Nowe kody w JPK od lipca 2021?

nowe kody jpk 2021

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, jakie kody zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Zakres szczegółowych danych, jakie obecnie muszą się znaleźć w JPK VAT był tematem licznych publikacji, z uwagi na obowiązek stosowania dużej ilości kodów i oznaczeń. Przy zamykaniu i przesyłaniu pliku do Ministerstwa Finansów można mieć chwilę zwątpienia, czy na pewno wszystko zostało przez nas właściwie oznaczone. Zmienione przepisy obowiązują od 1 października 2020 r., a od 1 lipca 2021 r. kolejna zmiana, sprawdźmy jaka.

Dlaczego wprowadzane są nowe oznaczenia w JPK?

Od 1 lipca 2021 roku zaczyna obowiązywać zmiana ustawy o VAT w zakresie tzw. pakietu VAT e-commerce. Od tego dnia z ustawy o podatku VAT zniknie pojęcie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju.

Obecnie sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju w JPK oznaczana jest symbolem “SW”. Natomiast do świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (TNE) stosuje się oznaczenie “EE”. To się jednak zmieni od 1 lipca 2021 r.

nowe kody jpk

Nowe kody JPK od 1 lipca 2021 r.

Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w JPK VAT przewiduje wprowadzenie nowych oznaczeń kodów transakcyjnych. Wiąże się to ze zmianą ustawy o VAT i wprowadzeniem pojęcia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO).

Po wprowadzeniu pakietu VAT e-commerce próg 42.000 zł obowiązujący obecnie tylko do usług TNE będzie obejmował również całkowitą wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO. Będzie więc obowiązywał jeden próg dla usług TNE i WSTO. W związku z powyższym powstała konieczność zmiany oznaczeń z SW i EE na jedno wspólne oznaczenie WSTO_EE. Do kwoty 42.000 zł taka sprzedaż będzie opodatkowana w Polsce, ale już powyżej tej kwoty w kraju nabywcy bądź poprzez rejestrację i rozliczanie w procedurze OSS.

Ponadto wprowadzone zostanie również nowe oznaczenie IED (Interfejs Elektroniczny Dostawca). Będzie ono obejmowało dostawców, którzy ułatwiają dostawę towarów dla konsumenta za pomocą interfejsu elektronicznego, którzy jednocześnie nie są zarejestrowani dla celów procedur szczególnych IOSS lub OSS w Polsce lub innym państwie członkowskim UE.

Od kiedy zacznie obowiązywać zmiana przepisów?

Zmiana rozporządzenia ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. Jednak w okresie od lipca do grudnia 2021 r. będzie stosowane jeszcze oznaczenie EE przy dostawie na rzecz konsumentów w innym kraju UE i obejmie:

  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość,
  • świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych.

W rozporządzeniu zmieniającym doprecyzowano również, że oznaczanie kodem EE nie będzie już objęte świadczenie usług na rzecz polskiego konsumenta np. pracownika.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość