Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

jaka faktura za najem prywatny

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody (przychody) jednocześnie z tzw. najmu prywatnego (czyli niezwiązanego z działalnością) oraz z prowadzonego przedsiębiorstwa mogą zostać poproszeni o sporządzenie dokumentu potwierdzającego dokonaną transakcję. Jakie konsekwencje może spowodować wystawienie w takim wypadku faktury z danymi firmy sprzedawcy?

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody (przychody) jednocześnie z tzw. najmu prywatnego (czyli niezwiązanego z działalnością) oraz z prowadzonego przedsiębiorstwa mogą zostać poproszeni o sporządzenie dokumentu potwierdzającego dokonaną transakcję. Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje może spowodować wystawienie jej w takim wypadku?

Faktura za najem prywatny – rozdzielaj dwa źródła dochodów!

Najem prywatny i prowadzona działalność gospodarcza stanowią z założenia dwa odrębne źródła przychodów podatnika. Wiąże się to z możliwością zastosowania do każdego z nich dwóch różnych form opodatkowania PIT (przy najmie prywatnym bardziej korzystną formą często okazuje się ryczałt).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Zarówno kontrahentów, jak i urząd skarbowy. Dokument taki sugeruje bowiem, że osiągnięty przychód jest faktycznie związany z prowadzoną działalnością i w związku z tym prawo do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego może tutaj nie obowiązywać. Co więcej, podatnik może zostać wezwany do uzupełnienia PKD swojej działalności o usługi związane z najmem.

Czy można podać NIP firmy na fakturze za najem prywatny?

Kwestią sporną w temacie wystawiania faktur za najem prywatny jest zamieszczanie NIP-u firmy na takim dokumencie. Zgodnie ze stanowiskiem dominującym do niedawna, brak zamieszczenia takiej informacji na fakturze pozwalał na wyodrębnienie przychodów związanych z działalności od tych z najmu prywatnego. Obecnie równie często można spotkać się z opinią wskazującą na brak przeciwwskazań do podania NIP swojej firmy na fakturze za najem prywatny.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Faktura za najem prywatny a JPK

Wystawienie faktury z danymi firmy za najem prywatny rodzi wątpliwości także na gruncie jednolitych plików kontrolnych. W przypadku najmu, który podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (np. najem biura) problem dotyczy danych sprzedawcy – czy powinny one zawierać dane firmy, czy jednak dla podkreślenia, że jest to transakcja niezwiązana z działalnością, w JPK_VAT należałoby wykazać ją np. bez nazwy oraz NIP firmy? Podobne pytania mogą dotyczyć poprawności wykazania bądź niewykazania takiej faktury w JPK_FA.

Program do faktur – Darmowe konto Najem prywatny a faktura z danymi firmy – jakie konsekwencje?

Jak widać wystawienie faktury za najem prywatny z danymi firmy może rodzić pytania i wątpliwości na wielu gruntach. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z właściwym urzędem skarbowym. Albo wystąpienie o interpretację indywidualną w tym zakresie.

▲ wróć na początek

Sprawdź, czym różni się rozliczanie najmu w ramach firmy od najmu prywatnego!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość