Blog ifirma.pl

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

|
Zanim zdecydujesz się na leasing, sprawdź czym różnią się od siebie dwie jego najpopularniejsze odmiany: leasing operacyjny i leasing finansowy
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Decydując się na inwestycję w swojej działalności gospodarczej przedsiębiorcy nierzadko wybierają leasing. Jest to jedna z form finansowania polegająca na ratalnej spłacie przedmiotu leasingu, przy jednoczesnym jego użytkowaniu. Zanim jednak zdecydujemy się na leasing warto rozróżnić jego dwie najpopularniejsze odmiany – leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Główną cechą różniącą powyższe rodzaje leasingów jest moment przeniesienia prawa własności. W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem przedmiotu leasingu aż do zakończenia umowy pozostaje leasingodawca – leasingobiorca jedynie wykorzystuje dany sprzęt. Natomiast przy leasingu finansowym prawo własności już na początku przenoszone jest na leasingobiorcę. Na bazie tej podstawowej cechy pojawią się kolejne różnice:

Leasing operacyjny
Leasing finansowy
Środek trwały u leasingobiorcyNie (do momentu ewentualnego wykupu)Tak, od początku umowy
KosztyCzynsz inicjalny, raty leasingoweOdpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty
Płatność za VATRatalna – VAT doliczany do kolejnych ratJednorazowa – na początku umowy
Stawka VATStała 23% – leasing traktowany jako usługaZróżnicowana – leasing traktowany jako dostawa towarów, zatem stawka będzie właściwa dla danego przedmiotu leasingu
Czas trwaniaMin. 40% okresu określonego przez podstawową stawkę amortyzacji (np. dla samochodu osobowego podstawowa amortyzacja trwa 5 lat, zatem leasing nie może być krótszy niż 2 lata)Min. 12 miesięcy
WykupOpcjonalny – na zakończenie umowy, za ustalony procent wartości przedmiotu leasinguObligatoryjny – po zakończeniu umowy przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy

 

Leasing operacyjny i finansowy a opłaty eksploatacyjne

Mimo iż rodzaje leasingu różnią się między sobą dość znacznie, nie mają one wpływu na samą eksploatację przedmiotu leasingu. Oznacza to, że wszelkie koszty wynikające z korzystania w firmie ze sprzętu czy pojazdu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu według ogólnej zasady.

Jest to szczególnie istotne w przypadku samochodów osobowych – zasadniczo, jeśli pojazd taki nie jest środkiem trwałym, powinien być wykorzystywany na zasadzie kilometrówki. Jednakże leasing operacyjny jest w tym wypadku wyjątkiem – dla auta osobowego nabytego na takich zasadach nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu. Samochód użytkujemy jak firmowy środek trwały.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie