Prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wszystkich zakupów związanych z eksploatacją samochodu osobowego mają przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) wykorzystujący w działalności zarówno auto prywatne, jak i firmowe (w drugim wypadku, po spełnieniu określonych warunków, możliwe jest także odliczenie 100% podatku). By było to możliwe, podatnik musi posiadać właściwy dowód potwierdzający fakt poniesienia wydatku (np. fakturę). Czy polisa ubezpieczeniowa stanowi wystarczający dowód do odliczenia 50% VAT?
Polisa ubezpieczeniowa – czy odliczymy 50% VAT?
Wydatek, jakim jest ubezpieczenie samochodu osobowego (niezależnie od tego, czy jest to auto firmowe, czy prywatne) nie uprawnia do odliczenia 50% VAT, mimo że jest kosztem uzyskania przychodu. Dlaczego? Ponieważ stanowi zakup usługi pośrednictwa finansowego, która, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podlega zwolnieniu z VAT. Właśnie dlatego na polisie nie znajdziemy informacji o naliczonym podatku.
Art. 43 ust. 1 ustawy o VAT:
Zwalnia się od podatku: 37) usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Polisa ubezpieczeniowa a rejestr VAT
W związku z powyższym przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania nabytego ubezpieczenia samochodu osobowego ani w rejestrze zakupu VAT, ani w deklaracji VAT-7/VAT-7K. Może on jednak dobrowolnie ująć polisę w rejestrze zakupów zwolnionych z podatku.
Polisa ubezpieczeniowa – księgowanie
Zakup ubezpieczenia samochodu osobowego przedsiębiorca powinien zaksięgować w dacie wystawienia polisy:
- w całości (lub rozbiciu na lata podatkowe, jeśli rozlicza koszty w KPiR zgodnie z metodą memoriałową) w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – jeśli zakup dotyczy firmowego samochodu osobowego
- do wysokości wynikającej z kilometrówki – jeśli wykorzystuje prywatny samochód do celów związanych z działalnością.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: