Kiedy można odliczyć VAT od usług gastronomicznych i hotelowych

Przedsiębiorcy nie mają prawa do odliczenia VAT z faktur za usługi gastronomiczne i hotelowe. Istnieją jednak sytuacje, kiedy możliwe stanie się odzyskanie VAT od tego typu świadczeń. Kliknij i dowiedz się więcej!

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Usługi pokrewne do usług gastronomicznych i hotelowych – czy dają prawo do odliczenia VAT?

Usługi gastronomiczne i hotelowe

Stanowią wyjątek pod względem prawa do odliczenia podatku od towarów i usług znajdującego się na fakturach za takie świadczenia. Przedsiębiorca, który otrzyma taki dokument księguje go w koszty w wartości brutto, bez uwzględniania w rejestrze VAT. Istnieją jednak sytuacje, kiedy możliwe staje się odliczenie podatku naliczonego do usług gastronomicznych i hotelowych.

Usługi gastronomiczne i hotelowe bez odliczenia VAT

Brak prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur za usługi gastronomiczne i hotelowe wynika wprost z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: (…)

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylony)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Usługi gastronomiczne i hotelowe jako część kompleksowego świadczenia

Jeżeli usługa gastronomiczna lub hotelowa jest elementem składowym całego kompleksu usług – np. usługi szkoleniowej – wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by odliczyć VAT od całej wartości faktury za takie świadczenie (czyli od usługi szkoleniowej). Ważne jest jednak, by tego typu usługi miały charakter pomocniczy wobec głównej usługi.

Usługa hotelowa a najem krótkoterminowy

Przedsiębiorcy, którzy np. w trakcie podróży służbowych skorzystają z usług najmu krótkoterminowego (np. za pośrednictwem serwisu Airbnb lub booking.com) i otrzymają za takie świadczenie fakturę, będą mogli odliczyć zawarty na niej VAT. Najem krótkoterminowy lokalu mieszkalnego jest odrębnym typem świadczenia, którego nie obejmuje wyjątek określony we wspomnianym wyżej art. 88 ustawy o VAT.

Usługa gastronomiczna a usługa cateringowa

Podobne rozróżnienie występuje w przypadku usług gastronomicznych i cateringowych (sklasyfikowanych odrębnie w PKWiU). Zgodnie z powszechnie przyjętą linią orzeczniczą, usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, np. w restauracji. Natomiast przez usługi cateringowe należy rozumieć usługi polegające na:

 •    dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności albo napojów,
 •    dostarczaniu żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.

Co ważne, przedsiębiorca, który otrzyma fakturę za usługi cateringowe ma prawo do odliczenia zawartego na niej podatku od towarów i usług.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
PowrótBlog – strona główna
Blog Firma krok po kroku Księgowość bliżej Podatki Własny biznes
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce