|
|
2 minut czytania

Dopłaty do samochodów elektrycznych – rozliczenie podatkowe

Czy od otrzymanej dopłaty do samochodu elektrycznego (Mój elektryk) trzeba płacić podatki? Czy można odliczyć VAT od zakupu samochodu objętego dotacją?

dopłaty do samochodów elektrycznych

W zależności od rodzaju finansowego wsparcia dla przedsiębiorców, trochę inne mogą być skutki podatkowe. Dopłata do samochodów elektrycznych w ramach programu “Mój elektryk” ma formę dotacji. Z czym to się wiąże?

Czy trzeba zapłacić podatek od otrzymanej dopłaty do elektryka?

Ustawa o PIT w art. 21 ust. 1 pkt 129a wprost wskazuje, że zwolnione z podatku są m.in. dotacje otrzymane ze środków Narodowego (lub wojewódzkich) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW).

A zadania związane z udzielaniem dofinansowania do samochodów elektrycznych realizuje NFOSiGW.

Zatem sprawa tu jest jasna; nie trzeba płacić podatku od otrzymanej dopłaty do samochodu elektrycznego.

Amortyzacja samochodu elektrycznego zakupionego z dotacji

Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 45 ustawy o PIT, za koszty podatkowe nie uznaje się odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środka trwałego, która odpowiada wydatkom zwróconym przedsiębiorcy w jakiejkolwiek formie.

Jeśli zatem dotacja obejmuje 100% wartości danego środka trwałego, koszt podatkowy związany z jego amortyzacją nie wystąpi. Jeśli dotacja finansuje część wartości zakupu, odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów proporcjonalnie, czyli od pozostałej części wartości środka trwałego.

Powyższe oznacza, że dla samochodu elektrycznego objętego dopłatą rządową, odpisy amortyzacyjne nie będa kosztem w zakresie cześci pokrytej dotacją.

Trzeba tu jeszcze pamiętać o “ogólnym” limicie dla samochodów elektrycznych: odpis amortyzacyjny jest kosztem do wartości auta równej 225 000 zł.

A jak jest z podatkiem VAT?

Podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia na zasadach ogólnych, nie ma znaczenia z jakich środków został sfinansowany zakup. A i otrzymanie dotacji nie wpływa na wysokość firmowych odliczeń.

Zaś w ramach samej wysokości dofinansowania do elektryka; jeżeli przedsiębiorca ma prawo do odliczania VAT od samochodu w działalności (100 lub 50%), to kwota takiego odliczenia nie jest objęta dofinansowaniem – podatek VAT nie jest tzw. kosztem kwalifikowanym. Podatek VAT stanowi koszt kwalifikowalny (objęty dotacją) tylko wtedy, gdy został opłacony przez przedsiębiorcę, który nie ma prawnej możliwości odliczenia VAT. Stąd dla:

  • podatnika VAT czynnego, który ma prawo do odliczenia 100% podatku – VAT nie jest kosztem kwalifikowanym,
  • podatnika VAT czynnego, który ma prawo do odliczenia 50% podatku – VAT nie jest kosztem kwalifikowanym w tych 50%.
  • dla podatnika VAT zwolnionego – VAT jest kosztem kwalifikowanym.

Przeczytaj również: Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego z dotacji.

Jak widzimy, rozliczenie podatkowe samochodu objętego dopłatą “Mój elektryk” nie różni się znacznie od auta sfinansowanego z własnych środków.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie