Opłata recyklingowa a ryczałt ewidencjonowany

opłata recyklingowa jak rozliczać

Obowiązkowa opłata recyklingowa doliczana do jednorazowych torebek na zakupy jest co do zasady neutralna dla podatku dochodowego. Z jednej strony podatnicy uwzględniają ją w przychodach, z drugiej – po wypłaceniu urzędowi zaliczają do kosztów. Problem pojawia się jednak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w którym nie występują koszty uzyskania przychodów.

Obowiązkowa opłata recyklingowa doliczana do jednorazowych torebek na zakupy jest co do zasady neutralna dla podatku dochodowego. Z jednej strony podatnicy uwzględniają ją w przychodach, z drugiej – po wypłaceniu urzędowi zaliczają do kosztów. Problem pojawia się jednak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w którym nie występują koszty uzyskania przychodów. Czy ryczałtowcy będą płacić podatek dochodowy od opłaty recyklingowej?

Ryczałt ewidencjonowany a opłata recyklingowa

Choć wydaje się, że rozliczanie opłaty recyklingowej nie jest trudne, u ryczałtowca problem może pojawić się już na początku – podczas ustalania właściwej stawki ryczałtu.

Generalnie ani nowo wprowadzone przepisy, ani dotychczasowe ustawy omawiające podatek dochodowy nie dają przedsiębiorcom żadnych wskazówek w tym zakresie. Co do zasady zakłada się, że w tym przypadku właściwą byłaby stawka 3%, czyli właściwa dla handlu. Jednakże w związku z faktem, że reguła ta nie wynika z przepisów, a jedynie z logicznego wnioskowania, warto skontaktować się w tej kwestii z własnym urzędem skarbowym lub wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej.

Opłata recyklingowa przedmiotem korekty

Kolejną, bardzo istotną kwestią przy opłacie recyklingowej u ryczałtowców jest jej neutralność – jest to opłata wnoszona dla budżetu państwa, tym samym nie powinna podlegać opodatkowaniu. Jednak ryczałtowiec, który nie ma możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów, a jest zobowiązany do uwzględnienia opłaty recyklingowej w przychodach, generalnie zapłaci od niej podatek. Rozwiązania tego problemu Ministerstwo Finansów upatruje w korekcie kosztów, do której w pewnym zakresie uprawnieni są ryczałtowcy. Na tej podstawie przedsiębiorca ma prawo pomniejszyć przychód o kwotę wpłaconej opłaty recyklingowej.

Oznacza to, że – podobnie jak podatnicy rozliczający się na podstawie KPiR – ryczałtowiec na bieżąco będzie uwzględniał jedynie przychody uzyskane z opłaty recyklingowej. Natomiast po zakończeniu roku, w momencie przekazania opłaty na konto Ministerstwa Środowiska, przychody będą mogły zostać skorygowane.

Ryczałt może być prosty – sprawdź, jak prowadzić ewidencję przychodów z serwisem ifirma.pl!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość