Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT?

rejestracja VAT ile trwa

Zgodnie z ustawą o VAT, przedsiębiorcy przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Obecnie proces weryfikacji takiego zgłoszenia przez fiskusa może trwać nawet kilka tygodni. Czy w tym czasie przedsiębiorca może działać już jak czynny podatnik VAT?

VAT-R krok po kroku – materiał video

 

Weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, rejestracja jako czynny podatnik VAT odbywa się po uprzedniej weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Taki zapis w praktyce w dość znaczący sposób wydłużył proces rejestracji do podatku od towarów i usług. Obecnie może on bowiem trwać nawet kilka tygodni, w trakcie których urzędnicy sprawdzają siedzibę firmy, planowany przedmiot działalności etc. W związku z tym samo wpisanie przedsiębiorcy do rejestru czynnych podatników VAT może nastąpić już po dacie wskazanej jako przewidywana data rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Oczekiwanie na rejestrację a sprzedaż opodatkowana VAT

W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może już dokonywać czynności opodatkowanych VAT oraz wystawiać faktury? Odpowiedź na nie jest twierdząca – czynnym podatnikiem VAT staje się bowiem z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji organu podatkowego. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki wynikające z art. 15 ustawy o VAT, wówczas ma on obowiązek udokumentowania swojej sprzedaży właściwie wystawionymi fakturami. Zgodnie z opinią ugruntowaną w orzecznictwie, powinność ta dotyczy także podmiotów jeszcze niezarejestrowanych do VAT.
Nabywca, który otrzyma fakturę z VAT od sprzedawcy oczekującego na rejestrację jako czynny podatnik VAT, ma prawo do odliczenia znajdującego się na niej podatku naliczonego (ujęcia jej w JPK_V7).

Oczekiwanie na rejestrację a odliczanie VAT naliczonego

Przedsiębiorca, który czeka na rejestrację jako czynny podatnik VAT ma prawo dokonywać zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Co więcej, w pierwszej składanej deklaracji może on dokonać odliczenia VAT naliczonego przy tych nabyciach.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Ile trwa rejestracja do VAT?

  Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, rejestracja jako czynny podatnik VAT odbywa się po uprzedniej weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Taki zapis w praktyce w dość znaczący sposób wydłużył proces rejestracji do podatku od towarów i usług. Obecnie może on bowiem trwać nawet kilka tygodni, w trakcie których urzędnicy sprawdzają siedzibę firmy, planowany przedmiot działalności etc.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. MD

  Jak sprawa wygląda w następującej, hipotetycznej sytuacji.
  1. Zgłaszam firmę do bycia czynnym podatnikiem VAT w maju.
  2. Kupuję samochód osobowy z zamiarem odliczenia 50% VAT tego samego dnia.
  Co jeśli US zarejestruje mój wniosek dopiero po 4 miesiącach? Utracę możliwość rozliczenia tego VAT-u, czy i tak będę to mógł zrobić przy złożeniu 1 deklaracji jako już zarejestrowany czynny podatnik VAT.

  PS: A może w ogóle nie potrzebuję być czynnym podatnikiem VAT, by móc to zrobić?:-).

 2. jaj

  czy jeśli jako nabywca otrzymałem od kontrahenta fakture z naliczonym vatem, a on figuruje jako nie zarejstrowany – choc twierdzi że złożył vat-r to czy mogę odliczyć vat, Skąd mam wiedzieć że faktycznie go złożył ? czy decyduje data rej i pierwsza faktura – czy po prostu pełny miesiąc.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość