Przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody (przychody) jednocześnie z tzw. najmu prywatnego (czyli niezwiązanego z działalnością) oraz z prowadzonego przedsiębiorstwa mogą zostać poproszeni o sporządzenie dokumentu potwierdzającego dokonaną transakcję. Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje może spowodować wystawienie jej w takim wypadku?
- 1. Faktura za najem prywatny – rozdzielaj dwa źródła dochodów!
- 2. Czy można podać NIP firmy na fakturze za najem prywatny?
- 3. Faktura za najem prywatny a JPK
Faktura za najem prywatny – omówione zagadnienia:
Faktura za najem prywatny – rozdzielaj dwa źródła dochodów!
Najem prywatny i prowadzona działalność gospodarcza stanowią z założenia dwa odrębne źródła przychodów podatnika. Wiąże się to z możliwością zastosowania do każdego z nich dwóch różnych form opodatkowania PIT (przy najmie prywatnym bardziej korzystną formą często okazuje się ryczałt).
Wystawienie faktury za najem prywatny z danymi prowadzonej firmy (do której przedmiotu działalności nie należy najem) może wprowadzać w błąd.
Zarówno kontrahentów, jak i urząd skarbowy. Dokument taki sugeruje bowiem, że osiągnięty przychód jest faktycznie związany z prowadzoną działalnością i w związku z tym prawo do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego może tutaj nie obowiązywać. Co więcej, podatnik może zostać wezwany do uzupełnienia PKD swojej działalności o usługi związane z najmem.
Czy można podać NIP firmy na fakturze za najem prywatny?
Kwestią sporną w temacie wystawiania faktur za najem prywatny jest zamieszczanie NIP-u firmy na takim dokumencie. Zgodnie ze stanowiskiem dominującym do niedawna, brak zamieszczenia takiej informacji na fakturze pozwalał na wyodrębnienie przychodów związanych z działalności od tych z najmu prywatnego. Obecnie równie często można spotkać się z opinią wskazującą na brak przeciwwskazań do podania NIP swojej firmy na fakturze za najem prywatny.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoFaktura za najem prywatny a JPK
Wystawienie faktury z danymi firmy za najem prywatny rodzi wątpliwości także na gruncie jednolitych plików kontrolnych. W przypadku najmu, który podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (np. najem biura) problem dotyczy danych sprzedawcy – czy powinny one zawierać dane firmy, czy jednak dla podkreślenia, że jest to transakcja niezwiązana z działalnością, w JPK_VAT należałoby wykazać ją np. bez nazwy oraz NIP firmy? Podobne pytania mogą dotyczyć poprawności wykazania bądź niewykazania takiej faktury w JPK_FA.
Program do faktur – Darmowe kontoJak widać wystawienie faktury za najem prywatny z danymi firmy może rodzić pytania i wątpliwości na wielu gruntach. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z właściwym urzędem skarbowym. Albo wystąpienie o interpretację indywidualną w tym zakresie.
▲ wróć na początekZachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: