Blog ifirma.pl

Naprawa pojazdu jako usługa kompleksowa – skutki oznaczeń w JPK

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jak oznaczać w JPK naprawę pojazdu? W publikacji podpowiemy ci, jak to zrobić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Likwidacja deklaracji VAT i wprowadzenie plików JPK_V7 wprowadziło sporo zamieszania do rozliczeń podatkowych VAT. Stosowanie nowych oznaczeń GTU, jak również konieczność stosowania innych oznaczeń stało się czasami trudnym obowiązkiem. Wynika to z faktu, że rzeczywistość gospodarcza kreuje wiele sytuacji, których nie są w stanie przewidzieć obowiązujące przepisy. Dzisiaj zastanowimy się, w jaki sposób powinna być oznaczana naprawa pojazdu, która jest traktowana jako usługa kompleksowa.

Co kryje się pod pojęciem “naprawa pojazdu”?

Naprawa pojazdu jest to rodzaj usługi kompleksowej, w skład której wchodzi najczęściej usługa i części samochodowe. Elementami składowymi będą zatem robocizna i zużyte do naprawy materiały. W kontekście nowego pliku JPK_V7 rodzi się pytanie, w jaki sposób prawidłowo należy traktować tego typu świadczenia, zarówno z punktu stosowania oznaczeń GTU, jak również stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Jakie oznaczenia GTU mogą być brane pod uwagę w związku z naprawą pojazdu?

Jeśli zajrzymy do rozporządzenia w sprawie stosowania oznaczeń GTU 01-13, zauważymy, że w przypadku pojazdów może mieć tutaj zastosowanie oznaczenie GTU_07, z którym mogą być identyfikowane pojazdy samochodowe i części do nich. W celu prawidłowego określenia co powinno być oznaczone w ten sposób, przedsiębiorca musi zaznajomić się z opisem do kodów CN wskazanych w rozporządzeniu.

Kiedy naprawa samochodu może być oznaczana w split payment?

W przypadku naprawy pojazdu rodzi się jeszcze pytanie, czy jeżeli faktura będzie przekraczała 15.000 zł, to czy transakcja powinna zostać oznaczona w MPP. W załączniku nr 15 do ustawy o VAT znajduje się przecież sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. W przypadku usługi kompleksowej odpowiedź nie będzie taka oczywista.

Jak należy rozumieć usługę kompleksową i w jaki sposób ją udokumentować, można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Naprawa pojazdu – jak powinna być oznaczana w JPK_V7?

Kluczowe dla nas będzie szukanie odpowiedzi, czy w przypadku naprawy pojazdu mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też nie. Jeżeli uznamy, że jest to usługa kompleksowa polegająca na naprawie, nie znajdzie zastosowania oznaczenie GTU i MPP, ponieważ nie ma takich pozycji w rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w JPK_V7, jak również w załączniku nr 15 do ustawy do VAT. Natomiast w przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał stosować zarówno kody GTU, jak i MPP.

Stanowisko organów podatkowych w tej sprawie

Z uwagi na fakt, że sytuacja nie jest czarno-biała z punktu widzenia przepisów, przedsiębiorcy coraz częściej zwracają się z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. W jednej z najbardziej aktualnych, z dnia 7 kwietnia 2021 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.632.2020.2.PG Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, a szczegóły opisujemy poniżej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi serwis mechaniczny i serwis blacharsko-lakierniczy. Wykonuje usługi naprawy, serwisowania i naprawiania szkód komunikacyjnych. W związku z tym, co zostało opisane powyżej, zadał pytanie, czy świadczone usługi, których charakter jest kompleksowy, powinny być na fakturach oznaczane kodami GTU i MPP. W ocenie Wnioskodawcy, jako usługi kompleksowe, nie podlegają oznaczeniu kodem GTU i nie będzie miał do nich zastosowania znacznik MPP. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Warte podkreślenia jest, że w uzasadnieniu Dyrektor KIS wskazał, że w takim przypadku wystawiana faktura może zawierać w osobnych pozycjach szczegółowo opisane koszty robocizny i koszty użytych materiałów, lecz jako informacja dodatkowa, a nie jako nazwa towaru/usługi w części obowiązkowej dotyczącej przedmiotu sprzedaży, na fakturze powinno widnieć określenie usługi.

Z uwagi na złożoność omawianej problematyki zaleca się dokładne przeanalizowanie konkretnego przypadku, aby w sposób prawidłowy wystawić fakturę, która znajdzie się w ewidencjach VAT. Wydaje się, że w tym przypadku kluczowe będzie określenie, czy mamy do czynienia z usługą, czy z dostawą towarów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie