Blog ifirma.pl

Podatek u źródła – przykłady

|
|
4 minut czytania
Myślisz, że Ciebie nie dotyczy podatek u źródła? Nic bardziej mylnego, dlatego lepiej to przeczytaj.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Tematyka poboru podatku u źródła jest najczęściej omijana szerokim łukiem przez drobnych przedsiębiorców. Wydawać by się mogło, że jest to temat, który dotyczy przede wszystkim firm z dużym kapitałem, ale to nie jest do końca prawda. W artykule zwrócimy uwagę na przypadki, z którymi może mieć do czynienia wielu przedsiębiorców.

Pobór podatku u źródła

Zakres przedmiotowy stosowania podatku u źródła został określony w ustawach o podatku dochodowym. Kto i kiedy powinien rozliczyć podatek u źródła zostało opisane w odrębnym artykule, zachęcamy do zapoznania, aby mieć szersze spojrzenie na temat. Przepisy zostały tak skonstruowane, że takie same zasady obowiązują zarówno przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak również spółki posiadające i nieposiadające osobowości prawnej. Nie ma również znaczenia czy przedsiębiorca/firma opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych czy od osób prawnych, a więc dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Kiedy najczęściej wystąpi podatek u źródła?

W przypadku drobnych przedsiębiorców z tematem poboru podatku u źródła może mieć miejsce bardzo często przy świadczeniu usług niematerialnych. Przepisy nie definiują takich usług, ale niewątpliwie jest to katalog otwarty i bardzo obszerny.

Typowe usługi niematerialne będą to m.in. usługi:

 • księgowe,
 • prawne,
 • doradcze,
 • reklamowe,
 • badania rynku,
 • przetwarzania danych,
 • rekrutacji pracowników.

Z uwagi na niedookreślenie pojęcia usług niematerialnych przedsiębiorcy mogą mieć problem z ustaleniem, czy nabywana usługa będzie objęta poborem podatku u źródła.

Przykłady, gdzie występuje podatek u źródła

Usługi reklamy nabywane od Google i Facebooka

Jest to najczęściej spotykana forma korzystania z usług niematerialnych przez przedsiębiorców. Takie transakcje, jako import usług, są opodatkowane podatkiem VAT przez polskiego nabywcę jeżeli jest to osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Usługi nabywane od tych firm o światowym zasięgu mieszczą się w katalogu usług, od których należy pobierać podatek u źródła. Zarówno Google jak i Facebook mają zarejestrowane działalności gospodarcze w Irlandii, z którą Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł korzystać ze zwolnienia z pobrania podatku u źródła pod warunkiem, że wejdzie w posiadanie certyfikatu rezydencji usługodawcy. Wspomniane firmy udostępniają certyfikaty rezydencji w formacie PDF na swoich stronach internetowych.

Od 2019 roku zmienione przepisy pozwalają na potwierdzanie rezydencji podatkowej na podstawie kopii certyfikatu, ale tylko do wysokości wypłaty 10.000 zł należności za usługę w roku kalendarzowym.

Przykład 1

Pan Łukasz zakupił w 2020 roku od firmy Google usługi reklamy na łączną kwotę 8.000 zł. W takim przypadku zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019 roku nie musi pobierać podatku u źródła jeśli będzie posiadał kopię certyfikatu rezydencji, którą można pobrać ze strony firmy irlandzkiej. Po zakończeniu roku podatkowego powinien jeszcze wypełnić informację IFT-2R.

Przykład 2

Pani Ania zakupiła w 2020 roku usługi reklamowe od firmy Facebook na kwotę 20.000 zł. W takim przypadku powinna posiadać oryginał certyfikatu rezydencji i tutaj zaczynają się schody, ponieważ polskie organy podatkowe często nie uznają certyfikatów zamieszczanych na stronach Google i FB. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Podatek u źródła a certyfikat rezydencji.

A jak wygląda podatek u źródła od zakupów z branży IT?

Nabycie licencji lub oprogramowania Adobe

Również w tym przypadku mogą powstać wątpliwości czy powinien być pobrany podatek u źródła czy też nie? W tym obszarze decydujące będzie określenie czy jest to licencja, która będzie dalej wykorzystywana czy jest to oprogramowanie komputerowe? Nie ma więc jednej odpowiedzi na takie pytanie.

Przykład 3

Pan Piotr nabył licencję na oprogramowanie komputerowe, które będzie wykorzystywał jako tzw. użytkownik końcowy, a więc tylko i wyłącznie na potrzeby własne, bez dalszej dystrybucji w postaci sublicencji. Co prawda nie ma pojęcia użytkownika końcowego w przepisach podatkowych, ale pojawia się ono w wydawanych interpretacjach podatkowych. W takim przypadku zgodnie również ze stanowiskiem organów podatkowych w wydawanych interpretacjach podatkowych nie pobiera się podatku u źródła. Pozostaje kwestia wykazywania transakcji w informacji IFT-2R.

Przykład 4

Pan Adam zakupił licencję programu Adobe. Zakupione oprogramowanie pan Adam będzie modyfikował i dystrybuował osobom trzecim. W takim przypadku będzie miał obowiązek rozpoznania podatku u źródła. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami posiadanie certyfikatu rezydencji i umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem dostawcy oprogramowania co do zasady nie powoduje obowiązku zapłaty tego podatku tylko wykazanie w informacji IFT-2R.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy nabywają różnego rodzaju usługi od nierezydentów mogą mieć wątpliwości co do zakwalifikowania ich do usług niematerialnych, które są objęte podatkiem u źródła. Szczególnie problematyczny może być zakup oprogramowania w formie licencji, ale również świadczenie pozostałych usług IT. Przedsiębiorca nie znajdzie na ten temat informacji wprost w przepisach podatkowych. Na chwile obecną, tak jak napisano to w artykule, w dalszym ciągu dyskusyjna jest forma certyfikatów potwierdzających rezydencję przy kwotach usług powyżej 10.000 zł. W takich problematycznych sytuacjach najlepszym wyjściem do wyjaśnienia niejasności jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, ale może to być również skorzystanie z usług doradcy podatkowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce