Import usług jest to kupowanie usługi od kontrahenta, którego siedziba lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się poza terytorium Polski. Nie ma przy tym znaczenia, czy to będzie dotyczyło krajów znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej, czy też poza nią. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób takie transakcje rozlicza przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.
Rejestracja do podatku VAT-UE
Z importem usług mamy do czynienia m.in. w sytuacji, gdy nabywamy od przedsiębiorcy z innego kraju, poza terytorium Polski, usługę reklamową, kupujemy oprogramowanie, licencje. Przed dokonaniem takiej transakcji mamy obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w podlinkowanej publikacji.
Dokumentowanie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT
Podstawą do rozliczenia importu usług będzie faktura otrzymana od usługodawcy, a w przypadku jej braku powinno się wystawić dowód wewnętrzny. Import usług trzeba rozpoznać w okresie, w którym usługa została zrealizowana. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza. Podatek VAT należny podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu nabycia usługi, powstania obowiązku podatkowego w VAT. Więcej informacji na temat deklaracji VAT dla nievatowca można znaleźć w podlinkowanej publikacji.
Księgowanie importu usług w PKPiR
Wydatek poniesiony i właściwie udokumentowany w związku z dokonaniem importu usług znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Księgowania dokonujemy w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, który jest w wysokości VAT należnego zapłaconego do fiskusa. W związku z tym będzie on stanowił dla przedsiębiorcy koszt podatkowy, który na podstawie dowodu wewnętrznego zostanie zaksięgowany również w kol. 13 PKPiR. Przeliczenia faktury kosztowej na walutę krajową dokonuje się stosując średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku, a jest to dzień wystawienia faktury.
Co w sytuacji, kiedy kontrahent jest np. z USA/Chiny i nie posiada VAT UE?
Zakup np. licencji rocznej na oprogramowanie?