Od kiedy można działać jak czynny podatnik VAT?

Zgodnie z ustawą o VAT, przedsiębiorcy przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R . Obecnie proces weryfikacji takiego zgłoszenia przez fiskusa może trwać nawet kilka tygodni. Od kiedy można faktycznie działać jak czynny podatnik VAT?

Weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, rejestracja jako czynny podatnik VAT odbywa się po uprzedniej weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Taki zapis w praktyce w dość znaczący sposób wydłużył proces rejestracji do podatku od towarów i usług. Obecnie może on bowiem trwać nawet kilka tygodni, w trakcie których urzędnicy sprawdzają siedzibę firmy, planowany przedmiot działalności etc. W związku z tym samo wpisanie przedsiębiorcy do rejestru czynnych podatników VAT może nastąpić już po dacie wskazanej jako przewidywana data rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Oczekiwanie na rejestrację a sprzedaż opodatkowana VAT

W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może już dokonywać czynności opodatkowanych VAT oraz wystawiać faktury? Odpowiedź na nie jest twierdząca – czynnym podatnikiem VAT staje się bowiem z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji organu podatkowego. Co więcej, jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki wynikające z art. 15 ustawy o VAT, wówczas ma on obowiązek udokumentowania swojej sprzedaży właściwie wystawionymi fakturami. Zgodnie z opinią ugruntowaną w orzecznictwie, powinność ta dotyczy także podmiotów jeszcze niezarejestrowanych do VAT.

Uwaga!

Nabywca, który otrzyma fakturę z VAT od sprzedawcy oczekującego na rejestrację jako czynny podatnik VAT, ma prawo do odliczenia znajdującego się na niej podatku naliczonego (i ujęcia jej w JPK_VAT).

Oczekiwanie na rejestrację a odliczanie VAT naliczonego

Przedsiębiorca, który czeka na rejestrację jako czynny podatnik VAT ma prawo dokonywać zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Co więcej, w pierwszej składanej deklaracji może on dokonać odliczenia VAT naliczonego przy tych nabyciach.

Ważne!

W formularzu VAT-R podatnik wskazuje okres, za który zostanie złożona pierwsza deklaracja. Co ważne, powinien on dopełnić tego obowiązku nawet wówczas, gdy do 25 dnia miesiąca po miesiącu wskazanym w zgłoszeniu nie zostanie on zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

 

Zobacz, w jaki sposób możesz sprawdzić status podatnika w VAT!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI