Powypadkowe rozliczenie samochodu firmowego

Zdarzenie czy wypadek drogowy może przydarzyć się każdemu, bez względu na to, czy poruszamy się samochodem prywatnym, czy też firmowym. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o właściwym zaksięgowaniu powypadkowej naprawy firmowego samochodu.

Naprawa powypadkowa a ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód – także firmowy – musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Natomiast nie wszystkie auta posiadają AC, ponieważ co do zasady jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe. Konieczność jego wykupienia pojawia się np. w przypadku samochodu z leasingu. Ustalenie, jakie ubezpieczenie posiadamy, jest bardzo istotne w przypadku powypadkowej naprawy samochodu – od tego bowiem zależą zasady księgowania przychodów i kosztów.

Naprawa powypadkowa – samochód z AC

Jeśli powypadkowa naprawa samochodu dotyczy auta, na które wykupione było zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC, generalnie koszt naprawy takiego pojazdu można uznać w firmie za koszt uzyskania przychodów. W sytuacji, gdy rozliczamy naprawę samochodu ciężarowego lub zgłoszonego jako wykorzystywany wyłącznie firmowo, cała wartość naprawy może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku samochodu osobowego, niezgłoszonego jako wykorzystywany do celów wyłącznie firmowych, zgodnie z aktualnym stanowiskiem KIS, naprawę należałoby potraktować jako koszt eksploatacji – zatem zaliczenie do kosztów z ograniczeniem 75%.

▲ wróć na początek

Ponadto, jeśli za naprawę auta wystawiona została faktura VAT, to czynni podatnicy VAT mają generalnie prawo do odliczenia VAT za naprawę – również na ogólnych zasadach. Analogicznie jak przy koszcie – przy niezgłoszonym samochodzie osobowym należy zatem pamiętać o ograniczeniu w odliczeniu do 50% VAT (pozostałe 50% – wraz z kwotą netto – zaliczamy według ustalonej zasady do kosztów).

Drugą stroną medalu jest odszkodowanie, przyznane za poniesioną szkodę. W przypadku samochodu z AC, wartość odszkodowania powinna zostać uznana za przychód z działalności gospodarczej, i podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Gdy mamy do czynienia z samochodem osobowym, to zgodnie ze stanowiskiem KIS – mimo zaliczenia do kosztów 75% wartości wydatku – za przychód należałoby uznać całą kwotę odszkodowania. W związku z powstającymi wątpliwościami co do takiego interpretowania przepisu, warto się tu skonsultować z właściwym dla podatnika urzędem skarbowym.

Naprawa powypadkowa – wyłącznie OC

Gdyby samochód, który uległ wypadkowi, nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia AC, zasadniczo wydatki na naprawę takiego pojazdu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Zatem księgowo faktura za naprawę auta będzie ważna wyłącznie dla czynnych podatników VAT – w księgowaniu nie uwzględnią oni kwoty netto w kosztach, ale będą mieli prawo do odliczenia VAT na ogólnych zasadach.

Z drugiej strony, przyznane podatnikowi odszkodowanie również nie będzie stanowiło przychodu w całości – przychodem z działalności byłaby jedynie nadwyżka wartości odszkodowania nad wydatkami poniesionymi na naprawę samochodu.

Uwaga!

Warto pamiętać, że w zależności od umowy zawartej z ubezpieczycielem, rozliczenia naprawy powypadkowej mogą być robione „poza” właścicielem auta – tzn. między ubezpieczycielem a warsztatem. Mimo to podatnik powinien właściwie rozliczyć kwoty odszkodowania na podstawie otrzymanych dokumentów, a nie rzeczywistych przepływów pieniężnych.

▲ wróć na początek
Nie tylko samochód – sprawdź, jakie ubezpieczenia warto wykupić dla firmy!

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań