Powrót

Jaka stawka amortyzacji jest najlepsza?

jak wybrać najlepszą metodę amortyzacji

Wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, która metoda amortyzacji jest najlepsza. Odpowiedź nie będzie jednak oczywista – w każdym przypadku najlepszą metodę amortyzacji trzeba określić indywidualnie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, która metoda amortyzacji jest najlepsza. Odpowiedź nie będzie jednak oczywista – w każdym przypadku najlepszą metodę amortyzacji trzeba określić indywidualnie.

Amortyzacja liniowa

Podstawową metodą amortyzacji jest amortyzacja liniowa. Polega ona na obliczeniu miesięcznego odpisu amortyzacyjnego na podstawie ustawowo ustalonej stawki Klasyfikacji Środków Trwałych. Według tej stawki dzielimy wartość środka trwałego na właściwą liczbę lat, a następnie – na miesięczne, pojedyncze odpisy.

Amortyzację liniową wybieramy; gdy:

  • Nie mamy dużych przychodów, zatem nie są potrzebne duże odpisy amortyzacyjne w kosztach
  • Przekroczyliśmy limit amortyzacji jednorazowej
  • Amortyzujemy środki trwałe, które nie mogą skorzystać z amortyzacji jednorazowe lub innej, przyśpieszonej metody amortyzacji.

Amortyzacja indywidualna lub degresywna

Nabywając używany środek trwały, ulepszając środek trwały albo dokonując nakładów na obcy środek trwały, zasadniczo mamy prawo do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji – może być ona wyższa niż wskazana w KŚT, ale nieprzekraczająca ograniczeń, wskazanych w ustawie o PIT.

Kolejnym sposobem na zmodyfikowanie amortyzacji jest zastosowanie amortyzacji degresywnej – współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacji – określonego również w ustawie o PIT. Współczynnik przysługuje przy takich środkach trwałych, które są używane w warunkach pogorszonych lub złych, bardziej intensywnie niż przeciętnie bądź są poddane szybkiemu postępowi technicznemu.

Amortyzację indywidualną albo degresywną wybieramy, gdy:

  • Posiadamy środki trwałe, spełniające warunki do zastosowania stawki indywidualnej lub przyśpieszonej
  • Mamy stosunkowo wysokie przychody – wyższy odpis amortyzacyjny w kosztach zmniejszy zobowiązanie z tytułu PIT
  • Chcemy szybciej zamortyzować posiadany środek trwały.

Amortyzacja jednorazowa

Mali podatnicy mają prawo do skorzystania z pomocy de minimis w ramach amortyzacji jednorazowej. Warto zwrócić uwagę na ograniczenia – nie wszystkie środki trwałe mogą być amortyzowane w ten sposób, dodatkowo występuje limit kwotowy.

Amortyzację jednorazową stosujemy, gdy:

  • Środek trwały spełnia warunki dla tej formy amortyzacji
  • Opłacalny będzie jednorazowy, duży koszt, który znacząco wpłynie na zobowiązanie z tytułu PIT
  • Nie chcemy dokonywać kolejnych, comiesięcznych odpisów.

Wybrałeś właściwą metodę? Przeprowadź ją z ifirma.pl – serwis zamortyzuje środek trwały za ciebie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość