Blog ifirma.pl

Podatek VAT od darowizn przemysłowych

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i chcesz dokonać darowizny? Sprawdź, jakie są tego konsekwencje.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy mogą mieć czasami problem ze sprzedażą towarów, jakie posiadają w swojej firmie, z różnych powodów. Chętnie wówczas przekazaliby partię materiałów czy towarów w darowiźnie potrzebującymi, ale nie jest to takie proste. Jeśli są czynnymi podatnikami VAT, najczęściej przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu i tu robi się problem. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy od darowizn przemysłowych należy zapłacić podatek VAT należny, taki jak od sprzedaży.

Darowizny a podatek VAT

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby dokonać darowizny swoich towarów, powinni zajrzeć do przepisów podatkowych. Ustawa o podatku VAT nie przewiduje wyłączenia darowizn z podstawy opodatkowania, a mówią o tym wprost przepisy. Jako dostawę towarów uważa się również wszelkie inne darowizny. Jedynie prezenty o małej wartości mogą skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku VAT.

Interpelacja poselska w sprawie zwolnienia od podatku VAT darowizn przemysłowych

W kwietniu 2021 roku wpłynęła do Ministra Finansów interpelacja poselska w sprawie darowizn przemysłowych. W pytaniu podniesiona została kwestia niesprzedanego towaru, który przedsiębiorcy chcieliby przekazać osobom potrzebującym. Podniesiono argument, że zapłata podatku VAT od takiej darowizny będzie niewspółmiernie wyższa od kosztów dokonania utylizacji. Powyższe pozostaje w związku z trwającą epidemią COVID-19, która spowodowała zubożenie części osób, a taka darowizna stanowiłaby dla nich dużą pomoc. W interpelacji zadano trzy pytania:

 1. Czy Ministerstwo Finansów dostrzega powyższy problem oraz pozytywne strony, jakie przyniesie zmiana przepisów na korzystniejsze zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób potrzebujących?
 2. Czy ministerstwo będzie zmierzało do zwolnienia przedsiębiorców z podatku VAT od darowizn przemysłowych, co pozwoli na ich przekazywanie na rzecz fundacji i instytucji zajmujących się wspomaganiem osób potrzebujących?
 3. Kiedy można spodziewać się odpowiednich przepisów w tym zakresie?

Odpowiedź Ministerstwa

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów przywołało obowiązujące przepisy w tym obszarze, zarówno krajowe, jak i UE, wskazując, że te przepisy nie zakładają – co do zasady – opodatkowania tym podatkiem darowizn towarów. Opodatkowaniu VAT podlegają jedynie te nieodpłatne dostawy, w odniesieniu do których spełnione są wskazane warunki, tj. istnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi przypomniało jeszcze, że w związku z pandemią przedsiębiorcy mogą przekazywać określone towary wymienionym w ustawie podmiotom. Co można opodatkować stawką VAT 0% dla darowizn od biznesu można przeczytać w podlinkowanej publikacji. Zostało to również opisane w objaśnieniach Ministerstwa Finansów w sprawie preferencji w VAT w związku z COVID-19.

Jednocześnie dodano, że wszelkie niestandardowe rozwiązania, co do których mogą istnieć wątpliwości, czy wpisują się w ramy przepisów unijnych, powinny być stosowane z ostrożnością. Końcowo podkreślono, że resort finansów stale monitoruje sytuację w tym obszarze, prowadząc również aktywny dialog z Komisją Europejską w zakresie możliwości wprowadzenia pewnych preferencji w ramach obecnie obowiązujących przepisów. Nie jest zatem wykluczone przyjęcie proponowanych w interpelacji rozwiązań.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów napawa delikatnym optymizmem. Pamiętajmy jednak, że dopiero finalne rozwiązania będą wskazywały, w jakich okolicznościach darowizny przemysłowe mogłyby być zwolnione z podatku VAT. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój wydarzeń, o czym będziemy informowali na bieżąco na łamach naszych artykułów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie