Blog ifirma.pl

Podstawowy termin zwrotu VAT zostanie skrócony do 40 dni

|
|
3 minut czytania
Wnioskujesz o zwrot podatku VAT? W takim razie przeczytaj o projekcie skrócenia podstawowego terminu zwrotu VAT do 40 dni.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, ma obowiązek naliczania podatku VAT należnego od sprzedaży, ale także przywilej odliczenia podatku naliczonego od zakupów. Oczywiście, żeby z tego prawa skorzystać przedsiębiorca musi spełnić warunki ustawowe. W określonych okolicznościach można również wnioskować o zwrot podatku VAT. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się projektowaną zmianą przepisów odnośnie skrócenia podstawowego terminu zwrotu VAT do 40 dni.

Kiedy wystąpi zwrot z podatku VAT?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatek VAT naliczony stanowi suma kwot wynikających z dokumentów zakupu towarów i usług pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykonywaniem czynności, które są opodatkowane w VAT. Kwota podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu musi wynikać z otrzymanych dokumentów w postaci:

 • faktur,
 • dokumentów celnych,
 • z deklaracji importowej.

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym przedsiębiorca ma prawo wystąpić o zwrot różnicy na rachunek bankowy

Terminy zwrotu podatku VAT

Ustawa o podatku VAT przewiduje kilka terminów zwrotu podatku VAT. Obecnie podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni, ale ustawa przewiduje jeszcze inne terminy.

Termin zwrotu Opis
60 dni Podstawowy termin zwrotu
Jest liczony od dnia złożenia JPK_V7, z którego wynika ten zwrot. Zwrot jest dokonywany na firmowy rachunek bankowy zgłoszony w CEIDG
180 dni Wydłużony termin zwrotu
Jest liczony od dnia złożenia JPK_V7. Dotyczy tych przedsiębiorców, u których w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana czy też nieopodatkowana, a jedynie wykazywany jest VAT naliczony od zakupów
25 dni Przyspieszony termin zwrotu
Jest liczony od dnia złożenia JPK_V7. Przedsiębiorca musi spełnić szereg warunków ustawowych, żeby otrzymać zwrot VAT w terminie przyspieszony. Zwrot następuje na rachunek VAT
15 dni Dla Podatnika Bezgotówkowego
Jest liczony od dnia upływu terminu do złożenia JPK_V7. Przedsiębiorca musi spełniać warunki wynikające z ustawy o VAT, m.in. co do przyjmowania płatności w formie bezgotówkowej
40 dni Dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury w KSeF
Jest liczony od dnia złożenia JPK_V7.

Podstawowy termin zwrotu VAT skrócony do 40 dni

Pojawił się projekt ustawy, w którym mówi się o skróceniu podstawowego terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzenie 40-dniowego terminu zwrotu, zastąpi 60-dniowy termin zwrotu, po zmianie nie będzie już tego terminu.

Skrócenie podstawowego terminu zwrotu z 60 do 40 dni ma nastąpić po wprowadzeniu obligatoryjnego stosowania KSeF
Obowiązkowy KSeF miał wejść w życie od 1 lipca 2024 roku, jednak jego wprowadzenie zostało przesunięte na 2026 rok, o czym pisaliśmy w podlinkowanej publikacji. Jeśli KSEF wejdzie w życie, to od tego momentu ma dojść do skrócenia podstawowego terminu zwrotu z 60 do 40 dni
Naczelnik urzędu skarbowego, przy zwrocie podatku VAT w terminie 40 dni, może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia przedsiębiorcy, który otrzyma postanowienie w tej sprawie, na które będzie mógł złożyć zażalenie.

Termin zwrotu VAT – podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy występują o zwrot podatku VAT na pewno się ucieszą, że projektowane jest skrócenie podstawowego terminu zwrotu z 60 do 40 dni. Zmiana przepisów ma zacząć obowiązywać wraz z wprowadzeniem obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, co jest planowane na 2026 roku. Po zmianie przepisów zniknie z ustawy o VAT termin zwrotu w ciągu 60 dni. Pozostałe terminy zwrotu, jakie opisaliśmy w publikacji w dalszym ciągu będą obowiązujące.

Stan prawny na dzień: 12.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie