Blog ifirma.pl

Polski Ład – podsumowanie najważniejszych zmian. Co się dla kogo zmieni?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie? W dzisiejszej publikacji dowiesz się więcej na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład kluczowe zmiany – materiał video

 

Polski Łada wprowadził wiele rewolucyjnych zmian w podatkach. Nie da się od razu wszystkich informacji zapamiętać, dlatego warto zebrać wszystkie najważniejsze zmiany w jednym miejscu. W dzisiejszej publikacji przedstawimy w zbiorczym zestawieniu, jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie.

Polski Ład – podsumowanie

W zestawieniu poniżej zostały zebrane wszystkie najistotniejsze zmiany, jakie wprowadził Polski Ład:

Charakter zmiany
Czego dotyczy
Publikacja na ten temat
Nowa skala podatkowa Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł i limitu do naliczania podatku w wysokości 32% do z 85.528 zł do 120.000 zł Nowa skala podatkowa – co zmienia Polski Ład?
Rozliczanie kwoty wolnej w wynagrodzeniu pracownika Zmiana w skali miesiąca z dotychczasowych 43,76 zł do 425 zł Kwota wolna w wynagrodzeniu pracownika – co zmienia Polski Ład?
Przedłużenie terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy Dotyczy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowę zlecenie Przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy – Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku
Rozliczanie kwoty wolnej w zaliczce przedsiębiorcy Kwota wolna w skali roku 5.100 zł Kwota wolna w zaliczce przedsiębiorcy – co zmienia Polski Ład?
Składka zdrowotna Od 2022 roku nie można odliczać od podatku zapłaconej składki zdrowotnej. Zmiana dotyczy wszystkich osób, które mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Składka zdrowotna dla przedsiębiorców z PKPiR
Składka zdrowotna – ryczałt i karta podatkowa
Ryczałt a składka zdrowotna na podstawie przychodu z roku poprzedniego
Czy składka zdrowotna pracownika i przedsiębiorcy będzie kosztem podatkowym?
Nowe zasady i terminy składania deklaracji ZUS Obowiązek comiesięcznego przekazywania deklaracji przez wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, zmiana terminów Terminy zapłaty i wysyłka deklaracji ZUS
Deklaracje ZUS już się nie będą klonowały
Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych Odejście od ujmowania amortyzacji od nieruchomości mieszkalnych w kosztach podatkowych Nieruchomości mieszkalne a działalność od 2022 roku
Dla jakich nieruchomości amortyzacja nie może być kosztem od 2023 roku
Pracodawcy poniosą konsekwencje nielegalnego zatrudnienia Nowe przepisy dotyczą sytuacji powstałych po 1 stycznia 2022 roku Nielegalne zatrudnienie a Polski Ład
Zmiany dla rozliczających ceny transferowe Wydłużenie terminów do rozliczeń cen transferowych Co zmienia Polski Ład w zakresie cen transferowych?
Korekta JPK a czynny żal Brak obowiązku składania czynnego żalu w związku z korektą JPK JPK bez czynnego żalu
Certyfikat rezydencji w podatku u źródła Od 2022 roku będzie wystarczające posiadanie kopii certyfikatu rezydencji Kopia certyfikatu rezydencji
Wycena środków trwałych w działalności Dotyczy wyceny środków trwałych, które są wprowadzane przez przedsiębiorcę do firmy Co się zmieni w wycenie środków trwałych?
Wygaszanie karty podatkowej Od 2022 roku nie można już wybrać opodatkowania kartą podatkową Co z kartą podatkową po wejściu w życie Polskiego Ładu?
Zmiany w leasingu Dotyczy zmiany zasad wykupu samochodu z leasingu operacyjnego Polski Ład – co zmieni się w leasingu?
Rozliczanie podatku VAT od niektórych usług finansowych Niektóre kategorie usług finansowych mogą być opodatkowane w VAT VAT w branży finansowej – co zmienił Polski Ład?

W publikacji zostały opisane zmiany w Polskim Ładzie, które najczęściej dotyczą przedsiębiorców. Rok 2023 będzie okresem, w którym wprowadzone przepisy zderzą się z rzeczywistością, co na pewno będzie rodziło nowe pytania i wątpliwości, którymi będziemy się dzielić z naszymi czytelnikami.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie