Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

jaka faktura za najem prywatny

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody (przychody) jednocześnie z tzw. najmu prywatnego (czyli niezwiązanego z działalnością) oraz z prowadzonego przedsiębiorstwa mogą zostać poproszeni o sporządzenie dokumentu potwierdzającego dokonaną transakcję. Jakie konsekwencje może spowodować wystawienie w takim wypadku faktury z danymi firmy sprzedawcy?

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody (przychody) jednocześnie z tzw. najmu prywatnego (czyli niezwiązanego z działalnością) oraz z prowadzonego przedsiębiorstwa mogą zostać poproszeni o sporządzenie dokumentu potwierdzającego dokonaną transakcję. Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje może spowodować wystawienie jej w takim wypadku?

Faktura za najem prywatny – rozdzielaj dwa źródła dochodów!

Najem prywatny i prowadzona działalność gospodarcza stanowią z założenia dwa odrębne źródła przychodów podatnika. Wiąże się to z możliwością zastosowania do każdego z nich dwóch różnych form opodatkowania PIT (przy najmie prywatnym bardziej korzystną formą często okazuje się ryczałt).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Zarówno kontrahentów, jak i urząd skarbowy. Dokument taki sugeruje bowiem, że osiągnięty przychód jest faktycznie związany z prowadzoną działalnością i w związku z tym prawo do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego może tutaj nie obowiązywać. Co więcej, podatnik może zostać wezwany do uzupełnienia PKD swojej działalności o usługi związane z najmem.

Czy można podać NIP firmy na fakturze za najem prywatny?

Kwestią sporną w temacie wystawiania faktur za najem prywatny jest zamieszczanie NIP-u firmy na takim dokumencie. Zgodnie ze stanowiskiem dominującym do niedawna, brak zamieszczenia takiej informacji na fakturze pozwalał na wyodrębnienie przychodów związanych z działalności od tych z najmu prywatnego. Obecnie równie często można spotkać się z opinią wskazującą na brak przeciwwskazań do podania NIP swojej firmy na fakturze za najem prywatny.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Faktura za najem prywatny a JPK

Wystawienie faktury z danymi firmy za najem prywatny rodzi wątpliwości także na gruncie jednolitych plików kontrolnych. W przypadku najmu, który podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (np. najem biura) problem dotyczy danych sprzedawcy – czy powinny one zawierać dane firmy, czy jednak dla podkreślenia, że jest to transakcja niezwiązana z działalnością, w JPK_VAT należałoby wykazać ją np. bez nazwy oraz NIP firmy? Podobne pytania mogą dotyczyć poprawności wykazania bądź niewykazania takiej faktury w JPK_FA.

Program do faktur – Darmowe konto Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Jak widać wystawienie faktury za najem prywatny z danymi firmy może rodzić pytania i wątpliwości na wielu gruntach. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z właściwym urzędem skarbowym. Albo wystąpienie o interpretację indywidualną w tym zakresie.

▲ wróć na początek

Sprawdź, czym różni się rozliczanie najmu w ramach firmy od najmu prywatnego!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość