Czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji?

PPK egzekucja

Gromadzisz pieniądze w PPK? Sprawdź, czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji.

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) powstały z myślą o gromadzeniu dodatkowych zasobów finansowych, którymi będzie można rozporządzać po 60 roku życia. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji.

Jakie środki są gromadzone na rachunku PPK?

Wpłaty do PPK dokonywane są w części przez pracownika i pracodawcę a także co roku wpływa wpłata z Funduszu Pracy w wysokości 240 zł po spełnieniu określonych warunków. Za zgromadzone środki finansowe z wpłat, wpłat dodatkowych i dopłat rocznych nabywane są m.in. jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub subfunduszy wydzielonych w funduszach inwestycyjnych.

Czy środki zgromadzone na rachunku PPK podlegają egzekucji?

Zgodnie z ustawą środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Wyjątkiem jest egzekucja roszczeń alimentacyjnych, w tym należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Świadczenia alimentacyjne mogą być egzekwowane ze środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

W ustawie Kodeks pracy (art. 87) została ustalona zasada określania kwoty wolnej od potrąceń. Z tego przepisu wynika m.in., że wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych na pracownicze plany kapitałowe. Jak z tego wynika wpłaty dokonywane do PPK uwzględnia się przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń, a więc nie będą one egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych, które trafiły do pracodawcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.