Limit przychodu w działalności nierejestrowanej - omówione zagadnienia:
Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Jest to ciekawa alternatywna dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę, najczęściej jest forma dodatkowego zajęcia poza pracą. Jednak nie każde przedsięwzięcie może być w ten sposób rozliczane. Zanim rozpoczniemy wykonywanie czynności w ramach działalności nierejestrowanej należałoby najpierw zapoznać się z informacjami na ten temat. W dzisiejszej publikacji napiszemy natomiast jaki nowy limit przychodu obowiązuje od 2023 roku.
Jakie obowiązki ma podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną?
Na wstępie przypomnijmy krótko o jakich podstawowych obowiązkach musi pamiętać osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, przede wszystkim musi:
- wystawiać faktury/rachunki na żądanie kupującego,
- prowadzić ewidencję sprzedaży w formie uproszczonej,
- po zakończonym roku składać zeznanie PIT-36, w którym wykaże przychody,
- koszty i dochód z działalności nierejestrowanej,
- przestrzegać praw konsumenta.
Działalność nierejestrowana – jaki jest limit przychodów?
Kluczowe do nabycia prawa rozliczania w ramach działalności nierejestrowanej jest kwota uzyskanego przychodu w skali miesiąca. Osoby prowadzące taką działalność mają obowiązek kontrolowania otrzymanych i należnych kwot ze sprzedaży towarów bądź usług.
Kwota miesięcznego przychodu z działalności nierejestrowanej – w żadnym miesiącu nie możesz przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (Od 1 lipca 2023 roku wraz z wejściem w życie pakietu Slim VAT 3 jest to 75%)
|
Do kwoty przychodów nie zalicza się zwrotów towarów, udzielonych bonifikat i skont
|
Cały przychód musi być ewidencjonowany w uproszczonej ewidencji przychodów
|
Pod pojęciem kwot otrzymanych należy rozumieć te, które zostały zapłacone
|
Pod pojęciem kwot należnych należy rozumieć te, na które został wystawiony dokument sprzedaży ale nie zostały jeszcze opłacone
|
Przychodem w działalności nierejestrowanej są kwoty należne a więc wszystkie, nie tylko te opłacone
|
---|
Działalność nierejestrowana – limit przychodu w 2023 roku
Napisaliśmy wcześniej, że limit sprzedaży w trakcie roku został zmieniony. Do 30 czerwca wynosił on 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1.745 zł, natomiast od 1 lipca 2023 roku nie może on przekroczyć kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w drugiej połowie 2023 roku limit ten wynosi 2.700 zł.
Co roku kwota tego wynagrodzenia się zmienia a więc również będzie wzrastał limit przychodów możliwych do osiągnięcia w działalności nierejestrowanej. Dodatkowo tak się zdarzyło, że w 2023 roku mamy do czynienia z bardzo nietypową sytuacją, kiedy to kwota minimalnego wynagrodzenia zmienia się dwukrotnie, co ma również swoje przełożenie na limit przychodu w działalności nierejestrowanej.
Działalność nierejestrowana – podsumowanie
Nierejestrowana działalność gospodarcza jest ciekawą alternatywą dla osób, które chcą wykonywać pewne czynności okazjonalnie lub na niewielką skalę. Na pewno limit przychodów, jaki obowiązywał w pierwszej połowie roku znacznie zawężał potencjalne grono osób, które chętnie skorzystałyby z tego rozwiązania. Być może zmiana przepisów i podwyższenie limitu przychodów od 1 lipca 2023 r. pozwoli na prowadzenie takiej aktywności przez większą ilość zainteresowanych. Pamiętajmy, że przy działalności nierejestrowanej podatek zapłacimy od kwoty dochodu, jednak do obliczania limitu brana jest pod uwagę kwota przychodu a więc jest kwota uzyskana ze sprzedaży towarów czy usług. Przy czym tak samo jak w działalności gospodarczej są to kwoty należne co nie zawsze będzie oznaczało, że zostały zapłacone. W 2023 roku limit przychodu zmieniał się w trakcie roku podatkowego z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zwiększenie proporcji.
Podziel się z innymi: