Limit do VAT w kontekście eksportu towarów

limit vat a eksport towarów

Nie jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy eksport towarów wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia od podatku VAT bardzo często zastanawiają się, co powinno być wliczone, a co nie do limitu zwolnienia w kwocie 200.000 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, jak należy traktować eksport towarów w kontekście zwolnienia podmiotowego.

Kiedy dochodzi do eksportu towarów?

Eksport towarów jest to dostawa dokonywana z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem eksportu jest wywóz towarów poza terytorium UE, który musi być potwierdzony przez urząd celny w sposób określony w przepisach celnych. Najczęściej potwierdzenie to przyjmuje formę dokumentu w postaci elektronicznej, otrzymanego z systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych. Może to być również wydruk komunikatu IE-599 potwierdzony przez urząd celny.

Eksportu może dokonywać zarówno czynny, jak i zwolniony od podatku VAT przedsiębiorca.

Czy w limicie zwolnienia podmiotowego należy ujmować eksport towarów?

W przypadku czynnego podatnika VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ma zastosowanie stawka 0% VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT dla takich transakcji będzie natomiast stosował stawkę “zw”, jak dla pozostałej sprzedaży krajowej.

Informacje na temat wyliczania limitu do zwolnienia podmiotowego dostępne są w art. 113 ustawy VAT. Eksport towarów nie znalazł się w części, w której jest mowa o tym czego nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego, a więc taką sprzedaż należy na zasadach ogólnych sumować do kwoty 200.000 zł.

Zobacz nasz materiał filmowy:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

    • Ifirma

      Sprzedaż wysyłkowa nie jest pojęciem tożsamym z eksportem towarów. Opisane zagadnienie w artykule opiera się o bieżące stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Podstawa prawna dla wniosków wynikających z tekstu to art. 2 pkt 8, art. 2 pkt 22, art. 113 ustawy o VAT. W razie wątpliwości każdy przedsiębiorca może wystąpić o własną interpretację podatkową. Temat jak to zrobić przedstawiliśmy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość