Najem krótkoterminowy samochodu w 2019 r.

wynajem auta na minuty

Wycofanie kilometrówki na rzecz 75% limitu rozliczania wydatków na eksploatację auta niefirmowego dotknie również podatników korzystających z wynajmu krótkoterminowego, na minuty albo aut zastępczych. Sprawdź, czy nowe przepisy mają również wpływ na rozliczanie samego czynszu za taki najem!

Samochody osobowe w 2019 r. znów trafiły na celownik zmian podatkowych. Najem samochodu oraz zmiany w prawie z nim związane, powinny zainteresować również tych przedsiębiorców, którzy czasowo korzystają z obcych samochodów osobowych np. w ramach najmu krótkoterminowego, najmu na minuty albo w ramach samochodu zastępczego.

Samochód w najmie krótkoterminowym a eksploatacja 2019 r.

Dotychczas zgodnie z ogólną zasadą wydatki na eksploatację samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym firmy podatnicy rozliczali w formie kilometrówki. Obowiązek ten występował także przy standardowym najmie krótkoterminowym albo korzystaniu z auta zastępczego. Zasadność stosowania kilometrówki budziła natomiast wątpliwości przy wynajmie na minuty – od nowego roku wątpliwości w tym zakresie powinny zostać rozwiane. Od początku 2019 r. kilometrówka dla celów podatku dochodowego nie będzie już funkcjonowała. Ustawodawca zmienił konieczność dotychczasowych wyliczeń na limit wydatków, które będzie można zaliczyć do kosztów.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Najem krótkoterminowy samochodu w 2019 r.

Od nowego roku do kosztów uzyskania przychodów trafi jedynie 75% wydatków ponoszonych na eksploatację auta niefirmowego. Największe znaczenie będzie to miało dla przedsiębiorców, którzy jeżdżą samochodami w ramach klasycznego krótkoterminowego najmu albo autami zastępczymi – a tym samym tankują samochody lub nabywają inne, podstawowe materiały niezbędne dla bezpiecznej jazdy. W przypadku najmu samochodu na minuty może zdarzyć się, że powyższa zmiana nie będzie miała dużego znaczenia – jeśli podatnik nie tankuje samochodu, a opłata za najem jest liczona na podstawie czasu wynajmu, zasadniczo nie występują tu koszty eksploatacyjne podlegające ograniczeniu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Najem krótkoterminowy samochodu w 2019 r.

Zmiany w najmie w 2019 r.

Dla podatników niezwykle ważną zmianą jest nałożenie limitu nie tylko na amortyzację, ale również na inne umowy związane z samochodami, jak leasing czy wynajem. Zgodnie z nowymi przepisami, koszty leasingu czy najmu mogą stanowić koszty podatkowe wyłącznie do limitu 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych.

Program do faktur – Darmowe konto Najem krótkoterminowy samochodu w 2019 r.

Zasadniczo przepisy podatkowe odnosić się będą w 2019 r. do najmu – zatem nie mamy tam rozróżnienia, czy chodzi o najem długoterminowy, krótkoterminowy czy na minuty. Jednak w związku z faktem, że ograniczający podatnika limit sięga stosunkowo wysokich kwot logicznym wydaje się założenie, że przedsiębiorcy nie będą przekraczać limitu w zakresie omawianego najmu na krótki czas – takie postępowanie byłoby bowiem nieefektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Teoretycznie jednak należałoby założyć, że czynsz również za najem krótkoterminowy podlegałby wskazanemu ograniczeniu.

▲ wróć na początek

Zmiany w samochodach to nie koniec innowacji. Sprawdź, jakie nowości podatkowe przyniesie 2019 r.!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. who

    wszystko super, tylko brakuje opisu -jak to księgować w serwisie a przede wszystkim jakiegoś przykładu z życia, na zasadzie wynająłem samochód na tydzień, zapłaciłem tyle a tyle, rozliczam to tak.

  2. Ifirma

    Instrukcje dostępne są w Pomocy serwisu. Blog odpowiada na pytania od strony merytorycznej. Instrukcja w zakresie najmu pojazdu dostępna jest tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość