Kwota wolna od podatku w przypadku pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą – jak rozliczyć?

Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę twój pracodawca ma tylko jedną możliwość naliczenia, pobrania i odprowadzenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Może to zrobić jedynie według skali podatkowej, tj. pobierając podatek dochodowy 17% lub 32% powyżej kwoty dochodów 85.528 zł. Prowadząc działalność gospodarczą również można swoje dochody rozliczyć na zasadach ogólnych. W tym miejscu rodzi się pytanie, a co z kwotą wolną od podatku?

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku jest to kwota, do wysokości której nie ma obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Jednocześnie ta kwota pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy wyliczany w trakcie roku.

Obliczając miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy w trakcie roku pracodawca pomniejsza ją o kwotę 43,76 zł (525,12zł/12=43,76). Odpowiada to kwocie wolnej od podatku 3.089 zł w pierwszym progu podatkowym do wysokości dochodu 85.528 zł.

Działalność gospodarcza a zaliczka w trakcie roku

W przypadku umowy o pracę i własnej działalności gospodarczej opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych jest bardzo praktyczne z punktu widzenia późniejszego rozliczenia podatku rocznego – jedno zeznanie roczne PIT-36. Z działalności gospodarczej, podobnie jak przy umowie o pracę, zobowiązani jesteśmy do obliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek PIT w trakcie roku podatkowego. Często jednak zastanawiamy się, czy możemy uwzględnić kwotę wolną skoro już raz korzystamy z niej u naszego pracodawcy?

▲ wróć na początek

Kwota wolna od podatku w działalności gospodarczej

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to co do zasady kwota wolna od podatku powinna być uwzględniana w zaliczce z działalności. Jeżeli otwieramy własną firmę w trakcie roku i pracodawca rozpoczął już potrącanie kwoty zmniejszającej podatek nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej sytuacji złożyć aktualizację oświadczenia PIT-2 do naszego pracodawcy.

Przedsiębiorca w obliczając pierwszą zaliczkę w PIT z działalności gospodarczej pomniejszy ją o 525,12 zł. Bez znaczenia pozostaje fakt, że kwota wolna 43,76 zł była już wcześniej odliczana przez naszego pracodawcę w zaliczkach miesięcznych.

Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, a w dalszej kolejności rozpoczynamy pracę na etat to wówczas informujemy zakład pracy o tym fakcie na samym początku i nie będzie problemu ze zdublowaniem kwoty wolnej.

Zeznanie roczne

Po zakończeniu roku podatkowego zarówno dochody z działalności gospodarczej, jak również z pracy na etat rozliczamy w tym samym zeznaniu rocznym – PIT-36, które należy złożyć do 30 kwietnia do właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Przykład

Pan Adam w 2020 roku jest zatrudniony na umowę o pracę, ale w trakcie roku podjął decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej od miesiąca lipca 2020 roku.

Dochód Pana Adama z umowy o pracę za cały 2020 rok mieści się w pierwszym progu podatkowym. Pracodawca zaliczki na podatek PIT od stycznia do czerwca pomniejszył o kwotę wolną 43,76 zł miesięcznie co daje 262,56 zł za pół roku (43,76×6=262,56).Od dochodów z działalności gospodarczej mieszczących się w pierwszym progu podatkowym Pan Adam odliczył 525,12 zł kwoty wolnej. Obliczając podatek od łącznej sumy dochodów w zeznaniu rocznym Pan Adam prawdopodobnie będzie musiał dopłacić 262,56 zł (lub o taką kwotę otrzyma mniejszy zwrot podatku). Jest to nadwyżka ponad 525,12 zł.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań