Powrót

Nowa matryca stawek VAT. Co przyniesie zmiana przepisów?

stawki VAT 2020

Masz problem z właściwym przyporządkowaniem stawki podatku VAT do sprzedawanych towarów czy świadczonych usług? Sprawdź co się zmieni.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

O zmianie Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU) dyskutuje się od dawna. Aktualnie przedsiębiorcy korzystają z PKWiU 2008 i PKWiU 2015. Zmiana przepisów w tym zakresie spowoduje odejście od PKWiU 2008, które obowiązuje do 31.12.2019 r. Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązująca będzie PKWiU 2015 dla dostawy towarów natomiast dla dostawy usług Nomenklatura Scalona (CN). Wprowadzane zmiany mają na celu uprościć i ułatwić właściwe przyporządkowanie towarów i usług do właściwych kodów. Dlaczego jest to takie ważne?

Rola PKWiU w działalności gospodarczej

Klasyfikacja PKWiU ma przede wszystkim zadanie statystyczne, ale również jest wykorzystywana w ustawach podatkowych. Najczęściej kody PKWiU są wykorzystywane w ustawie o podatku VAT. Dzięki właściwemu przyporządkowaniu towaru i usługi do kodu można się dowiedzieć czy przysługuje obniżona stawka podatku VAT, jak również czy przedsiębiorca ma prawo korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Ponadto w okresie funkcjonowania odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym, jeszcze do 31 października 2019 roku, informacja o PKWiU bardzo często decydowała o objęciu danej transakcji odwrotnym obciążeniem. Dotychczasowa praktyka stosowania PKWiU pokazała jak skomplikowane jest prawidłowe przyporządkowanie kodu do towaru czy usługi.

Co przyniesie zmiana przepisów?

Ustawa zmieniająca ustawę o VAT zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 roku.

Wprowadzana zmiana ma za zadanie uproszczenie w stosowaniu stawek podatku VAT, a tym samym ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku wątpliwości instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) będzie potwierdzała prawidłowość stosowanych stawek VAT. Ograniczy polemikę na linii podatnik – urząd skarbowy.

Więcej na temat WIS przeczytasz tutaj.

Nowa matryca stawek VAT

Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej nowa matryca VAT ma być oparta na 3 filarach:

  • prostota,
  • przejrzystość,
  • przyjazność stosowania.

Dzięki nowym założeniom znacznie skrócił się wykaz towarów i usług z nowych załączników:

  • nr 3 – stawka podatku VAT 8% (73 pozycje po zmianie, 187 przed zmianą),
  • nr 10 – stawka podatku VAT 5% (24 pozycje po zmianie, 35 przed zmianą).
▲ wróć na początek

Co się zmieni w obniżonych stawkach?

Dla przykładu: książki – 5% i 23%, wyroby piekarnicze – 5%, 8% i 23%, owoce – 5 i 8%.

Po zmianie dla przykładu pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami, znajdzie się pod poz. 12 zał. 10 “Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka: pieczywa cukiernicze” i objęte będzie 5% stawką podatku VAT. W tym grupowaniu znajdą się również kluski, płatki zbożowe, makarony, niektóre pierogi.

Po zmianie książki, bez względu na nośnik danych (drukowane, na dyskach, taśmach, e-booki, inne) objęte będą jedną 5% stawką podatku VAT.

Zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników

W ustawie zmieniającej wprowadzono jeszcze szereg innych zmian. I tak dotychczasowy, załącznik nr 2 do ustawy o VAT “Wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług” zostaje uchylony z dniem 01.11.2019 r. ze stosowaniem od 01.04.2020 r. Z uwagi na powyższe wprowadzono zapisy rozszerzające wprost do ustawy o VAT. W art. 2 pkt 21 rozszerzono definicję usług rolniczych. Natomiast w art. 2 pkt 20 przeredagowano definicję produktów rolnych.

Stawka VAT na roboty konserwacyjne w budownictwie mieszkaniowym

W ustawie o VAT w art. 41 zmieniono ust. 12 i 12c, dodano ust. 12d-12e. Dzięki temu zabiegowi roboty konserwacyjne dotyczące:

  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
  • lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych,

objęte będą 8% stawką podatku VAT. Obniżona stawka nie będzie miała zastosowania w sytuacji, gdy w podstawie opodatkowania świadczonych robót konserwacyjnych wartość towarów (materiałów) przekroczy 50% tej podstawy.

▲ wróć na początek

PKWiU 2015 a podatki dochodowe i VAT przeczytaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość