Blog ifirma.pl

Limit do VAT w kontekście eksportu towarów

|
|
2 minut czytania
Nie jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy eksport towarów wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia od podatku VAT bardzo często zastanawiają się, co powinno być wliczone, a co nie do limitu zwolnienia w kwocie 200.000 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, jak należy traktować eksport towarów w kontekście zwolnienia podmiotowego.

Kiedy dochodzi do eksportu towarów?

Eksport towarów jest to dostawa dokonywana z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem eksportu jest wywóz towarów poza terytorium UE, który musi być potwierdzony przez urząd celny w sposób określony w przepisach celnych. Najczęściej potwierdzenie to przyjmuje formę dokumentu w postaci elektronicznej, otrzymanego z systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych. Może to być również wydruk komunikatu IE-599 potwierdzony przez urząd celny.

Eksportu może dokonywać zarówno czynny, jak i zwolniony od podatku VAT przedsiębiorca.

Czy w limicie zwolnienia podmiotowego należy ujmować eksport towarów?

W przypadku czynnego podatnika VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ma zastosowanie stawka 0% VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT dla takich transakcji będzie natomiast stosował stawkę “zw”, jak dla pozostałej sprzedaży krajowej.

Informacje na temat wyliczania limitu do zwolnienia podmiotowego dostępne są w art. 113 ustawy VAT. Eksport towarów nie znalazł się w części, w której jest mowa o tym czego nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego, a więc taką sprzedaż należy na zasadach ogólnych sumować do kwoty 200.000 zł.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 24 czerwca 2022 o 15:55
   Ifirma

   Sprzedaż wysyłkowa nie jest pojęciem tożsamym z eksportem towarów. Opisane zagadnienie w artykule opiera się o bieżące stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Podstawa prawna dla wniosków wynikających z tekstu to art. 2 pkt 8, art. 2 pkt 22, art. 113 ustawy o VAT. W razie wątpliwości każdy przedsiębiorca może wystąpić o własną interpretację podatkową. Temat jak to zrobić przedstawiliśmy tutaj.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie