Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT?

Zgodnie z ustawą o VAT, przedsiębiorcy przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R . Obecnie proces weryfikacji takiego zgłoszenia przez fiskusa może trwać nawet kilka tygodni. Od kiedy można faktycznie działać jak czynny podatnik VAT?

Weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, rejestracja jako czynny podatnik VAT odbywa się po uprzedniej weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Taki zapis w praktyce w dość znaczący sposób wydłużył proces rejestracji do podatku od towarów i usług. Obecnie może on bowiem trwać nawet kilka tygodni, w trakcie których urzędnicy sprawdzają siedzibę firmy, planowany przedmiot działalności etc. W związku z tym samo wpisanie przedsiębiorcy do rejestru czynnych podatników VAT może nastąpić już po dacie wskazanej jako przewidywana data rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT?

Oczekiwanie na rejestrację a sprzedaż opodatkowana VAT

W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może już dokonywać czynności opodatkowanych VAT oraz wystawiać faktury? Odpowiedź na nie jest twierdząca – czynnym podatnikiem VAT staje się bowiem z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji organu podatkowego. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki wynikające z art. 15 ustawy o VAT, wówczas ma on obowiązek udokumentowania swojej sprzedaży właściwie wystawionymi fakturami. Zgodnie z opinią ugruntowaną w orzecznictwie, powinność ta dotyczy także podmiotów jeszcze niezarejestrowanych do VAT.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT?

Oczekiwanie na rejestrację a odliczanie VAT naliczonego

Przedsiębiorca, który czeka na rejestrację jako czynny podatnik VAT ma prawo dokonywać zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Co więcej, w pierwszej składanej deklaracji może on dokonać odliczenia VAT naliczonego przy tych nabyciach.

Program do faktur – Darmowe konto Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT? ▲ wróć na początek

Zobacz, w jaki sposób możesz sprawdzić status podatnika w VAT!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań