Blog ifirma.pl

Mikrorachunek podatkowy w pytaniach i odpowiedziach.

|
|
4 minut czytania
Zapłata podatków na jeden numer rachunku bankowego stanie się faktem z początkiem 2020 roku. Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które mogą dotyczyć również ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mikrorachunek podatkowy będzie służył do płatności podatków. Podobnie jak w ZUS również urzędy skarbowe będą gromadziły wpłaty od podatników na indywidualnych rachunkach podatkowych. Rozwiązanie jest niewątpliwie praktyczne i pomocne, ale w podatkowej rzeczywistości mogą pojawiać się różne sytuacje nie zawsze modelowe. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników Ministerstwo Finansów przygotowało katalog pytań z odpowiedziami. A oto niektóre z nich.

Mikrorachunek podatkowy – przegląd problematycznych kwestii

Czy można zrezygnować z mikrorachunku i płacić na dotychczasowych zasadach?

Rachunki bankowe do wpłat podatków PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 roku i tylko do tego momentu można dokonywać na nie wpłat. Pozostałe podatki będzie można regulować na dotychczasowe numery rachunków.

Czy można zapłacić podatek za inną osobę na jej mikrorachunek?

Takiej płatności można dokonać, ale pod pewnymi warunkami, a mianowicie:

 • jeśli są członkami najbliższej rodziny: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha – bez ograniczeń kwotowych,
 • aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową bądź zastawem skarbowym,
 • każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i pracująca na etacie powinna założyć 2 mikrorachunki, jeden na numer PESEL a drugi na numer NIP?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że powinno się używać mikrorachunku, który zawiera NIP, ze względu na to że jest prowadzona działalność gospodarcza. Jeśli jednak wpłata zostanie dokonana na mikrorachunek z PESEL to i tak zostanie zaksięgowana prawidłowo na koncie podatnika. Najważniejsza jest identyfikacja osoby wpłacającej.

mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy – najważniejsze informacje

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Co w sytuacji, gdy wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy mikrorachunek?

W takiej sytuacji jeżeli podatnik sam się zorientuje, że się pomylił powinien zgłosić się osobiście do urzędu skarbowego z potwierdzeniem dokonanej płatności. Proces wyjaśnienia będzie analogiczny jak obecnie.

Program do faktur – Darmowe konto

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik się nie zorientuje o pomyłce, zostanie wezwany przez urząd skarbowy do wyjaśnienia wpłaty. Może się zdarzyć, że w takiej sytuacji będzie wszczęte postępowanie upominawcze ze względu na zaległość podatkową. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w urzędzie z dowodem zapłaty podatku i wyjaśnienie pomyłki.

W jaki sposób dokonywać wpłat na zaległości sprzed 2020 roku?

Zapłaty dokonuje się na mikrorachunek obowiązujący po 1 stycznia 2020 roku. W tytule przelewu należy wskazać jakiego zobowiązania taka wpłata dotyczy, np. korekta deklaracji, decyzja numer.

Na jaki rachunek dokonywać wpłat za podatki poza PIT CIT i VAT?

W grudniu 2019 roku będzie opublikowane obwieszczenie w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych. Znajdzie się w nim również szczegółowe objaśnienie na jaki rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Wpłata bezpośrednia z programu kadrowo-płacowego zgodnie z wymaganiami systemu bankowego – czy coś się zmieni?

Forma wpłat się nie zmienia. W dalszym ciągu będzie obowiązywać ten sam przelew Elixir.

Wpłata z banku zagranicznego wymagany numer SWIFT?

Numer mikrorachunku jest zgodny z międzynarodowym standardem IBAN. Nie zmienią się też zasady ogólne dokonywania takich płatności. Jeśli będzie wymagane podanie kodu BIC, należy wpisać nr SWIFT: NBPLPLPW.

Czy generator mikrorachunku będzie weryfikował numer NIP i PESEL?

Generator sprawdza algorytm liczby kontrolnej, jeśli wystąpi błąd to system o nim poinformuje. Jeśli ktoś nie uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytanie może zwrócić się z nim do Krajowej Informacji Skarbowej pod numerami telefonów:

 • 801 055 055
 • 22 330 03 30

bądź skierować zapytanie e-mailem przez stronę Ministerstwa Finansów.

Uwaga!

Zmiany w prawie i nowe zagadnienia dotyczące przedsiębiorców, niestety stają się też pretekstem do oszustw i wyłudzeń.

mikrorachunek podatkowy - fałszywe smsy

Mikrorachunek podatkowy – ostrzeżenie

Administracja skarbowa nie jest ich nadawcą, a wspomniane wiadomości posiadają link, który może być niebezpieczny. Więcej informacji tutaj.

Mikrorachunek podatkowy zmiany od 2020 roku przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie