Leasing operacyjny a metoda memoriałowa – księgowanie

leasing operacyjny

Decydując się metodę memoriałową rozliczania kosztów warto pamiętać, aby odpowiednio przyporządkować koszt do okresu. W przypadku raty leasingu operacyjnego znaczenie będzie mieć faktura – to zgodnie z nią koszt powinien być ujęty w KPiR.

Leasing operacyjny to jedna z popularniejszych form finansowania inwestycji. Przedsiębiorca nie musi jednorazowo wydatkować dużej kwoty pieniędzy, ale co miesiąc reguluje ratę leasingową, zaliczając ją do kosztów. W jakim okresie należy ująć raty leasingowe, jeśli rozliczamy się metodą memoriałową?

Metoda kasowa a memoriałowa

Podatnicy rozliczający się z fiskusem na podstawie KPiR mają do wyboru dwie metody ujmowania kosztów – kasową i memoriałową. Metoda kasowa jest prostsza – zgodnie z nią, koszt powstaje wtedy, kiedy został poniesiony (tj. wystawiono fakturę, rachunek lub inny dowód potwierdzający fakt poniesienia). W metodzie memoriałowej koszt ujmujemy w tym okresie, którego dotyczył; co więcej – dzielimy koszty na bezpośrednie (czyli takie, które są związane bezpośrednio z danym przychodem); i pośrednie (niezbędne dla działania firmy, ale niemożliwe do przyporządkowania do konkretnego przychodu).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Leasing operacyjny a metoda memoriałowa – księgowanie

Kiedy zatem należy ją zaksięgować?

Leasing operacyjny a metoda memoriałowa

Leasing operacyjny dotyczy długiego okresu – najczęściej przynajmniej dwóch lat – dlatego też dla racjonalnego rozłożenia tego kosztu w czasie przyjęło się opierać poniesienie kosztu raty leasingowej o wystawioną fakturę (za art. 22 Ustawy o PIT). Tym samym znacznie upraszcza to sprawę podatnikom korzystającym z metody memoriałowej, którzy koszt raty leasingowej ujmują w kosztach w okresie wystawienia faktury.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Leasing operacyjny a metoda memoriałowa – księgowanie

Co istotne, również opłata wstępna może zostać ujęta w kosztach jednorazowo, zgodnie z wystawioną dla niej fakturą. Warto bowiem zauważyć, że opłata wstępna – choć znacząco większa niż pozostałe raty leasingowe – nie stanowi kosztu finansowania leasingu, jest natomiast zaliczana na poczet spłaty kapitału leasingowanego sprzętu. Podobnie ma się sytuacja z tzw. ratami balonowymi, czyli ratami o wysokości znacząco większej niż pozostałe czynsze, płaconymi np. raz na rok trwania umowy leasingowej. Taka rata zmniejsza najczęściej koszt leasingu, i mimo że wyższa, również jest księgowana jednorazowo, wraz z wystawieniem faktury.

Program do faktur – Darmowe konto Leasing operacyjny a metoda memoriałowa – księgowanie

Leasing samochodu w 2019 r. – Sprawdź, czy się opłaca!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość