Powrót

Nierejestrowana działalność gospodarcza – jaki limit przychodu obowiązuje w 2023 roku?

limit przychodów w działalności nierejestrowanej 2023

Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź, jaki limit przychodu obowiązuje w 2023 roku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się stosunkowo niedawno, bo w 2018 roku. Jest to ciekawa alternatywna dla osób, które prowadzą działalność na niewielką skalę, najczęściej jest forma dodatkowego zajęcia poza pracą. Jednak nie każde przedsięwzięcie może być w ten sposób rozliczane. Zanim rozpoczniemy wykonywanie czynności w ramach działalności nierejestrowanej należałoby najpierw zapoznać się z informacjami na ten temat. W dzisiejszej publikacji napiszemy natomiast jaki nowy limit przychodu obowiązuje od 2023 roku.

Jakie obowiązki ma podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną?

Na wstępie przypomnijmy krótko o jakich podstawowych obowiązkach musi pamiętać osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, przede wszystkim musi:

  • wystawiać faktury/rachunki na żądanie kupującego,
  • prowadzić ewidencję sprzedaży w formie uproszczonej,
  • po zakończonym roku składać zeznanie PIT-36, w którym wykaże przychody,
  • koszty i dochód z działalności nierejestrowanej,
  • przestrzegać praw konsumenta.
 
Na łamach naszych publikacji tematyka działalności nierejestrowanej podejmowana była wielokrotnie. Kilka ważnych informacji na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.
 

Działalność nierejestrowana – jaki jest limit przychodów?

Kluczowe do nabycia prawa rozliczania w ramach działalności nierejestrowanej jest kwota uzyskanego przychodu w skali miesiąca. Osoby prowadzące taką działalność mają obowiązek kontrolowania otrzymanych i należnych kwot ze sprzedaży towarów bądź usług.

Kwota miesięcznego przychodu z działalności nierejestrowanej – w żadnym miesiącu nie możesz przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (Od 1 lipca 2023 roku wraz z wejściem w życie pakietu Slim VAT 3 jest to 75%)
Do kwoty przychodów nie zalicza się zwrotów towarów, udzielonych bonifikat i skont
Cały przychód musi być ewidencjonowany w uproszczonej ewidencji przychodów
Pod pojęciem kwot otrzymanych należy rozumieć te, które zostały zapłacone
Pod pojęciem kwot należnych należy rozumieć te, na które został wystawiony dokument sprzedaży ale nie zostały jeszcze opłacone
Przychodem w działalności nierejestrowanej są kwoty należne a więc wszystkie, nie tylko te opłacone

Działalność nierejestrowana – limit przychodu w 2023 roku

Napisaliśmy wcześniej, że limit sprzedaży w trakcie roku został zmieniony. Do 30 czerwca wynosił on 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1.745 zł, natomiast od 1 lipca 2023 roku nie może on przekroczyć kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w drugiej połowie 2023 roku limit ten wynosi 2.700 zł.

Co roku kwota tego wynagrodzenia się zmienia a więc również będzie wzrastał limit przychodów możliwych do osiągnięcia w działalności nierejestrowanej. Dodatkowo tak się zdarzyło, że w 2023 roku mamy do czynienia z bardzo nietypową sytuacją, kiedy to kwota minimalnego wynagrodzenia zmienia się dwukrotnie, co ma również swoje przełożenie na limit przychodu w działalności nierejestrowanej.

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej
50% minimalnego wynagrodzenia za pracę
50% minimalnego wynagrodzenia za pracę
75% minimalnego wynagrodzenia za pracę
w 2022 roku
Do 30 czerwca 2023 r.
Od 1 lipca 2023 r.
1.505 zł
1.745 zł
2.700 zł

Działalność nierejestrowana – podsumowanie

Nierejestrowana działalność gospodarcza jest ciekawą alternatywą dla osób, które chcą wykonywać pewne czynności okazjonalnie lub na niewielką skalę. Na pewno limit przychodów, jaki obowiązywał w pierwszej połowie roku znacznie zawężał potencjalne grono osób, które chętnie skorzystałyby z tego rozwiązania. Być może zmiana przepisów i podwyższenie limitu przychodów od 1 lipca 2023 r. pozwoli na prowadzenie takiej aktywności przez większą ilość zainteresowanych. Pamiętajmy, że przy działalności nierejestrowanej podatek zapłacimy od kwoty dochodu, jednak do obliczania limitu brana jest pod uwagę kwota przychodu a więc jest kwota uzyskana ze sprzedaży towarów czy usług. Przy czym tak samo jak w działalności gospodarczej są to kwoty należne co nie zawsze będzie oznaczało, że zostały zapłacone. W 2023 roku limit przychodu zmieniał się w trakcie roku podatkowego z uwagi na zmianę kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zwiększenie proporcji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość