Składki społeczne nieodliczone w działalności a zeznanie roczne

nieodliczone składki społeczne

Nie możesz odliczyć wszystkich składek społecznych? Sprawdź, w jaki sposób możesz je wykorzystać.

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych ma również prawo do odliczenia zapłaconych składek na własne ubezpieczenie społeczne oraz osób z nim współpracujących. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, co zrobić jeżeli nie ma możliwości odliczenia wszystkich zapłaconych składek społecznych w rozliczeniu rocznym z działalności gospodarczej.

W jaki sposób dokonujemy odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne?

Składki polskie, które zostały zapłacone do ZUS w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe przedsiębiorcy i osób z nim współpracujących podlegają odliczeniu od przychodu lub dochodów.

Odliczenia można dokonać na dwa sposoby:

  1. Poprzez ujęcie po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR.
  2. Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania w przypadku zasad ogólnych lub od przychodu przy zryczałtowanym podatku dochodowym.

Składki na ubezpieczenia społeczne, które podlegają odliczeniu w danym roku podatkowym muszą być zapłacone. Dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku będzie np. dowód wpłaty, przelew, wyciąg bankowy oraz zaświadczenie z ZUS informujące o kwocie zapłaconych składek. Jeżeli przedsiębiorca posiada zaległości za lata ubiegłe, a dokonał ich zapłaty dopiero w roku bieżącym, to podlegają one odliczeniu w roku zapłaty, bez względu na okres, którego dotyczą.

Jak można wykorzystać składki społeczne nieodliczone w działalności gospodarczej?

Może się zdarzyć i nie należy to do rzadkości, że przedsiębiorca nie odliczy pełnej puli zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w działalności gospodarczej. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami, ale najczęściej powodem jest strata podatkowa lub osiągnięcie małego dochodu. W takim przypadku nieodliczona składka na ubezpieczenie społeczne może zostać wykorzystana przy rozliczaniu dochodów z innych źródeł.

Przykład 1

Pani Anna prowadzi działalność gospodarczą, którą rozlicza na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jednocześnie jest zatrudniona na umowę zlecenie poza działalnością. Za 2020 rok pani Anna poniosła stratę w działalności gospodarczej, ale w składanym zeznaniu rocznym PIT-36 zostaną wykazane wszystkie zapłacone przez panią Anię składki na ubezpieczenia społeczne, zarówno te w działalności, jak i te od umowy zlecenie zostaną wykazane w zeznaniu rocznym PIT-36. Podstawa opodatkowania zostanie pomniejszona o sumę składek społecznych zapłaconych przez panią Anię i pobranych przez płatnika od umowy zlecenie.

Przykład 2

Pan Marek prowadzi firmę, w której dochody opodatkowane są podatkiem liniowym. Dochód z działalności gospodarczej za 2020 rok jest tak niski, że pan Marek nie odliczy pełnej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Pan Marek w 2020 roku osiągnął dochody również z innych źródeł, które będą wykazane w zeznaniu rocznym PIT-37. W takiej sytuacji pan Marek nieodliczone składki na ubezpieczenia społeczne ujmie w PIT-37, dzięki temu zmniejszy podstawę opodatkowania.

Przykład 3

Pan Adam w prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym w 2020 roku poniósł stratę. Jednocześnie pan Adam wynajmuje, w ramach najmu prywatnego, nieruchomość. Przy rozliczaniu najmu w PIT-28 za 2020 rok pan Adam może ująć nieodliczoną w działalności gospodarczej składkę na ubezpieczenie społeczne.

Rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne jest możliwe do odliczenia przy składaniu zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie kartą podatkową nie odliczą składek społecznych w działalności, ale jeżeli będą składali zeznanie PIT-37 z dochodami z innych tytułów mogą ująć nieodliczone składki.

Przykład 4

Pani Krystyna rozlicza podatek dochodowy w działalności gospodarczej według skali podatkowej, dokonuje rozliczenia rocznego wspólnie z małżonkiem. Za 2020 rok pani Krystyna osiągnęła niski dochód w działalności i nie wykorzysta pełnej kwoty składek społecznych. Dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36 cała kwota składki będzie odliczona ze względu na dochody małżonka i wspólne rozliczenie.

Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że przedsiębiorca osiąga jedynie przychody w działalności gospodarczej, nie ma innych źródeł dochodu a rok podatkowy zamyka stratą, w takiej sytuacji może rozważyć opcję księgowania składek społecznych do kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. W ten sposób składki społeczne nie przepadają, zostanie powiększona jedynie strata, którą można odliczyć od dochodu w kolejnych latach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość