Blog ifirma.pl

Nowa matryca stawek VAT – co to oznacza?

|
|
3 minut czytania
W swojej działalności gospodarczej stosujesz różne stawki podatku VAT? Sprawdź co się zmienia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Towary i usługi objęte są kodami z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Obecny system stawek VAT oparty jest na PKWiU z 2008 roku. O zmianie klasyfikacji towarów i usług i uproszczeniu systemu stawek VAT mówiło się już od jakiegoś czasu. Towary i usługi przez długi okres czasu były klasyfikowane według PKWiU 2008 i PKWiU 2015.

Zmiana przepisów nastąpiła od 1 listopada 2019.

Zmiana klasyfikacji co przyniesie

Po zmianie nie będzie już obowiązywało PKWiU 2008 a do klasyfikacji wyrobów i usług będzie stosowane PKWiU 2015 i nomenklatura scalona (CN). System stawek VAT funkcjonujący w oparciu o PKWiU 2008 był rozbudowany i mało przejrzysty, przez co był często krytykowany.

Co oznacza nomenklatura scalona?

Nazwa pochodzi od angielskich słów Combined Nomenclature (CN). Wprowadzany wykaz towarów porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego, zarówno w ramach Unii Europejskiej jak również poza nią. Nadzór nad CN sprawuje Komisja Europejska. Nomenklatura scalona została opracowana przez Światową Organizację Celną. Więcej informacji na temat nomenklatury scalonej można uzyskać w Przeglądarce Taryfowej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Na czym polega uproszczenie stawek podatku VAT?

Z założenia wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT ma na celu zapewnić przejrzystość i uproszczenie w stosowaniu przepisów. Dzięki zmianom można zauważyć, że w nowych załącznikach nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT znajduje się obecnie o wiele mniejsza ilość towarów i usług.

Porządkowanie obniżonych stawek VAT odbywało się według założeń na zasadzie tzw. “równania w dół”, a więc obniżania stawek VAT. Tylko nieliczne towary zostały objęte podwyższonymi stawkami VAT.

Przykłady obniżonych stawek VAT

W efekcie wprowadzanych zmian obniżone stawki podatku VAT objęły następujące grupy towarów:

 • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
 • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,
 • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana z 8% do 5%,
 • musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
 • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
 • artykuły higieniczne z 8% do 5%.

Przykłady podwyższonych stawek VAT

Dla zachowania równowagi budżetowej wprowadzono na niektóre towary podwyższone stawki VAT:

 • drewno opałowe z 8% do 23%,
 • lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
 • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%.

nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT – podwyższone i obniżone stawki VAT od 2020.

Obowiązki przedsiębiorcy

W świetle tych wszystkich zmian i tak w efekcie końcowym za właściwe przyporządkowanie obniżonej stawki podatku VAT na oferowane towary czy usługi leży po stronie przedsiębiorcy. Jednakże do tej pory przedsiębiorca nie mógł uzyskać od żadnej instytucji informacji wiążącej co do słuszności podjętej decyzji odnośnie przyjętej określonej stawki podatku VAT.

Kilka słów o WIS

WIS to nic innego jak ochrona prawna dla przedsiębiorcy w formie decyzji administracyjnej. Wydana decyzja będzie wiązała organ podatkowy wobec podatnika, który wystąpił o jej wydanie. Do WIS będą stosowane takie same przepisy ustawy Ordynacja podatkowa jak do indywidualnych interpretacji podatkowych. Wnioski o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej można składać już od 1 listopada 2019 roku.

Najważniejsze zmiany – PIT i VAT w roku 2020.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Na jakich zasadach ma działać nowa matryca stawek VAT?

   W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej możemy przeczytać, że nowa matryca stawek VAT ma być prosta, przejrzysta i bardziej przyjazna w stosowaniu. Nowe wykazy towarów i usług objętych obniżonymi stawkami podatku VAT mają być pogrupowane, w miarę możliwości, całymi działami CN lub PKWiU 2015.
  2. Nowe stawki VAT od 2020 - co mają na celu zmiany?

   Nowe rozwiązania mają na celu zniwelowanie niekonsekwentnego stosowania różnych stawek VAT na podobne towary.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie