Powrót

Obowiązek posiadania profilu ZUS PUE – od 1 stycznia 2023 profil obowiązkowy dla wszystkich

obowiązek posiadania profilu ZUS PUE

1 stycznia 2023 r. wchodzi obowiązek posiadania profilu w ZUS PUE przez każdego przedsiębiorcę. Wejdź i dowiedz się, jak założyć tam konto oraz jakie jeszcze nowości w komunikacji z ZUS wejdą po nowym roku.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zobacz nasz film na temat obowiązku posiadania profilu ZUS PUE od 2023 roku

 

Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania profilu ZUS PUE. Dotyczy to zarówno zatrudniających pracowników, jak i działalności jednoosobowych. Do tej pory obowiązek ten obejmował wyłącznie pracodawców, rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Obowiązek posiadania profilu ZUS PUE – podstawa prawna

1 stycznia 2023 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 47b, który ma być dodany do ustawy każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek założenia profilu i aktywnego go utrzymywania.

ZUS PUE do końca grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią – ZUS zrobi to za nich w terminie do 31 stycznia 2023 r. po przekazaniu adresu elektronicznego. Niestety, do publicznej wiadomości nie podano jeszcze, w jaki sposób ZUS będzie egzekwował przekazanie adresu.

ZUS PUE – jak założyć?

Założenie konta w ZUS PUE jest bardzo łatwe i trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać odpowiedni profil. Później należy wypełnić prosty formularz, podając:

  • imię i nazwisko,
  • nr PESEL,
  • datę urodzenia,
  • nr NIP,
  • adres e-mail,
  • a na końcu ustanowić hasło do logowania.

Profil można także założyć za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej. Można też pójść do oddziału ZUS i zarejestrować się w ZUS PUE osobiście.

ZUS PUE – co można załatwić przez system?

ZUS udostępnia poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dane zapisane na koncie ZUS. Umożliwia przesyłanie dokumentów (np. deklaracji ZUS DRA), przeglądanie, odbieranie korespondencji z ZUS oraz umawianie wizyt w urzędzie. Ponadto posiadanie ZUS PUE jest konieczne do przekazania e-ZLA, czyli elektronicznego zaświadczenia lekarskiego. W tej chwili pracownik, którego pracodawca nie ma aktywnego konta w ZUS PUE, musi dostarczyć zwolnienie lekarskie w formie papierowej.

Inne zmiany w komunikacji z ZUS od 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie pisma przekazywane do ZUS PUE będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym (czyli tak jak dotychczas) oraz podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość