Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

mikrorachunek podatkowy pytania i odpowiedzi

Zapłata podatków na jeden numer rachunku bankowego stanie się faktem z początkiem 2020 roku. Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które mogą dotyczyć również ciebie.

Mikrorachunek podatkowy będzie służył do płatności podatków. Podobnie jak w ZUS również urzędy skarbowe będą gromadziły wpłaty od podatników na indywidualnych rachunkach podatkowych. Rozwiązanie jest niewątpliwie praktyczne i pomocne, ale w podatkowej rzeczywistości mogą pojawiać się różne sytuacje nie zawsze modelowe. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników Ministerstwo Finansów przygotowało katalog pytań z odpowiedziami. A oto niektóre z nich.

Mikrorachunek podatkowy – przegląd problematycznych kwestii

Czy można zrezygnować z mikrorachunku i płacić na dotychczasowych zasadach?

Rachunki bankowe do wpłat podatków PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 roku i tylko do tego momentu można dokonywać na nie wpłat. Pozostałe podatki będzie można regulować na dotychczasowe numery rachunków.

Czy można zapłacić podatek za inną osobę na jej mikrorachunek?

Takiej płatności można dokonać, ale pod pewnymi warunkami, a mianowicie:

  • jeśli są członkami najbliższej rodziny: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha – bez ograniczeń kwotowych,
  • aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową bądź zastawem skarbowym,
  • każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i pracująca na etacie powinna założyć 2 mikrorachunki, jeden na numer PESEL a drugi na numer NIP?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że powinno się używać mikrorachunku, który zawiera NIP, ze względu na to że jest prowadzona działalność gospodarcza. Jeśli jednak wpłata zostanie dokonana na mikrorachunek z PESEL to i tak zostanie zaksięgowana prawidłowo na koncie podatnika. Najważniejsza jest identyfikacja osoby wpłacającej.

mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy – najważniejsze informacje
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

Co w sytuacji, gdy wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy mikrorachunek?

W takiej sytuacji jeżeli podatnik sam się zorientuje, że się pomylił powinien zgłosić się osobiście do urzędu skarbowego z potwierdzeniem dokonanej płatności. Proces wyjaśnienia będzie analogiczny jak obecnie.

Program do faktur – Darmowe konto Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik się nie zorientuje o pomyłce, zostanie wezwany przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wpłaty. Może się zdarzyć, że w takiej sytuacji będzie wszczęte postępowanie upominawcze ze względu na zaległość podatkową. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w urzędzie z dowodem zapłaty podatku i wyjaśnienie pomyłki.

W jaki sposób dokonywać wpłat na zaległości sprzed 2020 roku?

Zapłaty dokonuje się na mikrorachunek obowiązujący po 1 stycznia 2020 roku. W tytule przelewu należy wskazać jakiego zobowiązania taka wpłata dotyczy, np. korekta deklaracji, decyzja numer.

Na jaki rachunek dokonywać wpłat za podatki poza PIT CIT i VAT?

W grudniu 2019 roku będzie opublikowane obwieszczenie w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Znajdzie się w nim również szczegółowe objaśnienie na jaki rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Wpłata bezpośrednia z programu kadrowo-płacowego zgodnie z wymaganiami systemu bankowego – czy coś się zmieni?

Forma wpłat się nie zmienia. W dalszym ciągu będzie obowiązywać ten sam przelew Elixir.

Wpłata z banku zagranicznego wymagany numer SWIFT?

Numer mikrorachunku jest zgodny z międzynarodowym standardem IBAN. Nie zmienią się też zasady ogólne dokonywania takich płatności. Jeśli będzie wymagane podanie kodu BIC, należy wpisać nr SWIFT: NBPLPLPW.

Czy generator mikrorachunku będzie weryfikował numer NIP i PESEL?

Generator sprawdza algorytm liczby kontrolnej, jeśli wystąpi błąd to system o nim poinformuje. Jeśli ktoś nie uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytanie może zwrócić się z nim do Krajowej Informacji Skarbowej pod numerami telefonów:

  • 801 055 055
  • 22 330 03 30

bądź skierować zapytanie e-mailem przez stronę Ministerstwa Finansów.

Uwaga!

Zmiany w prawie i nowe zagadnienia dotyczące przedsiębiorców, niestety stają się też pretekstem do oszustw i wyłudzeń.

mikrorachunek podatkowy - fałszywe smsy

Mikrorachunek podatkowy – ostrzeżenie

Administracja skarbowa nie jest ich nadawcą, a wspomniane wiadomości posiadają link, który może być niebezpieczny. Więcej informacji tutaj.

Mikrorachunek podatkowy zmiany od 2020 roku przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość