Powrót

Limit do VAT w kontekście eksportu towarów

limit vat a eksport towarów

Nie jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy eksport towarów wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia od podatku VAT bardzo często zastanawiają się, co powinno być wliczone, a co nie do limitu zwolnienia w kwocie 200.000 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, jak należy traktować eksport towarów w kontekście zwolnienia podmiotowego.

Kiedy dochodzi do eksportu towarów?

Eksport towarów jest to dostawa dokonywana z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem eksportu jest wywóz towarów poza terytorium UE, który musi być potwierdzony przez urząd celny w sposób określony w przepisach celnych. Najczęściej potwierdzenie to przyjmuje formę dokumentu w postaci elektronicznej, otrzymanego z systemu teleinformatycznego do obsługi zgłoszeń wywozowych. Może to być również wydruk komunikatu IE-599 potwierdzony przez urząd celny.

Eksportu może dokonywać zarówno czynny, jak i zwolniony od podatku VAT przedsiębiorca.

Czy w limicie zwolnienia podmiotowego należy ujmować eksport towarów?

W przypadku czynnego podatnika VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ma zastosowanie stawka 0% VAT. Przedsiębiorca zwolniony z VAT dla takich transakcji będzie natomiast stosował stawkę “zw”, jak dla pozostałej sprzedaży krajowej.

Informacje na temat wyliczania limitu do zwolnienia podmiotowego dostępne są w art. 113 ustawy VAT. Eksport towarów nie znalazł się w części, w której jest mowa o tym czego nie wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego, a więc taką sprzedaż należy na zasadach ogólnych sumować do kwoty 200.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Ifirma

    Sprzedaż wysyłkowa nie jest pojęciem tożsamym z eksportem towarów. Opisane zagadnienie w artykule opiera się o bieżące stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Podstawa prawna dla wniosków wynikających z tekstu to art. 2 pkt 8, art. 2 pkt 22, art. 113 ustawy o VAT. W razie wątpliwości każdy przedsiębiorca może wystąpić o własną interpretację podatkową. Temat jak to zrobić przedstawiliśmy tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość