Blog ifirma.pl

Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej – zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej? Sprawdź co się zmieni od 1 października 2019 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana ustawy o podatku dochodowym obejmie również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i opłacających podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zaliczkę na podatek PIT według nowych zasad należy obliczyć już za miesiąc wrzesień lub trzeci kwartał 2019 roku płaconej do 21 października 2019 roku. Na czym polega ta zmiana?

Kwota zmniejszająca podatek za wrzesień w działalności gospodarczej

Otóż jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy zaliczki obliczane od 1 października z terminem płatności 20 października, a więc za wrzesień lub trzeci kwartał 2019 roku, powinny być obliczane zgodnie z art. 6 ust. 3 z uwzględnieniem art. 5 ustawy zmieniającej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zmiana polega na zastosowaniu kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 548,30 zł zamiast dotychczasowej 556,02 zł. Jest to konsekwencja wprowadzenia obniżonej stawki podatku o 1 punkt procentowy, co po uśrednieniu daje stawkę podatku za cały rok 17,75%. Po przemnożeniu kwoty wolnej od podatku 3.089,00 zł przez 17,75% otrzymamy 548,30 zł.

Kogo będzie dotyczyła zmiana?

Nowe regulacje obejmą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obliczające zaliczki według skali podatkowej. Należy pamiętać, że według nowych zasad zaliczki policzą również podatnicy, którzy taką formę opodatkowania stosują do najmu, czy też prowadzący działy specjalne produkcji rolnej. Ci ostatni, jeżeli opłacają zaliczki na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego mają możliwość zmniejszyć wpłaty o 5,5% ustalonej zaliczki miesięcznej (art. 6 ust. 4 ustawy zmieniającej). Dzięki temu nie wygenerują nadpłaty, którą by mogli odzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego za 2019 rok.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

W jaki sposób obliczyć zaliczkę na PIT od miesiąca października?

W świetle opisanych zmian osoby z kategorii prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą od miesiąca października wyliczą zaliczkę według nowych zasad. Podatek obliczany jest narastająco, a więc w podstawie znajdują się wszystkie przychody i koszty od początku roku.

Program do faktur – Darmowe konto

Od tej kwoty odejmie składki na ubezpieczenie zdrowotne (7,75%) zapłacone od początku roku, odejmie kwotę zmniejszającą podatek 548,30 zł (zamiast 556,02 zł), pomniejszy o zaliczki należne PIT za miesiące styczeń-sierpień. Po tych wszystkich działaniach otrzyma kwotę do zapłaty za wrzesień 2019 roku z uwzględnieniem zmian.

▲ wróć na początek

Brak zaliczki na PIT poniżej 1000 zł – przeczytaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie