Powrót

Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?

najem prywatny PIT-28

Wynajmujesz prywatnie nieruchomość? Sprawdź, kiedy składać PIT-28.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Większość osób, które wynajmują mieszkania prywatnie decyduje się na opodatkowanie najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jeszcze do końca 2022 roku można rozliczać najem na zasadach ogólnych, jeśli taka forma opodatkowania obowiązywała na 31.12.2021 r., ale od 1 stycznia 2023 roku to się zmieni. W dzisiejszej publikacji opiszemy kiedy i jak składać PIT-28.

W jaki sposób wybrać ryczałt do opodatkowania najmu prywatnego?

Osoby, które decydowały się na najem prywatny jeszcze do końca 2021 roku mogły wybrać jego opodatkowanie zarówno na zasadach ogólnych, jak i podatkiem zryczałtowanym. Jednak od 2022 roku podstawową formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest zryczałtowany podatek dochodowy. Procedura zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania dochodów z najmu ryczałtem jest bardzo uproszczona. Polega ona mianowicie na prawidłowym opisaniu pierwszej wpłaty podatku z tytułu najmu w danym roku podatkowym. Pierwsza wpłata ryczałtu w danym roku podatkowym za najem jest jednoznaczna z wyborem tej formy opodatkowania na dany rok.

Rozliczanie najmu prywatnego po zakończeniu roku podatkowego

Opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem nie wymaga prowadzenia ewidencji przychodów nawet w sytuacji, gdy wysokość przychodów nie wynika z umowy najmu zawartej w formie pisemnej. Wysokość przychodów ustalana jest na podstawie dowodów potwierdzających ich otrzymanie, może to być np. przelew bankowy od wynajmującego. Przychody z najmu wykazywane są w zeznaniu rocznym PIT-28.

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Formularze na każdy rok podatkowy jest aktualizowany i publikowany przez Ministerstwo Finansów.

Ryczałt od najmu jest wykazywany w części C w pkt 3: “Przychody podatnika objęte ryczałtem”:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Zeznanie PIT-28 jest dedykowane zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób rozliczających najem prywatny, dlatego też wiele pozycji, które się w nim znajdą nie będzie dotyczyły tych ostatnich. Podstawa do obliczenia ryczałtu od najmu, w której powinna się znaleźć suma przychodów otrzymanych w danym roku podatkowym z tego tytułu, znajdzie się w części J:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Wysokość ryczałtu, jaka powinna być wpłacona do urzędu skarbowego znajdzie się w części K “Obliczenie ryczałtu po odliczeniach od przychodów”:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Wysokość należnego ryczałtu za cały rok podatkowy będzie wynikała z części M “Obliczenie należnego ryczałtu”:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

W części O “Ryczałt do zapłaty/nadpłata” należy wpisać wysokość dokonanych wpłat zaliczek za miesiące od stycznia do listopada danego roku. Różnica pomiędzy ryczałtem należnym wyliczonym w części M a ryczałtem zapłaconym za 11 miesięcy pokaże kwotę ryczałtu do zapłaty lub nadpłatę, którą wpisujemy do części O PIT-28:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Wpłata należnej zaliczki za miesiąc grudzień dokonywana jest w terminie do złożenia PIT-28, a więc do końca miesiąca lutego po zakończonym roku podatkowym:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

Wysokość miesięcznych zaliczek będzie widoczna w części P, gdzie są wykazywane zaliczki za poszczególne miesiące od stycznia do listopada danego roku podatkowego, nawet jeżeli nie zostały zapłacone do urzędu skarbowego. W tej części zostanie również obliczona i wykazana należna zaliczka za miesiąc grudzień:

 
Najem prywatny kiedy składać PIT-28 i jak?
 

PIT-28 za 2021 rok – termin złożenia

Zgodnie z informacją, jaka znajduje się na zeznaniu PIT-28 termin na składanie rozliczeń jest liczony od 15 lutego do końca lutego po zakończonym roku podatkowym. PIT-28 za 2021 rok powinien został złożony w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2022 roku (poniedziałek). Jest to również termin na dokonanie zapłaty ryczałtu za miesiąc grudzień 2021 roku.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸PIT-28 - jak w praktyce wygląda opodatkowanie najmu?

  Opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem nie wymaga prowadzenia ewidencji przychodów nawet w sytuacji, gdy wysokość przychodów nie wynika z umowy najmu zawartej w formie pisemnej. Wysokość przychodów ustalana jest na podstawie dowodów potwierdzających ich otrzymanie, może to być np. przelew bankowy od wynajmującego. Przychody z najmu wykazywane są w zeznaniu rocznym PIT-28.

 2. 🔸Do kiedy należy złożyć PIT-28 za rok 2021?

  PIT-28 za 2021 rok powinien został złożony w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2022 roku (poniedziałek). Jest to również termin na dokonanie zapłaty ryczałtu za miesiąc grudzień 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

5 komentarzy

 1. Ada

  Dzień dobry, Chciałabym wynająć mieszkanie w tym roku jak znajdę Najemcę. Czy ktoś mi może podpowiedzieć jakie kroki muszę podjąć kolejno w zakresie poprawnego rozliczenia z US? Będzie to najem prywatny i forma opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czyli: co muszę robić co m-c? Jak rozliczać zaliczki ?
  Co usze zrobić na koniec roku? Z góry dziękuję za pomoc. Jestem osobą pracującą na umowie o pracę, jeśli to ma coś wspólnego z powyższym. Pozdrawiam

 2. roman

  a mozna by update ten artykuł.. wprowadzacie ludzi w blad tymi textami które są juz nieaktualne

 3. Ifirma

  Dziękujemy za uwagi. Obecnie tekst zgodnie z wskazanymi datami jest aktualny dla roku 2021 ale docelowo planujemy jego zmianę na rok 2022.

 4. Katarzyna

  Witam
  Czy trzeba składać PIT28 „zerowy” jeśli w danym roku nie było żadnych przychodów z najmu?
  Dziękuję
  K

 5. Katarzyna

  I drugie pytanie, sprzedałam przedmiot najmu i nic nie będę wynajmować (bo nie mam co). Czy można jakoś zrezygnować z tego opodatkowania ryczałtowego na stałe, żeby ewentualnie nie składać zerowych PIT-28 do końca życia 🙂
  K.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość