Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą borykają się z wieloma problemami przy rozliczaniu podatku VAT. Ustawy i rozporządzenia nie dają odpowiedzi na większość zagadnień problematycznych, dlatego bardzo często posiłkujemy się wydawanymi interpretacjami podatkowymi. Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób odliczyć VAT od najmu miejsca parkingowego.
Ogólna zasada odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych
Kwestie rozliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych były już niejednokrotnie analizowane i omawiane. Zgodnie z ustawą o VAT można odliczyć 50% lub 100% podatku VAT. Bardzo ogólnie można stwierdzić, że od samochodów osobowych wykorzystywanych w sposób mieszany – w działalności i prywatnie można odliczyć 50% VAT. Natomiast pojazdy samochodowe użytkowane tylko w działalności gospodarczej skorzystają z odliczenia 100% VAT. A jaki VAT odliczymy od najmu miejsca parkingowego?
Najem miejsca parkingowego
Miejsca parkingowe mogą być wynajmowane w różnym celu. Przedsiębiorca może na takim miejscu parkować pojazdy samochodowe użytkowane w firmie, ale również bardzo często zatrzymują się na nich samochodami klienci. Rodzi się pytanie, w jaki sposób można rozliczyć podatek VAT w takim przypadku, jeżeli przedsiębiorca w prowadzonej działalności wykorzystuje samochody osobowe w sposób mieszany, a więc z prawem do odliczenia 50% VAT. Oczywiście przepisy podatkowe milczą na ten temat, dlatego w takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, niż powołać się na interpretację podatkową.
Odliczenie podatku VAT od najmu miejsca parkingowego
Nie tak dawno została wydana indywidualna interpretacja podatkowa w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących czynsz najmu za miejsce parkingowe. Mowa jest o interpretacji nr 0111-KDIB3-1.4012.109.2021.1.KO z dnia 14 kwietnia 2021 r.
W powołanej interpretacji wnioskodawca zadał pytanie, czy w związku z najmem miejsca parkingowego, cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu za to miejsce parkingowe podlega odliczeniu? Wnioskodawca stoi na stanowisku, że cała kwota VAT z faktury podlega odliczeniu. W jego ocenie koszty najmu miejsca parkingowego stanowią pozostałe koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że z miejsca parkingowego korzystają zarówno pracownicy, jak i klienci firmy. Nie ma możliwości przyporządkowania miejsca parkingowego do konkretnego samochodu.
W odpowiedzi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu napisał, że wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej czynsz najmu za miejsce parkingowe, gdyż nie jest ono przypisane do konkretnego samochodu, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania działalności wnioskodawcy.
Wydana interpretacja może być pomocna przy ocenie, czy można odliczyć 100% VAT od faktury za najem miejsca parkingowego. Przypominamy jednak, że ta interpretacja jest wiążąca jedynie dla podmiotu, który wystąpił z wnioskiem o jej wydanie i odnosi się do sytuacji w nim opisanej.