Zobacz nasz film na temat obowiązku posiadania profilu ZUS PUE od 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania profilu ZUS PUE. Dotyczy to zarówno zatrudniających pracowników, jak i działalności jednoosobowych. Do tej pory obowiązek ten obejmował wyłącznie pracodawców, rozliczających składki za więcej niż 5 osób.
Obowiązek posiadania profilu ZUS PUE – podstawa prawna
1 stycznia 2023 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 47b, który ma być dodany do ustawy każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek założenia profilu i aktywnego go utrzymywania.
ZUS PUE – jak założyć?
Założenie konta w ZUS PUE jest bardzo łatwe i trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać odpowiedni profil. Później należy wypełnić prosty formularz, podając:
- imię i nazwisko,
- nr PESEL,
- datę urodzenia,
- nr NIP,
- adres e-mail,
- a na końcu ustanowić hasło do logowania.
Profil można także założyć za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej. Można też pójść do oddziału ZUS i zarejestrować się w ZUS PUE osobiście.
ZUS PUE – co można załatwić przez system?
ZUS udostępnia poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dane zapisane na koncie ZUS. Umożliwia przesyłanie dokumentów (np. deklaracji ZUS DRA), przeglądanie, odbieranie korespondencji z ZUS oraz umawianie wizyt w urzędzie. Ponadto posiadanie ZUS PUE jest konieczne do przekazania e-ZLA, czyli elektronicznego zaświadczenia lekarskiego. W tej chwili pracownik, którego pracodawca nie ma aktywnego konta w ZUS PUE, musi dostarczyć zwolnienie lekarskie w formie papierowej.
Inne zmiany w komunikacji z ZUS od 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 r. wszystkie pisma przekazywane do ZUS PUE będą mogły być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym (czyli tak jak dotychczas) oraz podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów.