Czy opłata za wieczyste użytkowanie może być kosztem?

Przedsiębiorcy przy dokonywaniu różnego rodzaju opłat zastanawiają się czy każdy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda ustawa o podatku dochodowym definiuje co może być kosztem, jak również wymienia kategorie wydatków, które zaliczają się do kosztów i które są z nich wyłączone, ale to i tak czasami nie wystarcza. W jaki sposób ustalać co może a co nie może być kosztem uzyskania przychodów?

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy przy dokonywaniu różnego rodzaju opłat zastanawiają się, czy każdy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda ustawa o podatku dochodowym definiuje co może być kosztem, jak również wymienia kategorie wydatków, które zaliczają się do kosztów i które są z nich wyłączone, ale to i tak czasami nie wystarcza. W jaki sposób ustalać co może, a co nie może być kosztem uzyskania przychodów? I jak wygląda to z opłatą za użytkowanie wieczyste?

Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej

W podatku dochodowym do kosztów podatkowych zalicza się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Mogą to być również koszty służące zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Koszt musi być poniesiony przez przedsiębiorcę, nie może znajdować się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, musi być właściwie udokumentowany i mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt – zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury/rachunku albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury/rachunku.

Co to jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości gruntowej, jest jednym z trzech rodzajów praw rzeczowych, obok własności i praw rzeczowych ograniczonych. Polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony jako 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast.

Czy opłata za użytkowanie wieczyste może być kosztem?

Ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów ma charakter ogólny, dlatego każdorazowo wydatek powinien być analizowany indywidualnie. Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami lub musi on służyć zachowaniu źródeł przychodów.

Wydatki związane z nieruchomościami i gruntami wykorzystywanymi w prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Taki koszt nie ma na pewno bezpośredniego związku z uzyskaniem przychodów, nie można go przypisać do konkretnego przychodu, ale jest to rodzaj kosztu pośrednio związanego z prowadzoną działalnością.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach. Między innymi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.520.2018.2.JK z dnia 1 marca 2019 r. uznał, że wydatki na opłaty związane z użytkowaniem wieczystym mogą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Od 2019 roku istnieje możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność na zasadach wynikających z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele gruntów będący przedsiębiorcami.

Przeczytaj również: SLIM VAT – planowane zmiany przepisów.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, która jest własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu, gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na 99 lat.

 2. 🔸Czy opłata za użytkowanie wieczyste może być kosztem uzyskania przychodu?

  Opłata za użytkowanie wieczyste gruntów może stanowić koszt uzyskania przychodów, ponieważ należy do rodzaju kosztów pośrednio związanych z prowadzoną działalnością.

 3. 🔸Jaki rozliczyć opłatę za użytkowanie wieczyste?

  Opłatę za użytkowanie wieczyste ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki” z datą jej poniesienia lub zapłaty. Podstawą do zaliczenia w kosztach opłaty będzie potwierdzenie jej zapłaty.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce