Powrót

Nowa matryca stawek VAT – co to oznacza?

stawki VAT 2020

W swojej działalności gospodarczej stosujesz różne stawki podatku VAT? Sprawdź co się zmienia.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Towary i usługi objęte są kodami z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Obecny system stawek VAT oparty jest na PKWiU z 2008 roku. O zmianie klasyfikacji towarów i usług i uproszczeniu systemu stawek VAT mówiło się już od jakiegoś czasu. Towary i usługi przez długi okres czasu były klasyfikowane według PKWiU 2008 i PKWiU 2015.

Zmiana przepisów nastąpiła od 1 listopada 2019.

Zmiana klasyfikacji co przyniesie

Po zmianie nie będzie już obowiązywało PKWiU 2008 a do klasyfikacji wyrobów i usług będzie stosowane PKWiU 2015 i nomenklatura scalona (CN). System stawek VAT funkcjonujący w oparciu o PKWiU 2008 był rozbudowany i mało przejrzysty, przez co był często krytykowany.

Co oznacza nomenklatura scalona?

Nazwa pochodzi od angielskich słów Combined Nomenclature (CN). Wprowadzany wykaz towarów porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego, zarówno w ramach Unii Europejskiej jak również poza nią. Nadzór nad CN sprawuje Komisja Europejska. Nomenklatura scalona została opracowana przez Światową Organizację Celną. Więcej informacji na temat nomenklatury scalonej można uzyskać w Przeglądarce Taryfowej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Na czym polega uproszczenie stawek podatku VAT?

Z założenia wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT ma na celu zapewnić przejrzystość i uproszczenie w stosowaniu przepisów. Dzięki zmianom można zauważyć, że w nowych załącznikach nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT znajduje się obecnie o wiele mniejsza ilość towarów i usług.

Porządkowanie obniżonych stawek VAT odbywało się według założeń na zasadzie tzw. “równania w dół”, a więc obniżania stawek VAT. Tylko nieliczne towary zostały objęte podwyższonymi stawkami VAT.

Przykłady obniżonych stawek VAT

W efekcie wprowadzanych zmian obniżone stawki podatku VAT objęły następujące grupy towarów:

 • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
 • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,
 • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana z 8% do 5%,
 • musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
 • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
 • artykuły higieniczne z 8% do 5%.

Przykłady podwyższonych stawek VAT

Dla zachowania równowagi budżetowej wprowadzono na niektóre towary podwyższone stawki VAT:

 • drewno opałowe z 8% do 23%,
 • lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
 • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%.

nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT – podwyższone i obniżone stawki VAT od 2020.

Obowiązki przedsiębiorcy

W świetle tych wszystkich zmian i tak w efekcie końcowym za właściwe przyporządkowanie obniżonej stawki podatku VAT na oferowane towary czy usługi leży po stronie przedsiębiorcy. Jednakże do tej pory przedsiębiorca nie mógł uzyskać od żadnej instytucji informacji wiążącej co do słuszności podjętej decyzji odnośnie przyjętej określonej stawki podatku VAT.

Kilka słów o WIS

WIS to nic innego jak ochrona prawna dla przedsiębiorcy w formie decyzji administracyjnej. Wydana decyzja będzie wiązała organ podatkowy wobec podatnika, który wystąpił o jej wydanie. Do WIS będą stosowane takie same przepisy ustawy Ordynacja podatkowa jak do indywidualnych interpretacji podatkowych. Wnioski o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej można składać już od 1 listopada 2019 roku.

Najważniejsze zmiany – PIT i VAT w roku 2020.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸 Na jakich zasadach ma działać nowa matryca stawek VAT?

  W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej możemy przeczytać, że nowa matryca stawek VAT ma być prosta, przejrzysta i bardziej przyjazna w stosowaniu. Nowe wykazy towarów i usług objętych obniżonymi stawkami podatku VAT mają być pogrupowane, w miarę możliwości, całymi działami CN lub PKWiU 2015.

 2. 🔸Nowe stawki VAT od 2020 - co mają na celu zmiany?

  Nowe rozwiązania mają na celu zniwelowanie niekonsekwentnego stosowania różnych stawek VAT na podobne towary.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość