety MPK nie posiadają kompletu niezębnych danych.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI