Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej – zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

zaliczka na podatek dochodowy w działalności

Prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej? Sprawdź co się zmieni od 1 października 2019 roku.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym obejmie również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i opłacających podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zaliczkę na podatek PIT według nowych zasad należy obliczyć już za miesiąc wrzesień lub trzeci kwartał 2019 roku płaconej do 21 października 2019 roku. Na czym polega ta zmiana?

Kwota zmniejszająca podatek za wrzesień w działalności gospodarczej

Otóż jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy zaliczki obliczane od 1 października z terminem płatności 20 października, a więc za wrzesień lub trzeci kwartał 2019 roku, powinny być obliczane zgodnie z art. 6 ust. 3 z uwzględnieniem art. 5 ustawy zmieniającej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej - zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

Zmiana polega na zastosowaniu kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 548,30 zł zamiast dotychczasowej 556,02 zł. Jest to konsekwencja wprowadzenia obniżonej stawki podatku o 1 punkt procentowy, co po uśrednieniu daje stawkę podatku za cały rok 17,75%. Po przemnożeniu kwoty wolnej od podatku 3.089,00 zł przez 17,75% otrzymamy 548,30 zł.

Kogo będzie dotyczyła zmiana?

Nowe regulacje obejmą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obliczające zaliczki według skali podatkowej. Należy pamiętać, że według nowych zasad zaliczki policzą również podatnicy, którzy taką formę opodatkowania stosują do najmu, czy też prowadzący działy specjalne produkcji rolnej. Ci ostatni, jeżeli opłacają zaliczki na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego mają możliwość zmniejszyć wpłaty o 5,5% ustalonej zaliczki miesięcznej (art. 6 ust. 4 ustawy zmieniającej). Dzięki temu nie wygenerują nadpłaty, którą by mogli odzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego za 2019 rok.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej - zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

W jaki sposób obliczyć zaliczkę na PIT od miesiąca października?

W świetle opisanych zmian osoby z kategorii prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą od miesiąca października wyliczą zaliczkę według nowych zasad. Podatek obliczany jest narastająco, a więc w podstawie znajdują się wszystkie przychody i koszty od początku roku.

Program do faktur – Darmowe konto Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej - zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

Od tej kwoty odejmie składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75%) zapłacone od początku roku, odejmie kwotę zmniejszającą podatek 548,30 zł (zamiast 556,02 zł), pomniejszy o zaliczki należne PIT za miesiące styczeń-sierpień. Po tych wszystkich działaniach otrzyma kwotę do zapłaty za wrzesień 2019 roku z uwzględnieniem zmian.

▲ wróć na początek

Brak zaliczki na PIT poniżej 1000 zł – przeczytaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość