Blog ifirma.pl

Peer-to-peer (P2P) e-commerce – definicja oraz przykłady wykorzystania

|
Współcześnie wirtualny handel staje się integralną częścią codziennego życia, zwiększając ogólną rolę branży e-commerce.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wraz ze zmianami preferencji konsumentów na rynku pojawiają się wciąż nowe modele e-commerce. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym z nich – handlu elektronicznym typu peer-to-peer.

Planujesz wkroczyć na rynek e-commerce, jednak nie wiesz, jak zacząć? Peer-to-peer może okazać się optymalnym rozwiązaniem dla urzeczywistnienia Twoich biznesowych pragnień. Przybliżamy zalety oraz struktury funkcjonowania P2P w kontekście e-commerce.

Peer-to-peer definicja

Na początku warto zastanowić się, czym jest P2P. Model ten opiera się na dwustronnym rynku, który łączy osoby dostarczające produkty lub usługi z potencjalnymi klientami. Największa zaletą jest to, że każdy może tak naprawdę wcielić się w obie role. Zredukowany zostaje więc sam dystans pomiędzy poszczególnymi grupami użytkowników.

Takie warunki sprzyjają swobodniejszej realizacji bezpośrednich transakcji, które formą zaczynają przypominać wirtualne targowisko spełniające potrzeby zarówno kupujących, jak i sprzedających. Peer-to-peer odchodzi od tradycyjnego modeli handlu, w którym można wyróżnić jednego sprzedawcę i wielu klientów. Zamiast tego odpowiednio zaprojektowane platformy P2P dają szansę każdemu użytkownikowi wystąpić w tych dwóch rolach, realnie usprawniając występującą pomiędzy nimi interakcję i realizowanie transakcji bez konieczności angażowania pośredników.

Równolegle, w kontekście e-commerce, platformy P2P wyróżnia wysoka różnorodność zakresu ofert, dzięki czemu rozwiązanie to okazuje się atrakcyjne dla coraz większej grupy odbiorców. Dodatkowo można mówić o wzmacnianiu poczucia wspólnoty i zaufania wśród użytkowników, którzy zaczynają kształtować tzw. społeczność e-commerce typu peer-to-peer, stawiając na bezpośrednią komunikację pozytywnie wpływającą na ogólne doznania zakupowe klientów.

Peer-to-peer w e-commerce – dlaczego warto?

Korzystanie z możliwości, jakie oferuje model P2P, niesie wiele korzyści dla sprzedawców. Jedną z podstawowych zalet stanowi swoboda handlu przejawiająca się poprzez brak konieczności posiadania ogromnego kapitału w celu rozpoczęcia sprzedaży online. Zestawiając tę opcję z praktyką rozkręcania własnego sklepu e-commerce, dołączenie do istniejącego już marketplace pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy, co jest pomocne szczególnie na początku kariery w e-commerce. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na właśnie takie rozwiązanie, docelowo odnosząc finansowe korzyści już od pierwszych chwil prowadzenia działalności e-commerce.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Oprócz zapewnienia minimalnych barier wejścia peer-to-peer gwarantuje od razu dostęp do dużego grona nabywców. W rezultacie sprzedawcy nie muszą martwić się samym sposobem zdobywania klientów. Poszukujący konkretnych produktów konsumenci są już na rynku i czekają na satysfakcjonującą ich ofertę. Z drugiej strony P2P to również korzystne rozwiązanie dla samych klientów, którzy w jednym miejscu mają dostęp do zróżnicowanych produktów. W sytuacji, gdy sprzedawcy są zadowoleni z docierania ze swoją ofertą do rozbudowanej grupy docelowej, jednocześnie kupujący mogą docenić ogromny wybór towarów.

W efekcie każdy z użytkowników ma szansę doświadczyć realnych korzyści w tym samym czasie, znajdując dla siebie najlepsze opcje zarówno pod względem ceny, jak i jakości. Tworzy to tzw. efekt sieciowy – pojawienie się nowego użytkownika, bez względu na to czy jest on kupującym, czy sprzedającym, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie na rynku osób dotychczas korzystających z platformy.

Peer-to-peer łączy się również z większą elastycznością i niezależnością. Tak naprawdę w każdej chwili możliwa jest zmiana specyfiki prowadzonej branży, co wcale nie musi nieść za sobą wysokich kosztów. Łatwiej jest więc rozwijać swój biznes, nieustannie docierając z ofertą do wciąż nowych odbiorców.

Kupujący często doceniają też samą wygodę i szybkość zakupu. P2P zapewnia prosty proces płatności, w ramach którego wszelkie płatności można realizować bezpośrednio na platformie, zachęcając konsumentów do częstszego dokonywania zakupów.

Przykłady P2P w e-commerce

Współcześnie wyróżnia się odmienne rodzaje modelu P2P właściwie dopasowane do poszczególnych branż. Jednym z najbardziej popularnych przykładów umiejętnego wykorzystania peer-to-peer jest Airbnb. Firma zasłynęła z niekonwencjonalnego podejścia, zmieniając dotychczasowy sposób funkcjonowania obszaru rynku związanego z nieruchomościami.

Oferując możliwość krótkoterminowego wynajmowania mieszkań turystom, marka stworzyła kuszącą alternatywę dla szablonowego rezerwowania hoteli, dając szansę użytkownikom na doświadczenie jeszcze bardziej autentycznych przeżyć podczas ich podróży.

Jednak peer-to-peer to również same produkty, co stanowi kluczowy element obszaru e-commerce. Za jednego z głównych przedstawicieli w tym obszarze można uznać eBay, czyli popularną platformę, na której tak naprawdę każdy może zostać sprzedawcą. Internetowy serwis stworzył miejsce, w którym zarówno kupujący, jak i sprzedawcy są w stanie odnaleźć najlepsze dla nich rozwiązania.

Sama platforma jest niezwykle łatwa i intuicyjna w użyciu, dzięki czemu w świecie e-commerce mogą odnaleźć się nawet osoby, które wcześniej nie miały z nim za wiele styczności. Jednocześnie eBay wspiera rozwój międzynarodowej sprzedaży, łącząc klientów z ponad 200 krajów. Już samo założenie konta na platformie daje dostęp do bardzo rozbudowanego grona klientów gotowych do nabywania nowych produktów.

P2P – podsumowanie

Analizując rozwijający się model P2P, coraz częściej mówi się o narodzinach nowego systemu międzynarodowej gospodarki. Produkty e-commerce typu peer-to-peer niosą za sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedających, jak i kupujących w obszarze e-commerce. W rezultacie sama branża e-commerce zostaje wzniesiona na całkiem nowy wymiar, korzystając z potencjału wieloaspektowej integracji tworzącej jej społeczności.

Autor ifirma.pl

Oliwia Józefowiak

Autorka treści poruszających tematykę zarówno biznesową, e-commercową, oraz księgową. W tekstach tworzonych na ifirma.pl dąży do kreatywnego, ale też zrozumiałego omówienia często zawiłych aspektów z obszaru ekonomii, ułatwiając przedsiębiorczym osobom stawianie pierwszych kroków w świecie biznesu. Swoją wiedzę z obszaru rachunkowości oraz controllingu wciąż poszerza, realizując studia na tym kierunku. Na co dzień przyjmuje analityczną perspektywę, przemieniając nawet pozornie zwyczajne otoczenie w cenne źródło inspiracji.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie