Zarówno dla celów zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych, jak i odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, niezwykle istotne jest właściwe jego udokumentowanie. Jak jest z biletem autobusowym? Czy jest to wystarczający dowód poniesienia kosztu dla celów PIT i VAT?
Bilet autobusowy jak faktura
Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy (także wówczas gdy jest on wystawiony w formie paragonu) obejmuje trasę dłuższą niż 50 km, wówczas może być traktowany jak faktura – zarówno dla celów podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.
Istotne jest jednak, by poza spełnieniem warunku długości trasy, posiadał on także dane określone w par. 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur.
Co musi znaleźć się na bilecie autobusowym, by można było zaliczyć go do kosztów podatkowych i odliczyć zawarty na nim VAT?
W tym wypadku niezbędnymi elementami są:
- kolejny numer oraz data wystawienia,
- dane sprzedawcy – przewoźnika, w tym jego NIP,
- informacja o tym, jaka usługa została wykonana (np. przewóz na trasie z X do Y),
- kwota VAT oraz kwota należności ogółem.
Jeśli bilet autobusowy spełnia powyższe wymagania i obejmuje przejazd związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by na jego podstawie przedsiębiorca ujął koszt podatkowy (w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) oraz odliczył VAT.
Bilet autobusowy – brak możliwości zaliczenia w koszty i odliczenia VAT
Jeżeli jednorazowy bilet autobusowy nie spełnia ww. warunków (np. nie posiada kompletu danych lub obejmuje trasę krótszą niż 50 km), wówczas nie jest możliwe ujęcie danego wydatku w kosztach i odliczenie od niego VAT. W takim wypadku, przedsiębiorca powinien wystąpić do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej dany przejazd. Brak możliwości odliczenia VAT i zaliczenia do kosztów podatkowych dotyczy także biletów autobusowych za przejazd komunikacją miejską. Po pierwsze – nie jest możliwe, by trasa takiego autobusu obejmowała więcej niż 50 km. A po drugie – bilety na przejazd MPK nie posiadają wszystkich niezbędnych danych.
Dzień dobry.
A co z biletami np: miesięcznymi wykorzystywanymi do przejazdu do miejsca wykonywanej działalności gospodarczej. Korzystam z komunikacji miejskiej i w taki sposób muszę dojechać do pracy ( pokonuje 32 km w jedną stronę i wracam tego samego dnia 32 km ) i jestem zapewne w stanie otrzymać f-rę VAT. W moim mniemaniu jestem zdyskwalifikowany tzn nie mogę wrzucić ceny biletu w koszt ze względu na brak ustalonych km, to co że jak ktoś dojeżdża 35 km, 40 lub 10 km to traktowany gorzej niż ten co jedzie 50 km. Przecież obaj jadą do pracy, a że ten co jedzie 50 km najprawdopodobniej ma wyższy kosztu obsługi tej trasy czyli wyższą kwotę odpisze od przychodów niż ten co jedzie 10 km. To ja tego ogóle nie rozumiem.
Proszę o wyjaśnienie.
Dziękuje.
Jeśli chodzi o bilety to można je też bardzo szybko kupić przez aplikację mPay. Dużo osób ją sobie zachwalało, tym bardziej, że jest ona faktycznie dosyć intuicyjna