Blog ifirma.pl

Dochody z najmu a forma opodatkowania

|
|
3 minut czytania
Wynajmowanie prywatnego mieszkania to dobry sposób na przychód – zarówno wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieposiadających firm. W zależności od sytuacji, wynajmujący może mieć kilka opcji opodatkowania przychodu z najmu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wynajem prywatnego mieszkania to dobry sposób na przychód – zarówno wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieposiadających firm. W zależności od sytuacji, wynajmujący może mieć kilka opcji opodatkowania przychodu z najmu. Wynajmujesz mieszkanie i posiadasz dochody z najmu? Sprawdź jaka forma opodatkowania będzie w tym przypadku dla Ciebie najkorzystniejsza!

Najem prywatny – ryczałt czy skala podatkowa?

Właściciel prywatnego mieszkania, decydując się na wynajmowanie jako osoba fizyczna – a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – ma do wyboru dwie formy opodatkowania przychodu. Może zdecydować się na skalę podatkową (zasady ogólne) bądź ryczałt ewidencjonowany.

Zasady ogólne Ryczałt ewidencjonowany
Stawka podatku 17% lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego 8,5%*
Podstawa opodatkowania Dochód Przychód
Koszty uzyskania przychodu Możliwe do rozliczenia Niemożliwe do rozliczenia
Wybór – formalności Domyślny – nie trzeba zgłaszać do US
  • Wybór ryczałtu jest dokonywany poprzez dokonanie pierwszej zapłaty podatku (za przychód osiągnięty w danym roku) tytułem ryczałtu ewidencjonowanego.
  • Jeżeli pierwszy przychód podatnik osiągnie w grudniu danego roku za dokonanie wyboru zostanie uznane złożenie zeznania PIT-28.
Rozliczenie roczne PIT-36, składany do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego PIT-28, składany do 28 lutego (końca lutego) kolejnego roku podatkowego

Ryczałt posiada niższą stawkę podatku, nie zawsze jednak ten kto go wybierze zapłaci mniej podatku. Skalę podatkową warto wziąć pod rozwagę, jeśli z wynajmem związane są duże koszty – np.:

  • Amortyzacja lokalu
  • Remont i wyposażenie
  • Czynsz dla spółdzielni
  • Odsetki od kredytu wziętego na zakup lokalu
  • Podatek od nieruchomości.

Najem a działalność gospodarcza – uwaga na kruczki

Wynajmując lokal warto upewnić się, że możliwe jest wynajmowanie go jako prywatny, a nie w formie działalności gospodarczej. Jest to ważne ze względu na formalności np. zgłoszenie działalności na CEIDG. Do końca 2020 roku było to również ważne z uwagi na fakt, że wynajem z działalności nie mógł być opodatkowany w formie ryczałtu. Od 2021 roku przedsiębiorcy przysługuje możliwość opodatkowania w działalności najmu również ryczałtem, a także pozostaje jak do tej pory prawo wyboru pomiędzy skalą podatkową a podatkiem liniowym.

Kiedy przychód z najmu może być uznany za przychód z działalności? Przede wszystkim – gdy lokal zaliczony jest do majątku firmowego, ale nie tylko. Jeśli wynajmujemy lokal okazjonalnie, jest to główne źródło utrzymania, wynajmujemy większą liczbę lokali etc., organ skarbowy może uznać takie działanie za działalność gospodarczą. Zatem – jeśli chcemy zdecydować się na prywatny wynajem lokalu – warto zadbać o to, aby nie nosił on znamion zorganizowanej działalności gospodarczej.

Wynajem lokalu przez podatnika VAT – sprawdź, jaką stawkę zastosować!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Komentarze czytelników
  1. 1 czerwca 2021 o 22:05
    Maciej

    (sygn. akt II FPS 1/21) Naczelny Sąd Administracyjny

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie