Podwójna kwota wolna od 1 stycznia 2023?

podwójna kwota wolna 2023

Zastanawiasz się, czy możliwe jest odliczenie podwójnej kwoty wolnej od podatku?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej mają prawo do odliczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł. Często zdarza się, że poza działalnością gospodarczą są oni również zatrudnieni na umowę o pracę. W takiej sytuacji jeszcze do końca 2022 roku pracodawca nie pomniejsza im podatku do zapłaty o kwotę wolną, jednak od przyszłego roku ma to się zmienić. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego w 2023 roku będzie można odliczać podwójną kwotę wolną od podatku.

Kwota wolna dla pracującego przedsiębiorcy do końca 2022 roku

Jeżeli pozostajemy w zatrudnieniu na umowę o pracę i prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, to należy znać zasady rozliczania kwoty wolnej. Dotychczas, tj. do końca 2022 roku, w takim przypadku przedsiębiorca nie może złożyć oświadczenia PIT-2 do swojego pracodawcy, żeby zmniejszał jego miesięczną zaliczkę o 1/12 kwoty wolnej od podatku, obecnie jest to kwota 300 zł. Nie ma więc innej możliwości, jak rozliczenie kwoty wolnej w działalności gospodarczej. Oznacza to także, że w takim przypadku kwota wolna się nie dubluje. Przedsiębiorca wpłaca zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT w działalności i nie składa PIT-2. Wyklucza to zapis zamieszczony na druku, który obowiązuje do 31.12.2022 r.:

 
Podwójna kwota wolna od 1 stycznia 2023?
 

Kwota wolna od podatku – co się zmieni od 2023 roku?

Dostępne są już wzory nowego formularza PIT-2, który będzie obowiązywał począwszy od rozliczania dochodów od 1 stycznia 2023 roku. To co rzuca się w oczy, to brak tej części, w której pracownik deklarował, że nie osiąga m.in. dochodów z działalności gospodarczej. Daje to możliwość składania PIT-2 również przez pracującego przedsiębiorcę.

Można się zastanawiać, czy to jest działanie celowe, czy może to tylko przeoczenie, które zostanie w najbliższym czasie sprostowane. Wydaje się jednak, że organy podatkowe mają taką świadomość skoro w jednej z wydanych interpretacji podatkowych powołują się na tę zmianę. W interpretacji nr 0114-KDIP3-2.4011.489.2022.2.MR z dnia 19.07.2022 r. pracujący na etacie przedsiębiorca zadał pytanie, czy może złożyć do swojego pracodawcy oświadczenie PIT-2, ponieważ z uwagi na wysokie koszty nie opłaca zaliczek na podatek w działalności. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie ma takiej możliwości w 2022 roku, natomiast od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorca będzie mógł swobodnie decydować o zastosowaniu kwoty wolnej przez płatnika. Czy to oznacza możliwość odliczania podwójnej kwoty wolnej w 2023 roku?

Podwójna kwota wolna od 1 stycznia 2023 r.?

Jak wynika z wcześniejszej analizy zmiana wzoru oświadczenia PIT-2 prowadzi to do wniosku, że począwszy od 2023 roku przedsiębiorcy będą również uprawnieni do złożenia PIT-2 do swojego pracodawcy. W dalszym ciągu osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek wpłaty zaliczek w trakcie roku podatkowego, przepisy w tym zakresie nie zmieniły się w ustawie o PIT (art. 44 ust. 3 ustawy PIT). A to oznacza, że pracujący przedsiębiorca będzie mógł podjąć decyzję, czy chce również, żeby pracodawca pomniejszał mu wypłatę wynagrodzenia o kwotę wolną od podatku.

Nie zmienia to faktu, że składając rozliczenie roczne PIT-36 trzeba będzie w takich przypadkach mieć na uwadze, że może wystąpić konieczność dopłaty podatku. Oczywiście będzie to zależało od wielu czynników, m.in. czy przedsiębiorca będzie korzystał z przysługujących mu ulg podatkowych lub z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Może również tak być, że w prowadzonej działalności jego dochody będą na tyle niskie lub poniesie stratę, że kwota wolna od podatku nie zostanie skonsumowana.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kwota wolna od podatku - jakie zmiany od 2023?

    Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorca, który będzie zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło będzie mógł złożyć do swojego pracodawcy PIT-2 o zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek.

  2. 🔸O co chodzi z podwójną kwotą wolna od podatku?

    Od 1 stycznia 2023 roku pracujący przedsiębiorca będzie mógł skorzystać w trakcie roku podatkowego z dwóch kwot wolnych od podatku, z jednej w działalności gospodarczej a z drugiej u swojego pracodawcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość