Opłata depozytowa – czym jest i kto powinien ją zapłacić?

opłata depozytowa

Sprzedajesz akumulatory samochodowe? Sprawdź, jakie masz obowiązki z tym związane.

Głównym celem stosowanej polityki gospodarowania odpadami jest ograniczenie ilości produkowanych odpadów, ale również zwiększenie ilości odzyskiwania odpadów przemysłowych, tzw. recykling. Niektóre odpady są bardziej niebezpieczne dla środowiska od innych, dlatego objęto je szczególnym nadzorem, należą do nich m.in. baterie i akumulatory. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czym jest opłata depozytowa i kiedy jest pobierana.

Ustawa o bateriach i akumulatorach

W ustawie o bateriach i akumulatorach zostały omówione zasady wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów, zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu zużytych baterii i akumulatorów. W przepisach zawarte są również szczegółowe regulacje dotyczące:

 • praw i obowiązków w stosunku do podmiotów, które wprowadzają do obrotu baterie i akumulatory,
 • zasad zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów,
 • zasad pobierania i zwrotu opłaty depozytowej.

Co to jest opłata depozytowa i jaka jest jej wysokość?

Sprzedawca detaliczny baterii samochodowych lub akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych jest obowiązany do pobrania od kupującego niebędącego przedsiębiorcą opłaty depozytowej oraz do potwierdzenia jej pobrania, jeżeli przy sprzedaży tych baterii lub akumulatorów kupujący nie przekazał mu zużytych baterii lub akumulatorów.

Taki obowiązek wynika wprost z ustawy o bateriach i akumulatorach. Dodatkowo sprzedawca ma obowiązek, w terminie 30 dni od dnia pobrania opłaty depozytowej, do przyjęcia zużytych akumulatorów lub baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych oraz do zwrotu pobranej opłaty depozytowej i potwierdzenia jej zwrotu. Stawka opłaty depozytowej wynosi 30 zł za sztukę baterii i akumulatora samochodowego.

Przykład

Pan Marek Kowalski zajmuje się sprzedażą akumulatorów samochodowych. Klient zakupił od niego 2 akumulatory, przy zakupie przekazał jednak tylko jeden zużyty akumulator. W takim przypadku pan Marek pobierze od klienta 30 zł opłaty depozytowej i wystawi dla niego potwierdzenie poboru opłaty. Jeżeli klient w ciągu 30 dni dostarczy zużyty akumulator pan Marek zwróci mu opłatę depozytową i potwierdzi ten fakt na dokumencie.

W celu ujednolicenia dokumentów oraz zapewnienia prawidłowego gospodarowania wpływami z opłat depozytowych opracowano wzór dokumentu potwierdzającego pobranie opłaty depozytowej i dokumentu potwierdzającego zwrot opłaty depozytowej. Jest to rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego pobranie opłaty depozytowej i dokumentu potwierdzającego zwrot opłaty depozytowej.

Obowiązki sprawozdawcze sprzedawcy

Sprzedawca przekazuje nieodebraną opłatę depozytową na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę sprzedawcy, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło pobranie opłaty i sporządza w tym terminie sprawozdanie o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej. Wzór takiego sprawozdania znajduje się w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który zajmuje się obrotem bateriami/akumulatorami powinien dodatkowo zarejestrować taką działalność w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i pamiętać o obowiązkach ewidencyjnych i sprawozdawczych:

 1. Prowadzić ewidencję poboru i zwrotu opłaty depozytowej.
 2. Przekazywać roczne sprawozdanie do urzędu marszałkowskiego w terminie do 15. dnia marca.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co zawiera ustawa o bateriach i akumulatorach?

  Ustawa omawia zasady wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów, ich zbierania, przetwarzania, recyklingu oraz praw i obowiązków w stosunku do podmiotów, które wprowadzają do obrotu baterie i akumulatory, a także informacje na temat opłaty z tym związanej.

 2. 🔸Co to jest opłata depozytowa?

  Jest to opłata pobierana przez sprzedawców baterii lub akumulatorów samochodowych od kupujących, jeśli ci nie przekazali przy zakupie zużytych baterii lub akumulatorów. W ciągu 30 dni od pobrania opłaty, sprzedawca musi przyjąć zużyte akumulatory lub baterie i zwrócić opłatę depozytową, jeśli wcześniej ją pobrał, potwierdzając jej zwrot.

 3. 🔸Ile wynosi opłata depozytowa?

  Opłata depozytowa wynosi 30 zł za każdą sztukę baterii i akumulatora samochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość