NOWY JPK: Bony jednego przeznaczenia i różnego przeznaczenia – wykazywanie w nowym pliku

bon jednego przeznaczenia

Posiadasz bony towarowe lub usługowe w swojej firmie? Sprawdź jak je rozliczać w nowym JPK.

Dokonywanie rozliczeń w transakcjach handlowych charakteryzuje dość dużą różnorodnością, oczywiście w granicach dozwolonych prawem. Nie zawsze za oferowaną usługę lub dostawę towaru należy dokonać płatności w pieniądzu. Zapłata może być zrealizowana na przykład czekiem, wekslem, w formie kompensaty lub bonem. Wprowadzając różne formy płatności przedsiębiorcy starają się zachęcać do nabywania swoich towarów lub usług. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do bonów jednego i różnego przeznaczenia w kontekście nowego pliku JPK.

Co to jest bon jednego i różnego przeznaczenia?

W ustawie o VAT możemy przeczytać, że pod tym pojęciem należy rozumieć instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów, lub świadczenie usług.

Bon jednego przeznaczenia (SPV)

to bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów, lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu.

Bon różnego przeznaczenia (MPV)

to bon inny niż bon jednego przeznaczenia.

Tyle o definicji z ustawy. Mówiąc potocznie bon jednego przeznaczenia będzie dotyczył jednej konkretnej dostawy lub usługi określonej kwotowo, np. usługi nauki języka obcego, zapłata za pobyt w hotelu, zakup torebki określonej firmy, zakup perfum w określonej sieci. Najważniejszą zasadą w przypadku bonu jednego przeznaczenia jest występowanie takiej samej stawki podatku VAT dla oferowanej usługi lub towaru. W przypadku bonu różnego przeznaczenia będzie on obejmował towary lub usługi opodatkowane różnymi stawkami.

Jak wykazywać bony w nowym JPK?

Przed omówieniem oznaczeń w JPK ważne jest jeszcze poznanie pewnych ustawowych definicji.

Przez emisję bonu rozumie się pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu.

Przez transfer bonu rozumie się emisję bonu oraz każde przekazanie tego bonu po jego emisji.

W Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług w nowym JPK bony powinny być oznaczone następująco:

oznaczenie „B_SPV”

transferu bonu jednego przeznaczenia dokonanego przez podatnika działającego we własnym imieniu, opodatkowanego zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy:

“Transfer bonu jednego przeznaczenia dokonany przez podatnika działającego we własnym imieniu uznaje się za dostawę towarów lub świadczenie usług, których ten bon dotyczy.”

Oznaczenie B_SPV stosuje się w momencie wprowadzenia bonu jednego przeznaczenia do obrotu. Wówczas dochodzi do opodatkowania takiej transakcji na gruncie podatku VAT – powstaje obowiązek podatkowy w VAT.

oznaczenie „B_SPV_DOSTAWA”

dostawy towarów oraz świadczenia usług, których dotyczy bon jednego przeznaczenia na rzecz podatnika, który wyemitował bon zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy:

“W przypadku gdy dostawca towarów lub usługodawca nie jest podatnikiem, który działając we własnym imieniu, wyemitował bon jednego przeznaczenia, uznaje się, że ten dostawca lub usługodawca dokonał odpowiednio dostawy towarów lub świadczenia usług, których ten bon dotyczy, na rzecz podatnika, który wyemitował ten bon.”

Opodatkowanie transakcji w VAT ma miejsce w chwili transferu bonu, a nie w chwili jego fizycznego wykorzystania. Oznaczenie B_SPV_DOSTAWA stosuje się w momencie wymiany bonu na towar lub usługę.

oznaczenie „B_ MPV_PROWIZJA”

świadczenia usług pośrednictwa oraz innych usług dotyczących transferu bonu różnego przeznaczenia, opodatkowanych zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy:

“Art. 8b. 1. Faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług dokonane w zamian za bon różnego przeznaczenia przyjmowany przez dostawcę lub usługodawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia podlega opodatkowaniu podatkiem. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem wcześniejszy transfer bonu różnego przeznaczenia.

2. W przypadku gdy transferu bonu różnego przeznaczenia dokonuje podatnik inny niż podatnik dokonujący czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem zgodnie z ust. 1, opodatkowaniu podatkiem podlegają usługi pośrednictwa oraz inne usługi, które można zidentyfikować, takie jak usługi dystrybucji lub promocji, dotyczące tego bonu.”

W przypadku bonu różnego przeznaczenia opodatkowanie podatkiem VAT ma miejsce dopiero w momencie realizacji bonu. W przypadku oznaczenia B_ MPV_PROWIZJA będzie ono stosowane do usług związanych z dystrybucją i promocją bonu różnego przeznaczenia.

Jak widać oznaczenia w nowym pliku JPK mogą dotyczyć różnego rodzaju transakcji dlatego szczególnie na początku przedsiębiorcy i księgowi muszą być niezwykle uważni i czujni. Właściwa analiza wszystkich transakcji jakie mają miejsce w firmie pozwoli na prawidłowe oznaczenie i przesłanie pliku JPK. Nie zapominajmy, że za błędy, nawet te nieumyślne, grożą kary. Jednak jeżeli w odpowiednim czasie przedsiębiorca zareaguje na wezwanie organu podatkowego i sprostuje pomyłkę może uniknąć konsekwencji finansowych.

Przeczytaj również: Za jakie błędy w JPK będą nakładane kary?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość