Nierejestrowana działalność gospodarcza – jaki limit przychodu obowiązuje w 2023 roku?

limit przychodów w działalności nierejestrowanej 2023

Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź, jaki limit przychodu obowiązuje w 2023 roku.

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Jest to ciekawa alternatywna dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę, najczęściej jest forma dodatkowego zajęcia poza pracą. Jednak nie każde przedsięwzięcie może być w ten sposób rozliczane. Zanim rozpoczniemy wykonywanie czynności w ramach działalności nierejestrowanej należałoby najpierw zapoznać się z informacjami na ten temat. W dzisiejszej publikacji napiszemy natomiast jaki nowy limit przychodu obowiązuje od 2023 roku.

Jakie obowiązki ma podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną?

Na wstępie przypomnijmy krótko o jakich podstawowych obowiązkach musi pamiętać osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, przede wszystkim musi:

  • wystawiać faktury/rachunki na żądanie kupującego,
  • prowadzić ewidencję sprzedaży w formie uproszczonej,
  • po zakończonym roku składać zeznanie PIT-36, w którym wykaże przychody,
  • koszty i dochód z działalności nierejestrowanej,
  • przestrzegać praw konsumenta.
 
Na łamach naszych publikacji tematyka działalności nierejestrowanej podejmowana była wielokrotnie. Kilka ważnych informacji na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.
 

Działalność nierejestrowana – jaki jest limit przychodów?

Kluczowe do nabycia prawa rozliczania w ramach działalności nierejestrowanej jest kwota uzyskanego przychodu w skali miesiąca. Osoby prowadzące taką działalność mają obowiązek kontrolowania otrzymanych i należnych kwot ze sprzedaży towarów bądź usług.

Kwota miesięcznego przychodu z działalności nierejestrowanej – w żadnym miesiącu nie możesz przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę
Do kwoty przychodów nie zalicza się zwrotów towarów, udzielonych bonifikat i skont
Cały przychód musi być ewidencjonowany w uproszczonej ewidencji przychodów
Pod pojęciem kwot otrzymanych należy rozumieć te, które zostały zapłacone
Pod pojęciem kwot należnych należy rozumieć te, na które został wystawiony dokument sprzedaży ale nie zostały jeszcze opłacone
Przychodem w działalności nierejestrowanej są kwoty należne a więc wszystkie, nie tylko te opłacone

Działalność nierejestrowana – limit przychodu w 2023 roku

Napisaliśmy wcześniej, że limit sprzedaży nie może przekroczyć kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co roku kwota tego wynagrodzenia się zmienia a więc również będzie wzrastał limit przychodów możliwych do osiągnięcia w działalności nierejetrowanej. Tak się zdarzyło, że w 2023 roku mamy do czynienia z bardzo nietypową sytuacją, kiedy to kwota minimalnego wymagrodzenia zmienia się dwukrotnie co ma również swoje przełożenie na limit przychodu w działalności nierejestrowanej.

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej
w 2022 roku
Do 30 czerwca 2023 r.
Od 1 lipca 2023 r.
1.505 zł
1.745 zł
1.800 zł

Działalność nierejestrowana – limit przychodu – projekt ustawy

Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy, w którym zapisana została propozycja podniesienia kwoty przychodów, do której możliwe byłoby prowadzenie działalności bez rejestracji. W pierwotnym projekcie pojawił się zapis o zmianie limitu przychodów do kwoty 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na etapie konsultacji i uzgodnień zmniejszony został jednak ten limit do 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa jest w trakcie procedowania, po przekazaniu Marszałkowi Senatu i Prezydentowi na razie Senat przedstawił swoje stanowisko. Prace nad zmianą ustawy nie zostały jeszcze zakończone.

Działalność nierejestrowana – podsumowanie

Nierejestrowana działalność gospodarcza jest ciekawą alternatywą dla osób, które chcą wykonywać pewne czynności okazjonalnie lub na niewielką skalę. Na pewno limit przychodów, jaki obowiązuje obecnie znacznie zawęża potencjalne grono osób, które chętnie skorzystałyby z tego rozwiązania. Być może zmiana przepisów i podwyższenie limitu przychodów pozwoli na prowadzenie takiej aktywności przez większą ilość zainteresowanych. Pamiętajmy, że przy działalności nierejestrowanej podatek zapłacimy od kwoty dochodu, jednak do obliczania limitu brana jest pod uwagę kwota przychodu a więc jest kwota uzyskana ze sprzedaży towarów czy usług. Przy czym tak samo jak w działalności gospodarczej są to kwoty należne co nie zawsze będzie oznaczało, że zostały zapłacone. W 2023 roku limit przychodu będzie się zmieniał w trakcie roku podatkowego z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość