Blog ifirma.pl

Komu przysługuje odliczenie od podatku w postaci ulgi abolicyjnej?

|
|
3 minut czytania
Ulga abolicyjna jest jedną z ulg podatkowych, którą można odliczyć w polskim rozliczeniu rocznym. Komu przysługuje ulga i ile można odliczyć od podatku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które uzyskały dochody pracując lub prowadząc działalność gospodarczą w niektórych krajach za granicą. Czym jest i kto może odliczyć ulgę abolicyjną w rocznym rozliczeniu PIT?

Co to jest ulga abolicyjna?

Przy rozliczaniu w Polsce dochodów zagranicznych, w zależności od kraju, w którym uzyskaliśmy dochody, należy obliczyć podatek z uwzględnieniem jednej z dwóch metod:

 • wyłączenia z progresją lub
 • odliczenia proporcjonalnego.

Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że w Polsce zwalnia się z podatku dochód zagraniczny, jednak należy go uwzględnić przy obliczaniu polskiego podatku (w tym celu należy zastosować stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, czyli polskiego oraz zagranicznego). Stosuje się ją dla rozliczania dochodów m.in. z Niemiec, Francji, Czech.

Metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że dochód zagraniczny podlega pod polski podatek (dochody zagraniczne dolicza się do dochodów polskich i od ich sumy oblicza się podatek, który należy zapłacić polskiemu fiskusowi. Od tak tak obliczonego podatku można jednak odliczyć ulgę abolicyjną. Tę metodę stosuje się dla rozliczania dochodów m.in. z Holandii, Belgii, Rosji, Anglii.

Którą metodę należy zastosować do rozliczania w Polsce dochodów z danego kraju znajdziemy w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) którą Polska podpisała z danym państwem.

Jeżeli Polska nie ma podpisanej umowy UPO z którymś państwem, wtedy należy stosować metodę odliczania proporcjonalnego.

Dwie wymienione wyżej metody różnią się sposobem wyliczenia polskiego podatku. Przy tym samym dochodzie, podatek obliczony przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia jest wyższy od podatku obliczonego według metody wyłączenia z progresją. Stąd, wprowadzono ulgę abolicyjną, która ma na celu zniwelowanie tych różnic.

Kto może odliczyć ulgę abolicyjną?

Ulga abolicyjna przysługuje osobom (polskim rezydentom podatkowym), które rozliczają zagraniczne dochody z:

 • pracy najemnej (stosunku pracy),
 • działalności gospodarczej,
 • działalności wykonywanej osobiście,
 • praw majątkowych, autorskich i praw pokrewnych.

Odliczenie przysługuje tylko tym osobom, które zarabiały w krajach, do których stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego. Z tego rozwiązania nie mogą zatem skorzystać osoby rozliczające się metodą wyłączenia z progresją.

 
Ulga abolicyjna nie przysługuje osobom, które uzyskały dochody z państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, czyli z rajów podatkowych. Ich wykaz można znaleźć w Dzienniku Urzędowym UE, do której uzupełnieniem jest Obwieszczenie Ministra Finansów.
 

Ile można odliczyć z tytułu ulgi abolicyjnej?

Od wyliczonego podatku można odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją, nie więcej jednak niż 1360 zł.

Przy obliczaniu podatku według metody wyłączenia z progresją (na potrzeby obliczenia ulgi abolicyjnej) dochód uzyskany w państwie, z którym obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, traktuje się jak dochód zwolniony od opodatkowania. Zatem, do obliczenia podatku metodą wyłączenia z progresją na potrzeby ulgi abolicyjnej należy uwzględnić dochód bez pomniejszania go o zagraniczne składki społeczne przypadające na ten dochód.

Ulga abolicyjna a ulga na powrót Polskiego Ładu – czym się różnią?

Ulga abolicyjna, zwana również niekiedy (dawniej) ulgą na powrót jest czymś innym niż zaproponowana (inna) ulga na powrót przez Polski Ład.

Ulga abolicyjna to odliczenie od podatku w rocznym PIT odpowiedniej kwoty, nie więcej niż 1360 zł. Jej istotą jest zmniejszenie różnic w opodatkowaniu zagranicznych dochodów rozliczanych zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia i metodą wyłączenia z progresją. Mogą więc skorzystać z niej tylko te osoby, które uzyskały dochody w krajach, które stosuję metodę odliczenia proporcjonalnego.

Natomiast ulga na powrót wprowadzona Polskim Ładem to zwolnienie od podatku niektórych przychodów do kwoty 85 528 zł przysługująca osobom, które wróciły do Polski po co najmniej trzyletnim pobycie za granicą oraz zmieniły rezydencję podatkową na polską. Nie ma tutaj znaczenia, czy podatnik powraca z kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę wyłączenia z progresją, czy odliczenia proporcjonalnego. Rozwiązanie to szczegółowo omówiliśmy w artykule: Ulga na powrót – kto i jak może skorzystać.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Co to jest ulga abolicyjna?

   Przy tym samym dochodzie, podatek obliczony przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia jest wyższy od podatku obliczonego według metody wyłączenia z progresją. Stąd, wprowadzono ulgę abolicyjną, która ma na celu zniwelowanie tych różnic.
  2. Kto może odliczyć ulgę abolicyjną?

   Odliczenie przysługuje tylko tym osobom, które zarabiały w krajach, do których stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego.
  3. Ile można odliczyć z tytułu ulgi abolicyjnej?

   Od wyliczonego podatku można odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym metodą odliczenia proporcjonalnego a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją, nie więcej jednak niż 1360 zł.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie