Dużo się mówi ostatnio na temat pakietu VAT e-commerce. Wprowadzane nowe zasady rozliczania transakcji w e-handlu od 1 lipca 2021 roku mają bezpośredni związek z dostosowaniem przepisów unijnych do regulacji krajowych. Jest to kolejny krok w kierunku uszczelniania podatku VAT. Większość z wprowadzanych zmian dotyczy transakcji handlowych dokonywanych na rzecz konsumentów (sektor B2C). Jedną z takich zmian jest wprowadzenie procedury unijnej OSS.
Zmiana rozliczania w procedurze MOSS na OSS
Obecnie przy rozliczaniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub usług świadczonych drogą elektroniczną na rzecz konsumentów, przedsiębiorca może wybrać rozliczanie takich transakcji w procedurze MOSS. Takim rozwiązaniem mają być również objęte niektóre inne usługi i sprzedaż towarów na odległość w ramach Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 r.
Procedura MOSS umożliwia przedsiębiorcom uniknąć rejestracji do podatku VAT w każdym państwie UE, w którym znajdują się konsumenci nabywający od nich usługi. Wszystkie rozliczenia dotyczące podatku VAT mogą być dokonywane na terenie Polski. Deklaracje składane w systemie MOSS zawierają zestawienie transakcji realizowanych w danym okresie rozliczeniowym na rzecz konsumentów w poszczególnych krajach UE. Rozliczenia VAT w ramach MOSS są niezależne od deklaracji JPK_V7 składanych dla transakcji krajowych.
Taka sama zasada ma obowiązywać w procedurze szczególnej OSS – punkt kompleksowej obsługi. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie chciał dokonywać rejestracji w poszczególnych krajach UE, będzie miał obowiązek:
- Rejestracji do podatku VAT w jednym państwie członkowskim UE.
- Składania deklaracji kwartalnych i płacenia podatku VAT w ramach procedury OSS.
- Współpracy z organami podatkowymi kraju, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Procedura unijna OSS zastąpi MOSS, a więc również usługi telekomunikacyjne, nadawcze i świadczone drogą elektroniczną będą rozliczane od 1 lipca 2021 roku w OSS. Przedsiębiorca musi pamiętać, że nie ma możliwości stosowania procedury OSS wybiórczo, a więc rozliczania części dostaw w OSS i części w kraju konsumenta z UE. Stosowanie procedury OSS wiąże się z dodatkowymi obowiązkami zgłoszeniowymi, ewidencyjnymi i rozliczeniowymi.
czy bedzie mozliwosc rejestracji nie unijnych firm w waszym systemie do rozliczenia OSS?
Obecnie dostosowujemy serwis do zamian przepisów odnośnie OSS. Serwis umożliwi rozliczenie w procedurze OSS o szczegóły jak będzie to wyglądało zachęcamy do kontaktu bliżej lipca 2021, kiedy już będzie pewna w jakiej formie przepisy weszły w życie oraz funkcja zostanie wdrożona w serwisie.