Blog ifirma.pl

Sprzedaż towarów poniżej 135 funtów do Wielkiej Brytanii a eksport

|
|
3 minut czytania
Przeprowadzasz transakcje z Wielką Brytanią? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać sprzedaż poniżej 135 funtów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej narobiło sporo zamieszania i problemów z rozliczaniem transakcji handlowych pomiędzy Polską a GB. Polscy przedsiębiorcy musieli szybko się przestawić na nowe zasady rozliczania dokonywanych dostaw towarów i usług. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób powinna być opodatkowana sprzedaż towarów poniżej 135 funtów do Wielkiej Brytanii.

Rozliczanie transakcji z GB po 1 stycznia 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania jest traktowana jako tzw. kraj trzeci. Nie ma więc już transakcji wewnątrzwspólnotowych, tylko mówimy o imporcie i eksporcie towarów i usług.

Jak powinna być rozliczana sprzedaż poniżej 135 funtów do GB?

W przypadku rozliczania transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem ważne jest zwrócenie uwagi na próg transakcji – 135 funtów, limit ten dotyczy dostaw przesyłek dla niepodatnika. Brana jest pod uwagę cała wartość przesyłki, a nie jednostkowa wartość towarów, jakie się w niej znajdą. Na rozliczenie takich transakcji polski przedsiębiorca powinien spojrzeć z dwóch perspektyw:

 1. Przepisów krajowych obowiązujących w Polsce.
 2. Przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii.

Rozliczenie sprzedaży poniżej 135 funtów w Polsce

Sprzedaż na rzecz konsumenta do GB traktowana jest na gruncie polskiej ustawy o VAT, jak eksport towarów. Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT, pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium UE. W przypadku braku dokumentów przedsiębiorca nie wykaże takiej transakcji w okresie rozliczeniowym, w którym miała miejsce dostawa.

Rozliczenie sprzedaży poniżej 135 funtów w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak obecnie w UE, obowiązują dolne limity sprzedaży na rzecz konsumenta, obecnie jest to kwota 135 funtów. Jeżeli dostawa opiewa na kwotę poniżej tego limitu, to polski przedsiębiorca ma szereg dodatkowych obowiązków, do których należy zaliczyć:

 • rejestrację do podatku VAT w GB,
 • ustalenie prawidłowej stawki VAT, jaka obowiązuje w GB na daną dostawę,
 • prowadzenie ewidencji potwierdzającej dokonanie dostawy,
 • rozliczanie podatku VAT w Wielkiej Brytanii w odpowiedniej deklaracji.

Przykład
Polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego, również dla konsumentów do Wielkiej Brytanii. W takim przypadku z jednej strony w polskim JPK_V7 powinien wykazać transakcję eksportową ze stawką 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów dokonanej dostawy. Z drugiej strony powinien się zarejestrować do VAT w GB i tam składać dokumenty rozliczeniowe w VAT do tamtejszych organów podatkowych.

Sprzedaż przez platformę internetową poniżej 135 funtów

Jeżeli chodzi o sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych, to w Wielkiej Brytanii przyjęte zostały podobne zasady rozliczania, do tych obowiązujących w UE w ramach rozwiązań VAT e-commerce. Również w przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta poniżej 135 funtów, to platforma będzie zobowiązana do naliczenia i rozliczenia podatku VAT w Wielkiej Brytanii.

Żeby uznać, że do transakcji doszło przez platformę internetową w ocenie organów podatkowych GB muszą być spełnione poniższe kryteria zgodnie, z którymi platforma:

 • uczestniczy w zamówieniach lub dostawach,
 • ułatwia płatności za towar,
 • ma swój udział w ustalaniu warunków dostawy.

Podsumowanie

Jak widać transakcje dokonywane w relacji B2C pomiędzy polskim przedsiębiorcą a konsumentem w Wielkiej Brytanii poniżej progu 135 funtów są dość zawiłe i będą wymagały dodatkowych nakładów finansowych na obsługę takich dostaw na terenie GB. Pozytywna jest natomiast informacja o zwolnieniu z obowiązku rejestracji w przypadku stawki 0%. Jest jeszcze jedna możliwość, że takie transakcje będziemy realizowali za pośrednictwem platformy internetowej, co nam również ułatwi sprawę, ponieważ rozliczenie VAT zostanie scedowane na marketplace.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 8 sierpnia 2022 o 12:02
   Mateusz

   Chyba w artykule są błędy, piszecie cały czas o kwotach poniżej 135… ,,W Wielkiej Brytanii, podobnie jak obecnie w UE, obowiązują dolne limity sprzedaży na rzecz konsumenta, obecnie jest to kwota 135 funtów. Jeżeli dostawa opiewa na kwotę poniżej tego limitu, to polski przedsiębiorca ma szereg dodatkowych obowiązków, do których należy zaliczyć:”
   A powyżej 135 nie ma dodatkowych obowiązków?

  2. 19 sierpnia 2022 o 08:30
   Ifirma

   Jak wskazuje temat artykułu “Sprzedaż towarów poniżej 135 funtów do Wielkiej Brytanii a eksport” opisane zagadnienie odnosi się jedynie do limitów. Przedmiotem wskazanego tekstu nie są transakcje powyżej wskazanej kwoty, dlatego tekst się do nich nie ustosunkowuje wprost.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie