Paragon z NIP a faktura do paragonu

Ilość i różnorodność wprowadzanych zmian zmusza przedsiębiorców i księgowych do bieżącego ich śledzenia i właściwego stosowania, żeby nie narazić się na konsekwencje ze strony fiskusa. W dzisiejszej publikacji pochylimy się nad paragonami z NIP i fakturami do tych paragonów. Krótkie przypomnienie co się zmieniło.

NIP na paragonie

Obowiązek zamieszczania NIP na paragonie fiskalnym zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Oczywiście taki wymóg odnosi się jedynie do przedsiębiorcy, który dokona zakupów na firmę i będzie chciał skorzystać z odliczenia podatku VAT naliczonego. W stosunku do poprzedniego stanu prawnego jest to istotna zmiana.

Dostawca towaru bądź usługi będzie mógł wystawić taką fakturę jedynie w sytuacji, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Brak NIP na paragonie skutkuje uznaniem zakupu jako prywatnego i faktura może być w takiej sytuacji wystawiona również bez numeru NIP.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

Jeżeli chodzi o wystawianie paragonów na rzecz konsumentów, czyli osób nieprowadzących działalności gospodarczej to dla nich się nic nie zmieniło w stosunku do 2019 roku.

faktura do paragonu tylko z NIP

Obowiązkowy NIP na paragonie od 2020.
 

Paragon z NIP do kwoty 450 zł

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w określonych okolicznościach, że faktura nie musi zawierać pełnego zakresu danych, o których mowa w art. 106e ust. 1. Odnosi się to do faktury uproszczonej, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro.

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy zadają sobie pytanie czy ta kwestia nie uległa zmianie? Przepis odnośnie wystawiania faktur uproszczonych nie zmienił się, a więc nie ma obowiązku zamiany paragonu z NIP do kwoty 450 zł na fakturę, aby skorzystać z prawa do odliczenia VAT. Wręcz w niektórych publikacjach pojawia się opinia, że taka zamiana stoi w sprzeczności z prawem, ponieważ jedna transakcja byłaby objęta 2 fakturami VAT co jest niedopuszczalne. Są również opinie, że nie ma przeciwwskazań, żeby do faktury uproszczonej zażądać wystawienia faktury pełnej. Na stronach Ministerstwa Finansów można natomiast przeczytać ogólną wzmiankę na ten temat.

Korekta faktury do paragonu

Może się zdarzyć, że po dokonanym zakupie nabywca będzie chciał zwrócić zakupiony towar w całości lub w części bądź z innych powodów wystąpi konieczność skorygowania transakcji, do której wystawiano paragon z NIP, a następnie fakturę.

Pamiętajmy, że w przypadku korygowania faktur sprzedaży prawo do skorygowania podatku VAT należnego powstanie dopiero w momencie, w którym otrzymamy potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę.

Uwaga!
 

Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki wniosku do odpowiedniej instytucji? Kalendarz przedsiębiorcy – to narzędzie, które usprawni plnowanie płatności oraz innych zadań związanych z prowadzeniem działalności. Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Faktura do paragonu a rejestr sprzedaży VAT

Ujmowanie faktur do paragonów przed wprowadzeniem JPK_VAT było różnie interpretowane przez organy skarbowe. Były opinie, że wystarczy podpiąć fakturę pod paragon a przychód do ewidencji wpisać na podstawie raportu z kasy fiskalnej. Wprowadzenie jednolitych plików zmieniło stanowisko fiskusa, a mianowicie na dzień dzisiejszy uznaje się, że faktura wystawiona na przedsiębiorcę powinna być zaksięgowana w ewidencji sprzedaży VAT. Każda sprzedaż na rzecz podatnika powinna być widoczna w ewidencji. Aby kwoty przychodów się nie zdublowały – raz z raportu fiskalnego, drugi raz z faktury – wówczas należy pomniejszyć sprzedaż na kasie fiskalnej odpowiednimi zapisami.

Co do faktur wystawianych dla konsumenta, osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie ma obowiązku odrębnego księgowania faktury w rejestrze VAT jeżeli będzie wystawiona na żądanie nabywcy, a więc sprzedaż może pozostać w zbiorczym księgowaniu raportu z kasy fiskalnej.

▲ wróć na początek

Faktura do paragonu z NIP – najważniejsze pytania

🔸 Od kiedy obowiązują przepisy dotyczące obowiązkowego umieszczania NIP na paragonie?

Zmiany dotyczące tej kwestii weszły w życie z początkiem 2020 roku.

🔸 Czy przedsiębiorcy muszą wymienić kasę fiskalną na nowy typ?

Nie.

🔸 Co zrobić w przypadku gdy nie mamy możliwości wystawienia paragonu z NIP a osoba dokonująca zakupu wyrazi taką potrzebę?

Istotne będzie poinformowanie o tym już przed wystawieniem paragonu! Ponieważ przedsiębiorca nie będzie wystawiał paragonu fiskalnego tylko od razu fakturę. Możliwe będzie wystawienie tradycyjnej faktury ręcznie na przykład z bloczka.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań