Powrót

W jaki sposób odliczyć VAT od najmu miejsca parkingowego?

najem miejsca parkingowego a vat

Zastanawiasz się, jak odliczyć VAT od najmu miejsca parkingowego? Na pytanie odpowiemy w publikacji.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą borykają się z wieloma problemami przy rozliczaniu podatku VAT. Ustawy i rozporządzenia nie dają odpowiedzi na większość zagadnień problematycznych, dlatego bardzo często posiłkujemy się wydawanymi interpretacjami podatkowymi. Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób odliczyć VAT od najmu miejsca parkingowego.

Ogólna zasada odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych

Kwestie rozliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych były już niejednokrotnie analizowane i omawiane. Zgodnie z ustawą o VAT można odliczyć 50% lub 100% podatku VAT. Bardzo ogólnie można stwierdzić, że od samochodów osobowych wykorzystywanych w sposób mieszany – w działalności i prywatnie można odliczyć 50% VAT. Natomiast pojazdy samochodowe użytkowane tylko w działalności gospodarczej skorzystają z odliczenia 100% VAT. A jaki VAT odliczymy od najmu miejsca parkingowego?

Najem miejsca parkingowego

Miejsca parkingowe mogą być wynajmowane w różnym celu. Przedsiębiorca może na takim miejscu parkować pojazdy samochodowe użytkowane w firmie, ale również bardzo często zatrzymują się na nich samochodami klienci. Rodzi się pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek VAT w takim przypadku, jeżeli przedsiębiorca w prowadzonej działalności wykorzystuje samochody osobowe w sposób mieszany, a więc z prawem do odliczenia 50% VAT. Oczywiście przepisy podatkowe milczą na ten temat, dlatego w takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, niż powołać się na interpretację podatkową.

Odliczenie podatku VAT od najmu miejsca parkingowego

Nie tak dawno została wydana indywidualna interpretacja podatkowa w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących czynsz najmu za miejsce parkingowe. Mowa jest o interpretacji nr 0111-KDIB3-1.4012.109.2021.1.KO z dnia 14 kwietnia 2021 r.

W powołanej interpretacji wnioskodawca zadał pytanie, czy w związku z najmem miejsca parkingowego, cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu za to miejsce parkingowe podlega odliczeniu? Wnioskodawca stoi na stanowisku, że cała kwota VAT z faktury podlega odliczeniu. W jego ocenie koszty najmu miejsca parkingowego stanowią pozostałe koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że z miejsca parkingowego korzystają zarówno pracownicy, jak i klienci firmy. Nie ma możliwości przyporządkowania miejsca parkingowego do konkretnego samochodu.

W odpowiedzi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu napisał, że wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej czynsz najmu za miejsce parkingowe, gdyż nie jest ono przypisane do konkretnego samochodu, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania działalności wnioskodawcy.

Wydana interpretacja może być pomocna przy ocenie, czy można odliczyć 100% VAT od faktury za najem miejsca parkingowego. Przypominamy jednak, że ta interpretacja jest wiążąca jedynie dla podmiotu, który wystąpił z wnioskiem o jej wydanie i odnosi się do sytuacji w nim opisanej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość