Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?

jak rozliczyć najem prywatny

Wynajmujesz prywatnie nieruchomość? Sprawdź, kiedy rozliczyć podatek z najmu.

Osoby, które wynajmują nieruchomości prywatnie, najczęściej decydują się na wybór opodatkowania najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma rozliczenia podatku jest prosta, a wysokość podatku atrakcyjna. Jak rozliczyć najem w PIT-28, odpowiemy w publikacji.

Wybór ryczałtu do opodatkowania najmu prywatnego

Osoby, które zdecydują się na najem prywatny posiadanej nieruchomości mają do wyboru dwie formy opodatkowania przychodu/dochodu z najmu: na zasadach ogólnych według skali podatkowej i zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Decyzja zależy od kilku czynników i musi być podjęta indywidualnie. Jakie są plusy i minusy opodatkowania najmu prywatnego ryczałtem można przeczytać w podlinkowanej publikacji. Wybór opodatkowania w tej formie nie wymaga już obecnie składania dodatkowego zawiadomienia do urzędu skarbowego. Równoznaczne z wyborem tej formy opodatkowania na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą dokonaną wpłatę, a jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu będzie to złożenie zeznania PIT-28.

Jak rozliczyć najem prywatny po zakończeniu roku podatkowego?

Opodatkowanie najmu ryczałtem wiąże się z obowiązkiem złożenia zeznania rocznego PIT-28 po zakończonym roku podatkowym w terminie od 15 lutego do końca lutego. Przy ryczałcie nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przychodów, dlatego wysokość przychodów ustala się na podstawie zawartej na piśmie umowy najmu. Ważne jest również, aby otrzymywane wpłaty za najem zweryfikować na podstawie wpłat na rachunek bankowy lub w oparciu o wystawione dokumenty sprzedaży, czy pokrywają się one z zawartą umową. Przychody z najmu osiągnięte w danym roku podatkowym wykazuje się w PIT-28 w części C w wierszu 3:  
unnamed
  Wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego od najmu wykazuje się w części I:  
pasted image 0 (1)
  Kwota ryczałtu do zapłaty lub określenie kwoty nadpłaty będzie wynikała z części M, w której znajduje się również informacja o wysokości dokonanych wpłat zaliczek w okresie od stycznia do listopada danego roku podatkowego:  
pasted image 0 (2)
  W przypadku ryczałtu wpłata należnej zaliczki za miesiąc grudzień dokonywana jest w terminie złożenia PIT-28, a więc do końca miesiąca lutego po zakończonym roku podatkowym. Wysokości tej zaliczki będzie widoczna w części N, w której należy wykazać miesięczną zaliczkę należnego ryczałtu za poszczególne okresy od stycznia do listopada, nawet jeżeli nie została zapłacona. W tej części zostanie również obliczona należna zaliczka za grudzień:  
pasted image 0 (3)
 

Termin na złożenie PIT-28 – do kiedy w 2021 roku

Termin na rozliczenie najmu prywatnego w deklaracji PIT-28 upływa z końcem lutego po zakończonym roku podatkowym. Jeżeli ten dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas termin przechodzi na kolejny dzień roboczy. Taki układ kalendarza mamy w 2021 roku, gdzie 28 lutego przypada w niedzielę, a więc ostateczny termin na złożenie PIT-28 z najmu za 2020 rok mija 1 marca 2021 roku. W tym też terminie należy dokonać wpłaty ryczałtu za miesiąc grudzień.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Ada

    Dzień dobry, Chciałabym wynająć mieszkanie w tym roku jak znajdę Najemcę. Czy ktoś mi może podpowiedzieć jakie kroki muszę podjąć kolejno w zakresie poprawnego rozliczenia z US? Będzie to najem prywatny i forma opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czyli: co muszę robić co m-c? Jak rozliczać zaliczki ?
    Co usze zrobić na koniec roku? Z góry dziękuję za pomoc. Jestem osobą pracującą na umowie o pracę, jeśli to ma coś wspólnego z powyższym. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość