Odliczenie 50% VAT od ubezpieczenia samochodu osobowego

Ubezpieczenie samochodu a VAT

Prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wszystkich zakupów związanych z eksploatacją samochodu osobowego mają przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) wykorzystujący w działalności zarówno auto prywatne, jak i firmowe (w drugim wypadku, po spełnieniu określonych warunków, możliwe jest także odliczenie 100% podatku).

Prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wszystkich zakupów związanych z eksploatacją samochodu osobowego mają przedsiębiorcy (czynni podatnicy VAT) wykorzystujący w działalności zarówno auto prywatne, jak i firmowe (w drugim wypadku, po spełnieniu określonych warunków, możliwe jest także odliczenie 100% podatku). By było to możliwe, podatnik musi posiadać właściwy dowód potwierdzający fakt poniesienia wydatku (np. fakturę). Czy polisa ubezpieczeniowa stanowi wystarczający dowód do odliczenia 50% VAT?

Polisa ubezpieczeniowa – czy odliczymy 50% VAT?

Wydatek, jakim jest ubezpieczenie samochodu osobowego (niezależnie od tego, czy jest to auto firmowe, czy prywatne) nie uprawnia do odliczenia 50% VAT, mimo że jest kosztem uzyskania przychodu. Dlaczego? Ponieważ stanowi zakup usługi pośrednictwa finansowego, która, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, podlega zwolnieniu z VAT. Właśnie dlatego na polisie nie znajdziemy informacji o naliczonym podatku.

Art. 43 ust. 1 ustawy o VAT:

Zwalnia się od podatku: 37) usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Polisa ubezpieczeniowa a rejestr VAT

W związku z powyższym przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania nabytego ubezpieczenia samochodu osobowego ani w rejestrze zakupu VAT, ani w deklaracji VAT-7/VAT-7K. Może on jednak dobrowolnie ująć polisę w rejestrze zakupów zwolnionych z podatku.

Polisa ubezpieczeniowa – księgowanie

Zakup ubezpieczenia samochodu osobowego przedsiębiorca powinien zaksięgować w dacie wystawienia polisy:

  • w całości (lub rozbiciu na lata podatkowe, jeśli rozlicza koszty w KPiR zgodnie z metodą memoriałową) w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – jeśli zakup dotyczy firmowego samochodu osobowego
  • do wysokości wynikającej z kilometrówki – jeśli wykorzystuje prywatny samochód do celów związanych z działalnością.
Podstawę ujęcia takiego kosztu w KPiR stanowi polisa ubezpieczeniowa.

Sprawdź, jak rozliczać wydatki związane z samochodem osobowym!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość