Naprawa pojazdu jako usługa kompleksowa – skutki oznaczeń w JPK

naprawa pojazdu usługa kompleksowa

Zastanawiasz się, jak oznaczać w JPK naprawę pojazdu? W publikacji podpowiemy ci, jak to zrobić.

Likwidacja deklaracji VAT i wprowadzenie plików JPK_V7 wprowadziło sporo zamieszania do rozliczeń podatkowych VAT. Stosowanie nowych oznaczeń GTU, jak również konieczność stosowania innych oznaczeń stało się czasami trudnym obowiązkiem. Wynika to z faktu, że rzeczywistość gospodarcza kreuje wiele sytuacji, których nie są w stanie przewidzieć obowiązujące przepisy. Dzisiaj zastanowimy się, w jaki sposób powinna być oznaczana naprawa pojazdu, która jest traktowana jako usługa kompleksowa.

Co kryje się pod pojęciem “naprawa pojazdu”?

Naprawa pojazdu jest to rodzaj usługi kompleksowej, w skład której wchodzi najczęściej usługa i części samochodowe. Elementami składowymi będą zatem robocizna i zużyte do naprawy materiały. W kontekście nowego pliku JPK_V7 rodzi się pytanie, w jaki sposób prawidłowo należy traktować tego typu świadczenia, zarówno z punktu stosowania oznaczeń GTU, jak również stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Jakie oznaczenia GTU mogą być brane pod uwagę w związku z naprawą pojazdu?

Jeśli zajrzymy do rozporządzenia w sprawie stosowania oznaczeń GTU 01-13, zauważymy, że w przypadku pojazdów może mieć tutaj zastosowanie oznaczenie GTU_07, z którym mogą być identyfikowane pojazdy samochodowe i części do nich. W celu prawidłowego określenia co powinno być oznaczone w ten sposób, przedsiębiorca musi zaznajomić się z opisem do kodów CN wskazanych w rozporządzeniu.

Kiedy naprawa samochodu może być oznaczana w split payment?

W przypadku naprawy pojazdu rodzi się jeszcze pytanie, czy jeżeli faktura będzie przekraczała 15.000 zł, to czy transakcja powinna zostać oznaczona w MPP. W załączniku nr 15 do ustawy o VAT znajduje się przecież sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. W przypadku usługi kompleksowej odpowiedź nie będzie taka oczywista.

Jak należy rozumieć usługę kompleksową i w jaki sposób ją udokumentować, można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Naprawa pojazdu – jak powinna być oznaczana w JPK_V7?

Kluczowe dla nas będzie szukanie odpowiedzi, czy w przypadku naprawy pojazdu mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też nie. Jeżeli uznamy, że jest to usługa kompleksowa polegająca na naprawie, nie znajdzie zastosowania oznaczenie GTU i MPP, ponieważ nie ma takich pozycji w rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w JPK_V7, jak również w załączniku nr 15 do ustawy do VAT. Natomiast w przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał stosować zarówno kody GTU, jak i MPP.

Stanowisko organów podatkowych w tej sprawie

Z uwagi na fakt, że sytuacja nie jest czarno-biała z punktu widzenia przepisów, przedsiębiorcy coraz częściej zwracają się z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. W jednej z najbardziej aktualnych, z dnia 7 kwietnia 2021 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.632.2020.2.PG Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, a szczegóły opisujemy poniżej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi serwis mechaniczny i serwis blacharsko-lakierniczy. Wykonuje usługi naprawy, serwisowania i naprawiania szkód komunikacyjnych. W związku z tym, co zostało opisane powyżej, zadał pytanie, czy świadczone usługi, których charakter jest kompleksowy, powinny być na fakturach oznaczane kodami GTU i MPP. W ocenie Wnioskodawcy, jako usługi kompleksowe, nie podlegają oznaczeniu kodem GTU i nie będzie miał do nich zastosowania znacznik MPP. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Warte podkreślenia jest, że w uzasadnieniu Dyrektor KIS wskazał, że w takim przypadku wystawiana faktura może zawierać w osobnych pozycjach szczegółowo opisane koszty robocizny i koszty użytych materiałów, lecz jako informacja dodatkowa, a nie jako nazwa towaru/usługi w części obowiązkowej dotyczącej przedmiotu sprzedaży, na fakturze powinno widnieć określenie usługi.

Z uwagi na złożoność omawianej problematyki zaleca się dokładne przeanalizowanie konkretnego przypadku, aby w sposób prawidłowy wystawić fakturę, która znajdzie się w ewidencjach VAT. Wydaje się, że w tym przypadku kluczowe będzie określenie, czy mamy do czynienia z usługą, czy z dostawą towarów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość